Jest nowy sondaż. PiS sporo przed PO

sejm.gov.pl

  

Z najnowszego sondażu wynika, że przewaga PiS nad PO nadal się utrzymuje, tymczasem pojawiają się również spore zmiany. W porównaniu do poprzedniego badania straci lista wyborcza Pawła Kukiza oraz NowoczesnaPL. Zyskuje natomiast Zjednoczona Lewica.

Sondaż Millward Brown przygotowany dla serwisu 300polityka.pl pokazuje, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę zwycięstwo odniosłoby Prawo i Sprawiedliwość, wyprzedzając Platformę Obywatelską o 9 pkt. proc.

Zgodnie z wynikami sondażu PiS może liczyć na 34 proc. poparcia (wzrost o 1 pkt. proc.) chęć oddania głosu na PO deklaruje 25 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt. proc.). Z kolei na listę Pawła Kukiza głosować chce 16 proc. respondentów (spadek o 2 pkt. proc.). NowoczesnaPL mogłaby liczyć na 6 proc. głosów (spadek o 2 pkt. proc.). Do Sejmu weszłaby jeszcze Zjednoczona Lewica (połączone siły SLD, Twojego Ruchu, Zielonych i Unii Pracy) z poparciem 6 proc. respondentów oraz PSL z poparciem 5 proc.

Poza Sejmem znalazłyby się natomiast ugrupowania: KORWIN 4 proc., Ruch Narodowy 1 proc., Nowa Prawica 1 proc.

Sondaż zrealizowany przez Millward Brown SA w dniach 1-5 lipca 2015 na zlecenie 300POLITYKA, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku 18+. Wielkość próby N=1001. - informuje serwis 300polityka.pl

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,300polityka.pl


Wczytuję komentarze...

„Hohenzollernowie”: suma niewykorzystanych szans. RECENZJA

Fragment okładki / fot. www.wydawnictwopoznanskie.com

  

Historia często kojarzona jest jako nudne podsumowanie faktów. Tymczasem to suma sensacyjnych wiadomości i zwrotów akcji. Zupełnie takich samych jak dzisiejsze doniesienia ze świata polityki serwowane nam przez media. Fakt ten doskonale zrozumiał Grzegorz Kucharczyk.

Wydawnictwo Poznańskie wznowiło pozycję „Hohenzollernowie”. To wyjątkowe opracowanie Grzegorza Kucharczyka jest opowieścią o tym, jak niewykorzystane szanse szybko stają się porażką. Nie ma bowiem w polityce miejsca na zaniechanie. Historia rodu Hohenzollernów jest tego dobitnym przykładem.

Hohenzollernowie kojarzą się z Hołdem Pruskim, czyli momentem ich upokorzenia. Polacy pamiętają chwilę, gdy Albrecht Hohenzollern składa hołd lenny. Tymczasem Kucharczyk zwraca naszą uwagę na Stańczyka z obrazu Matejki. Dlaczego? Bo w tej chwili nastąpiło pierwsze z szeregu zaniechań, które na przestrzeni czasu zmieniły się w sumę ich zwycięstw. Smutny Stańczyk przewiduje – słusznie – kłopoty, jakie przyniesie pobłażliwość. Zamiast wykorzystać odwrócenie się do Hohenzollernów dwóch sojuszników, jakimi byli papież i cesarz, do ostatecznego pognębienia wroga, pozwolono mu żyć dalej.

Wydawać by się mogło, że decyzja ta była słuszną. W ciągu kolejnych lat ród podupadał na znaczeniu coraz bardziej. Śmierć gasiła kolejnych dziedziców i niebawem okazać się mogło, że ród wygaśnie. Tymczasem Zygmunt August pozwolił na rozszerzenie dziedziczenia na linię brandenburską. Zaprzepaścił tym samym szanse na powrót pruskiego lenna.

Kolejne niekorzystne posunięcia polskich władców, połączone z przemyślanymi działaniami po stronie Hohenzollernów sprawiły, że odzyskali swoją pozycję. Kucharczyk ciekawie prowadzi nas przez meandry politycznych posunięć. Jego narracja sprawia, że z łatwością odnajdujemy się w gąszczu faktów. Czasem wręcz zapominamy, że czytamy historyczne opracowanie. Całość bowiem jest sprawnie napisaną relacją, momentami przypominającą najnowsze doniesienia prasowe.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl