​UPR w II turze popiera Andrzeja Dudę

arch. GP

  

Zgodnie z treścią przesłanego do naszej redakcji oświadczenia, Unia Polityki Realnej w II turze wyborów prezydenckich deklaruje poparcie kandydatury Andrzeja Dudy.

- Unia Polityki Realnej oświadcza, iż pomimo różnic programowych dotyczących kształtowania polityki społecznej, gospodarczej oraz międzynarodowej Polski, istniejących między naszą partią, a Prawem i Sprawiedliwością, zdecydowała się w drugiej turze wyborów na Prezydenta Rzeczpospolitej Polski udzielić poparcia Panu dr Andrzejowi Dudzie – czytamy w oświadczeniu.

Prezes UPR Bartosz Jóźwiak wyjaśnia, że kraj potrzebuje natychmiastowej zmiany, ponieważ dalsze rządy Platformy Obywatelskiej nie dają nadziei na naprawę sytuacji w Polsce.

- W związku z nieobecnością w drugiej turze wyborów kandydata popieranego przez UPR, Pana Mariana Kowalskiego, jak również w obliczu bardzo złej sytuacji Polski, do której doprowadziły rządy Platformy Obywatelskiej i wywodzącego się z niej Prezydenta Bronisława Komorowskiego, uznajemy, że nasz kraj potrzebuje dziś natychmiastowej zmiany na fotelu Prezydenta RP jako elementu inicjującego szerszy front dalszych zmian, kończących fatalne rządy obecnej ekipy. 
Unia Polityki Realnej od wielu lat przedstawia zdroworozsądkowy program naprawy Rzeczpospolitej. Program, którego elementy wybrzmiewały także nader często w ustach części kandydatów startujących w tych wyborach prezydenckich. Wyrażamy nadzieję, że tym gestem poparcia zachęcimy Pana dr Andrzeja Dudę, aby po zwycięskich wyborach zechciał w jak najszerszym zakresie korzystać z naszego programu oraz aby jego elementy stały się dla niego częścią twórczej refleksji programowej. Jesteśmy przekonani, że przyczyniłoby się to do wzrostu bogactwa Polaków i potęgi Rzeczpospolitej. Żywimy również nadzieję, iż zgodnie ze swoimi zapowiedziami wyborczymi, Pan dr Andrzej Duda jako Prezydent będzie przed podjęciem decyzji przeprowadzał konsultacje społeczne z uwzględnieniem pomijanych dotychczas ugrupowań i grup społecznych. W przypadku wyboru Pana dr Andrzeja Dudy na Prezydenta RP, Unia Polityki Realnej oferuje swoją gotowość do zaangażowania się w takie działania
– tłumaczy prezes UPR. 

Unia Polityki Realnej wystosowała także apel do swoich członków i sympatyków:

- W świetle powyżej przedstawionej sytuacji, Unia Polityki Realnej zachęca wszystkich swoich członków i sympatyków do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach i rekomenduje głosowanie na dr Andrzeja Dudę - czytamy w dokumencie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,UPR


Wczytuję komentarze...

Okrzyki "Narodowa Hajnówka" faszystowskie? Sąd uznał absurdalne argumenty Bodnara

Adam Bodnar / fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Prokuratura będzie musiała podjąć umorzone dochodzenie w sprawie m.in. propagowania rasizmu i faszystowskiego ustroju państwa podczas tegorocznego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce – uznał tamtejszy sąd, uwzględniając zażalenie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Jednocześnie sąd odroczył na 7 dni pisemne uzasadnienie swego postanowienia.

III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł ulicami Hajnówki (podlaskie) pod koniec lutego. Organizowany przez środowiska narodowe, m.in. przez ONR, od pierwszej edycji wzbudza emocje, ponieważ upamiętnia m.in. kpt. Romualda Rajsa "Burego", którego oddział niepodległościowego podziemia spacyfikował zimą 1946 r. kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego, zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską.

Pobliska Hajnówka w dużej części zamieszkana jest właśnie przez mniejszość białoruską. W ubiegłym roku władze miasta chciały marszu prawnie zakazać, ostatecznie sąd uchylił zakaz.

Po tegorocznej edycji, zawiadomienie dotyczące bezczynności policji, która miała nie reagować na faszystowskie symbole i okrzyki w trakcie marszu, złożył podlaski poseł Nowoczesnej Krzysztof Truskolaski. Zgłoszenie, dotyczące m.in. możliwości popełnienia przestępstwa publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa, znieważenia mieszkających w Hajnówce osób wyznania prawosławnego przez gloryfikowanie "Burego" oraz pochwalanie jego przestępstw, skierował z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich.

Oba te wątki Prokuratura Rejonowa w Białymstoku umorzyła, uznając, że czyny, o których była mowa, nie zawierały znamion czynu zabronionego. W pierwszym wątku (braku działań policji) postanowienie jest już prawomocne. W związku z drugim rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar złożył w październiku zażalenie, które dzisiaj sąd w Hajnówce uwzględnił i uznał, że należy sprawę zwrócić prokuraturze do prowadzenia dalszego postępowania.

W zażaleniu rzecznik podnosił, że w ocenie dowodów były błędy, analiza zebranych w sprawie materiałów... była wybiórcza i nie uwzględniała kontekstu całego wydarzenia, np. miejsca organizacji marszu. - Postanowienie o umorzeniu pomija fakt, że wznoszenie okrzyków o skrajnie nacjonalistycznym charakterze (np. "Narodowa Hajnówka") w miejscowości zamieszkałej przez osoby utożsamiające się m.in. z narodowością białoruską czy ukraińską ma wyjątkowo wrogi wydźwięk wobec przedstawicieli mniejszości narodowych – argumentował Adam Bodnar.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl