niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 czerwca 2016

Janusz Szewczak: Z powodu kursu franka ponad milionowi Polaków grozi bankructwo

Dodano: 15.01.2015 [14:50]
Janusz Szewczak: Z powodu kursu franka ponad milionowi Polaków grozi bankructwo - niezalezna.pl
foto: MadGeographer/commons.wikimedia.org/wiki/File:CHF_Banknotes.jpg
Kurs franka szwajcarskiego poszedł ostro górę. Rano, w szczytowym momencie, kosztował nawet 5,19 zł! „Kredytobiorcy we frankach zostali oszukani, wprowadzeni w pułapkę, wobec której nie ma dobrego wyjścia” – podkreśla Janusz Szewczak, główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK w rozmowie z niezalezna.pl
 
Szewczak na łamach portalu niezalezna.pl czy „Gazety Polskiej” wielokrotnie ostrzegał, że „kredyty we frankach są bronią masowego rażenia”. – Może się zdarzyć, że Szwajcaria nie będzie bronić kursu franka i 700 tysięcy polskich rodzin, które Platforma Obywatelska całkowicie zlekceważyła, a także Komisja Nadzoru Finansowego, która tępi polskie SKOK-i, a broniła banków i kredytów we frankach – uważa ekonomista.

Zaznacza też, że „kredytobiorcy we frankach zostali oszukani, wprowadzeni w pułapkę, wobec której nie ma dobrego wyjścia”. – Można powiedzieć, że ponad milionowi Polaków grozi bankructwo. Stadion Narodowy może posłużyć za miasteczko namiotowe tym, którzy nie będą w stanie regulować należności za franka w granicach 5 zł – mówi.

Szewczak podkreśla, że sytuacja jest niesłychanie dramatyczna. – Jest kilka banków w Polsce, których obecna sytuacja może spowodować bankructwo – wyjaśnia. – Kilka dużych banków w Polsce, a jest ich co najmniej trzy – ma zapchane swoje bilanse we frankach szwajcarskich. Nie będę ich wymieniał, aby nie wywoływać paniki. One mają prawie połowę swojej puli w udzielonych kredytach – to jest groźba realnego bankructwa. Być może krucjata przeciwko SKOK-om, była spowodowana tym, aby Polacy nie mieli gdzie spokojnie włożyć swoich pieniędzy – dodaje Szewczak.

Ekonomista przypomina też, że senatorzy Grzegorz Bierecki, Henryk Cioch, czy Bogdan Pęk zorganizowali w Senacie debatę o zagrożeniach franka szwajcarskiego dla polskiego kredytobiorcy. – Szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak mówił tam, że nie ma żadnego problemu, żadnych zagrożeń, że to świetnie spłacane kredyty i nie będzie żadnych zmian tego kursu, a banki fantastycznie sobie z tym radzą. Podnoszono jednak problem, że może to zagrozić stabilności państwa polskiego. Widać więc, jak bardzo nieudolna jest obecna władza, bo oszukała swoich wyborców. Kredytobiorcy we frankach to byli ludzi lepiej sytuowani, czyli ci, którzy głosowali na PO – tłumaczy Szewczak.

Jak dodaje, wzrastający kurs franka „to będzie otwarcie puszki Pandory i realne bankructwo gospodarstw domowych, które zdecydowały się na tego typu hazard, ryzyko kursowe”. – Media głównego nurtu i zaklinacze z PO uważali, że nie ma żadnego problemu i jest bezpodstawne tworzenie napięcia społecznego – mówi.

Kilka dni temu wypowiadałem się na łamach portalu niezalezna.pl, że jesteśmy kompletnie bezwolni wobec zawirowań na rynku walutowym na świecie i możemy stać się wielką ofiarą tych zmian. Polskie rezerwy walutowe zmalały w zeszłym roku o 6 mld dol. Ile teraz mogą zmaleć? Jakie będą koszty społeczne? – zastanawia się główny ekonomista SKOK. – Polska pod postacią obligacji zadłużyła się również we frankach szwajcarskich. To będzie wielki wzrost kosztów spłacania tych długów. Inne waluty nie pozostaną obojętne. To może wywrócić banki, a za tym idą dramaty rodzinne – podkreśla.

Według niego, ekipa rządowa kompletnie zlekceważyła to zagrożenie. – Co mogą zrobić kredytobiorcy? Poradziłbym, aby w najbliższych wyborach mądrzej głosowali – podsumowuje Janusz Szewczak.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Ubecka szczekaczko p.t. „na_plusie” !!! Afery są w PO, PSL, SLD, palikociarni, koor winówkach i w rządzie i to gigantyczne, a nie w SKOK-ach.

Naciąganie ludzi, to z kolei specjalność banków opanowanych przez obcy kapitał, a nie SKOK-ów, które działają transparentnie i uczciwie i nie transferują za granicę gigantycznych zysków z okradania obywateli. Jeśli jakiś pojedynczy SKOK wpada w kłopoty, to tylko przez nieuczciwą konkurencję banków będących w obcych rękach i chronionych przez skorumpowany do szpiku kości rząd PO-PSL.

O twojej obłudzie i o twoim fałszu dobitnie świadczy powoływanie się na publikacje GW-na, gazety dawno już skompromitowanej publikowaniem fałszu i obłudy.

Polacy którzy wzięli kredyty w złotówkach nadal płacą większe odsetki. Wypadałoby najpierw pomóc im. Tym bardziej, że na ogół "frankowicze" zarabiają zdecydowanie lepiej. Stać ich było na podjęcie ryzyka, a teraz chcą je przenieść na najbiedniejszych.

Cóż , nie zgadzam się nigdy z opinią peło ale w tym wypadku jest na odwrót. Dlaczego rząd ma pomagać frankowcom , ludziom zazwyczaj majętnym , którym chciało się grać w długoterminową loterie na kredycie. Mogli stracić , mogli zyskać , niestety inwestycja jak widać okazała się nie trafiona , ich wybór , jak to się mówi "ich cyrk i ich małpy". Rząd nie powinien dać im nawet złamanego grosza , kupa ludzi w Polsce nie ma pracy , pieniędzy żeby rodzinę wykarmić , a tutaj majętni i dobrze zarabiający ludzie mają czelność wyciągać rękę po publiczne pieniądze bo ponieśli stratę z powodu własnej głupoty , wstyd .

Dwa mądre przysłowia się nasuwają same: "Polak mądry po szkodzie" oraz "chytry dwa razy traci" Nikt nikogo na siłę nie namówił na kredyt we Frankach. Mogli stracić, mogli zyskać. Chcieli taniego kredytu we franku zamiast w PLN to mają co chcieli i tyle. Dobrze im tak, że im tak dobrze. Przy okazji jak już poleca z walizami na bruk chętnie wezmę kredyt (w PLN) i kupię za psie pieniądze jedno z mieszkań w celu wynajęcia zarobkowego.

Panie Januszu. Trochę boli mnie, że nasze imię jest używane w internecie na określenie leminga. Zastanawiam się, czy przypadkiem nie wzięło się to od imienia pewnego wicepremiera? Pozdrawiam Janusz

Ludzie nie dajcie się zwariować.

12 lat temu brałem kredyt - w złotówkach.
Mogłem we frankach - ale po prostu nie milem zaufania do naszej waluty.
Byłem przekonany ze w każdej chwili może dojść do drastycznego spadku
wartości złotówki

Przez kilka lat "frankowcy" zadzierali nosa - i poniekąd słusznie zadzierali -
gdybym wziął kredyt we frankach płaciłbym miesięcznie ze 300-400 złotych MNIEJ.

Przez kilka kolejnych lat to się mniej więcej wyrównało - tzn. nadal kredyty były
oprocentowane znacznie korzystniej niż złotówkowe ale złoty tracił powoli na wartości
(dziękujemy platformie za cuda gospodarcze...)

Potem role się odwórciły i kredytobiorcy "frankowi" nagle zaczęli wyć ze zgrozy że zostali "oszukani"

SKORO ONI ZOSTALI OSZUKANI TO I JA CZUJĘ SIĘ OSZUKANY.
OSZUKANO MNIE KREDYTEM ZŁOTÓWKOWYM.

Jeśli władza chce im coś refundować to ja też poproszę. BO DLACZEGO NIE? CZY JESTEM GORSZY?
Sądzę ze przez ok 5 lat orzynano mnie na 4 tyś rocznie. Proszę zatem o zwrot nadpłaconych 20 tyś.
z odsetkami oczywiście.

W przeciwienstwie do 700 tys Polakow powody do radosci moze miec slawus nowak. Wartosc jego szwajcarskiego zegarka marki Ulysse Nardin w ciagu jednej nocy wzrosla o ok 30%. Ja "na przyjecie" dostalem niestety tylko rower a nie np rolexa.

Ludzie, czy Was całkiem p....ło?
Jestem po naszej stronie, brzydzę się Tuskiem, PO I TVN-en, a jednak wziąłem kredyt, we frankach. Zaufałem doradcy. Kredyt jest normalnym narzędziem, niezależnie od poglądów. Jest owszem ryzykiem w każdym przypadku, bo opiera się na wierze w konunkturę, obojętnie czy jest to firma czy osoba prywatna. Ja źle wybrałem, nie ma kniunktury i jak tak dalej będzie, to skończę bez dachu nad głową. No cóż, lepsze to niż los Pileckiego. Jeśli mogę mieć do kogoś pretensję, to tylko do siebie i do po-ogrągłostołowej bandy złodzei, ale - na Boga - przetańcie pluć, na ludzi, często na swoich, ludzi, którzy mają naprawde problem. Mój kolega leming zawsze mi powtarza: moi to złodzieje, a Twoi to wredne mędy. Na szczęcie nie czyta naszych potrali, bo mógł by powiedzieć: "A nie mówiłem". A teraz lepiej zastanówicie się, jak pokonać tę bandę. Ja proponuje zacząć od TVN.

Polacy w internecie pokazują swoją prawdziwą naturę !,ale oni też za to zapłacą bo kto brał kredyt w złotówkach ? w 90% ci którzy pracują w Polsce .Oni za to zapłacą w jaki sposób ano taki wzrost 20% ceny franka (w momencie pisania kosztuje 4,245) to średnio 200 złotych więcej zostawione w kantorze lub banku.Te 200zł miesięcznie pomnożone przez 700 tysięcy kredytobiorców daje 14 000 000 0 zł miesięcznie razy 12 daje 168 000 000 0 złotych mniej na rynku wewnętrznym ,efekty większa deflacja ,wzrost bezrobocia również u tych którzy tutaj plują jadem nienawiść na kreydobiorców CHF oni też to odczują. W razie wypowiadania kredytów przez banki sytuacja jeszcze bardziej się pogłębi.

Powodzenia

https://www.youtube.com/watch?v=umVT64KFBEw Biuletyn Bulu Wyborczego-"Jesteśmy z górnikami".

Jak mawiał mój wykładowca ekonomii, a z czym całkowicie się zgadzam - pieniądze lepiej zakopać pod drzewem niż oddawać do banku. A ci którzy wzięli ten kredyt są sami sobie winni, bo nawet jeśli teraz są w stanie spłacać, to branie kredytu na 30 lat, obojętnie w jakiej walucie, to jest życie w ciągłym stresie i niepewności - bo co jeśli stracisz pracę albo ty lub ktoś z rodziny ciężko zachoruje? Lepiej żyć ubogo, nie jak nędzarz, ale ubogo i powoli samemu składać pieniądze zamiast po szkodzie wyrywać sobie włosy z głowy. Jeśli nie masz na zakup gotówki, to nie kupuj wcale, bo to może się bardzo źle skończyć.

Nie są sami sobie winni.To banki namawiały i podsuwały wyliczenia,tak samo jak w przypadku wybierania OFE.To były i są zagraniczne posunięcia,zrobili to co mieli wypraktykowane,wykorzystując niświadomych Polakach.To było zwykłe oszustwo,z OFE ludziom też zabrali,choć sami paśli się tymi pieniędzmi latami.Życzę im,żeby nie potracili swoich mieszkań i bardzo współczuję.

Ja zawsze czulam ze kredytobiorcy we frankach szwajcarskich to cwaniaczki ktorych sytuacja zalezala od PO stad taka cisza w mendiach i stad taki duzy wynik popierajacych ryzego. Cwaniak dal kase tylu ludzim i uzaleznil ich od siebie, strasznie sprytnie to zalatwil a teraz smieje sie z dupkow z samej brukseli. A teraz jak nie zaglosujecie podczas glosowan w sejmie jak sobie zyczy kopaczka to baj baj pod most z rodzina. Teraz na mur wiadomo dlaczego ciagle sondaze pokazuja poparcie dla PO zblizone do PiS. Musimy im pomoc wysadzic z koryta ich pracodawcow.

MIEJCIE odrobinę HONORU platfusy i dżwigajcie swój KRZYŻ własnej głupoty , słowo się rzekło musicie dalej finansować swoich PRYNCYPAŁÓW---taki system sami wybraliście.

To banki przystawialy komus pistolet do glowy, zeby bral kredyt we frankach? W ogole to kredy trzeba brac? Cwaniacy kombinowali i sie przekombinowali. I dosyc tego gadania o tym, ze "rzad ma pomoc". Rzad nie ma wlasnej gotowki, rzad, zeby dac, musi zabrac. A ja mam juz dosyc sytuacji, kiedy jest mi ciagle zabierane, bo jestem ten naiwny, co nie wydaje ponad stan, nie rozpijam sie, nie biore narkotykow, wiec nic tylko mozna mnie bez konca tepic. DOSYC. Ludzie, badzcie odpowiedzialni za swoje zycie i za swoje decyzje. Zabalowaliscie? No to __WASZ__ i tylko Wasz problem.

W normalnym kraju rząd podałby pomocną dłoń milionowi Polaków i w tej sytuacji przewalutowałby te kredyty frankowe na PLN wg np. kursu sprzed roku. Są na takie krytyczne sytuacje rezerwy w budżecie.
Ale to tylko w normalnym kraju. W normalnym kraju nie pozwolono by na sprzedaż takich kredytów.
Może SKOKi lub największe banki polskie wymyślą jakąś "deskę ratunku dla frankowców.
Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Poza tym chyba idzie wojna, jak tu ktoś prognozuje, to wszystko będzie nieważne.

Ci co brali mieli świadomość, pazerność została ukarana!

Mafia PO-PSL oddała polskie banki w obce ręce, biorąc za to gigantyczne łapówy. Obcy kapitał za kolejne łapówy dla polityków PO-PSL zainstalował w Polsce regularną lichwę. Łapówy brali i dalej biorą mafiosi z Komisji Nadzoru Finansowego i z Ministerstwa Finansów i dlatego pozwolili na wpuszczenie Polaków w maliny z kredytami indeksowanymi do obcych walut. W tym samym czasie kredyty w złotówkach były tak drogie, że nie było wyboru i trzeba było brać we frankach. Ani Minister Finansów ani Komisja Nadzoru Finansowego, ani Rzecznik Praw Obywatelskich, ani Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie powinni byli dopuścić do takiej gigantycznej lichwy. To jest zdrada stanu za łapówy. Na Węgrzech i w Hiszpanii było podobnie, ale na Węgrzech rządzą Węgrzy a w Hiszpani Hiszpanie i położyli tej lichwie kres. W Polsce rządzi obca agentura rozkradająca i zadłużająca kraj i niszcząca polska gospodarkę. Trzeba pogonić tę agenturę, gdzie pieprz rośnie. W Polsce władzę muszą przejąć Polacy, a jest to możliwe tylko przemocą, bo agentura fałszuje każde wybory. Strajk generalny i na ulice, aż do ustąpienia mafii od władzy. Górnicy już zaczęli.

A oni kalkulowali sobie tak. Weźmiemy kredyt we frankach. Wybierzemy Tuska. Tusk zrobi zieloną wyspę. Kurs franka spadnie o połowę. Lokum będziemy mieć za półdarmo. Nie mam tylko pewności, czy dotrze teraz do ich świadomości, że to wszystko wina Kaczyńskiego.

W razie jakichkolwiek wyborow glosowac na PO i razem z nimi w przepasc.No,moze wreszcie woda w kranie,zacznie
przymarzac,a mozg odtajac.My teraz zaczynamy byc w komfortowej sytuacji.Nie bedziemy musieli,godzinami pisac
i pisac,a kupa idiotow,pisala swoje,jakby nic do nich nie docieralo.Teraz dotrze samo,my tylko bedziemy patrzec.
Wiecej,teraz role sie odwroca.Teraz oni beda nas opieprzac,ze za malo przekonywujaco,argumentowalismy,nasze racje.
Wybaczcie,robilismy jak potrafilismy,przepraszamy.

Skoo Bank Centralny Szwajcarii wprowadził jednocześnie ujemne stopy procentowe to takie "ujemne" odsetki powinny być odliczane od raty kredytu.

Niech teraz "frankowcy" do TVN-u się wybiorą o rekompensatę, bo z tego co pamiętam namawiali ludzi wtedy gdy PIS doradzał branie kredytów w zł.

Moim zdaniem , banki wcześniej powinny poinformować, że istnieje opcja ubezpieczenia pobranego kredytu przy przeliczeniu na dzień pobrania takiego kredytu. To trochę kosztuje ale, wtedy były to ceny minimalne, czy któś skorzystał z takiej opcji?

"Trochę kosztuje???" Mój znajomy skorzystał z takiego ubezpieczenia, które go kosztowało ok, 100 tys zł( sto tysięcy). Wziął kredyt w 2008r i dopiero teraz spłacił to zasrane ubezpieczenie. Ja nie bronię frankowiczów, bo to tez ich wina, ale proszę pisać konkretnie, a nie, że "trochę kosztuje".

@Jacob42

Tak proszę Pana szanownego, również
tak uważam, że banki powinny informować.
Przepraszam Pana, czy Pan jest analitykiem
proszę Pana szanownego?

Panie Szewczak, nikt nikogo nie zmuszał do zaciągania kredytu we frankach,a pańskie wywody można o kant d**y pobić.

wszystkie mętne tuby zachwycały się i popierały "nowoczesnych" biorców więc elektorat aż się kopał w d... biegnąc do banku. Tylko obśmiany prezes nie chciał karty

Jak głosowali na PEŁO , to pies im mordę lizał .

W samym wrześniu 2014 Ministerstwo Finansów sprzedało 7-letnie obligacje o wartości 500 mln franków szwajcarskich... w mediach mówi się tylko o "frankowiczach" a mnie zastanawia o ile wzrósł dług i czy przypadkiem jak Grecji nie zabraknie nam kasy na spłatę

Nie żałuję ludzi głupich. Nieszczęśliwych tak. Trzeba być kompletnym idiotą i liczyć na 25 lat stałych kursów.Jak moi znajomi budowali na kredyt frankowy i sprawiali sobie nowe fury a mnie nazywali kutwą bo mieszkałem w ciasnocie i na podwórku 12-letni golf. Teraz ja mówie hahahahahahahahahahahahahaha.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl