niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 września 2016

Janusz Szewczak: Z powodu kursu franka ponad milionowi Polaków grozi bankructwo

Dodano: 15.01.2015 [14:50]
Janusz Szewczak: Z powodu kursu franka ponad milionowi Polaków grozi bankructwo - niezalezna.pl
foto: MadGeographer/commons.wikimedia.org/wiki/File:CHF_Banknotes.jpg
Kurs franka szwajcarskiego poszedł ostro górę. Rano, w szczytowym momencie, kosztował nawet 5,19 zł! „Kredytobiorcy we frankach zostali oszukani, wprowadzeni w pułapkę, wobec której nie ma dobrego wyjścia” – podkreśla Janusz Szewczak, główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK w rozmowie z niezalezna.pl
 
Szewczak na łamach portalu niezalezna.pl czy „Gazety Polskiej” wielokrotnie ostrzegał, że „kredyty we frankach są bronią masowego rażenia”. – Może się zdarzyć, że Szwajcaria nie będzie bronić kursu franka i 700 tysięcy polskich rodzin, które Platforma Obywatelska całkowicie zlekceważyła, a także Komisja Nadzoru Finansowego, która tępi polskie SKOK-i, a broniła banków i kredytów we frankach – uważa ekonomista.

Zaznacza też, że „kredytobiorcy we frankach zostali oszukani, wprowadzeni w pułapkę, wobec której nie ma dobrego wyjścia”. – Można powiedzieć, że ponad milionowi Polaków grozi bankructwo. Stadion Narodowy może posłużyć za miasteczko namiotowe tym, którzy nie będą w stanie regulować należności za franka w granicach 5 zł – mówi.

Szewczak podkreśla, że sytuacja jest niesłychanie dramatyczna. – Jest kilka banków w Polsce, których obecna sytuacja może spowodować bankructwo – wyjaśnia. – Kilka dużych banków w Polsce, a jest ich co najmniej trzy – ma zapchane swoje bilanse we frankach szwajcarskich. Nie będę ich wymieniał, aby nie wywoływać paniki. One mają prawie połowę swojej puli w udzielonych kredytach – to jest groźba realnego bankructwa. Być może krucjata przeciwko SKOK-om, była spowodowana tym, aby Polacy nie mieli gdzie spokojnie włożyć swoich pieniędzy – dodaje Szewczak.

Ekonomista przypomina też, że senatorzy Grzegorz Bierecki, Henryk Cioch, czy Bogdan Pęk zorganizowali w Senacie debatę o zagrożeniach franka szwajcarskiego dla polskiego kredytobiorcy. – Szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak mówił tam, że nie ma żadnego problemu, żadnych zagrożeń, że to świetnie spłacane kredyty i nie będzie żadnych zmian tego kursu, a banki fantastycznie sobie z tym radzą. Podnoszono jednak problem, że może to zagrozić stabilności państwa polskiego. Widać więc, jak bardzo nieudolna jest obecna władza, bo oszukała swoich wyborców. Kredytobiorcy we frankach to byli ludzi lepiej sytuowani, czyli ci, którzy głosowali na PO – tłumaczy Szewczak.

Jak dodaje, wzrastający kurs franka „to będzie otwarcie puszki Pandory i realne bankructwo gospodarstw domowych, które zdecydowały się na tego typu hazard, ryzyko kursowe”. – Media głównego nurtu i zaklinacze z PO uważali, że nie ma żadnego problemu i jest bezpodstawne tworzenie napięcia społecznego – mówi.

Kilka dni temu wypowiadałem się na łamach portalu niezalezna.pl, że jesteśmy kompletnie bezwolni wobec zawirowań na rynku walutowym na świecie i możemy stać się wielką ofiarą tych zmian. Polskie rezerwy walutowe zmalały w zeszłym roku o 6 mld dol. Ile teraz mogą zmaleć? Jakie będą koszty społeczne? – zastanawia się główny ekonomista SKOK. – Polska pod postacią obligacji zadłużyła się również we frankach szwajcarskich. To będzie wielki wzrost kosztów spłacania tych długów. Inne waluty nie pozostaną obojętne. To może wywrócić banki, a za tym idą dramaty rodzinne – podkreśla.

Według niego, ekipa rządowa kompletnie zlekceważyła to zagrożenie. – Co mogą zrobić kredytobiorcy? Poradziłbym, aby w najbliższych wyborach mądrzej głosowali – podsumowuje Janusz Szewczak.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Cóż , nie zgadzam się nigdy z opinią peło ale w tym wypadku jest na odwrót. Dlaczego rząd ma pomagać frankowcom , ludziom zazwyczaj majętnym , którym chciało się grać w długoterminową loterie na kredycie. Mogli stracić , mogli zyskać , niestety inwestycja jak widać okazała się nie trafiona , ich wybór , jak to się mówi "ich cyrk i ich małpy". Rząd nie powinien dać im nawet złamanego grosza , kupa ludzi w Polsce nie ma pracy , pieniędzy żeby rodzinę wykarmić , a tutaj majętni i dobrze zarabiający ludzie mają czelność wyciągać rękę po publiczne pieniądze bo ponieśli stratę z powodu własnej głupoty , wstyd .

Dwa mądre przysłowia się nasuwają same: "Polak mądry po szkodzie" oraz "chytry dwa razy traci" Nikt nikogo na siłę nie namówił na kredyt we Frankach. Mogli stracić, mogli zyskać. Chcieli taniego kredytu we franku zamiast w PLN to mają co chcieli i tyle. Dobrze im tak, że im tak dobrze. Przy okazji jak już poleca z walizami na bruk chętnie wezmę kredyt (w PLN) i kupię za psie pieniądze jedno z mieszkań w celu wynajęcia zarobkowego.

Ludzie, czy Was całkiem p....ło?
Jestem po naszej stronie, brzydzę się Tuskiem, PO I TVN-en, a jednak wziąłem kredyt, we frankach. Zaufałem doradcy. Kredyt jest normalnym narzędziem, niezależnie od poglądów. Jest owszem ryzykiem w każdym przypadku, bo opiera się na wierze w konunkturę, obojętnie czy jest to firma czy osoba prywatna. Ja źle wybrałem, nie ma kniunktury i jak tak dalej będzie, to skończę bez dachu nad głową. No cóż, lepsze to niż los Pileckiego. Jeśli mogę mieć do kogoś pretensję, to tylko do siebie i do po-ogrągłostołowej bandy złodzei, ale - na Boga - przetańcie pluć, na ludzi, często na swoich, ludzi, którzy mają naprawde problem. Mój kolega leming zawsze mi powtarza: moi to złodzieje, a Twoi to wredne mędy. Na szczęcie nie czyta naszych potrali, bo mógł by powiedzieć: "A nie mówiłem". A teraz lepiej zastanówicie się, jak pokonać tę bandę. Ja proponuje zacząć od TVN.

https://www.youtube.com/watch?v=umVT64KFBEw Biuletyn Bulu Wyborczego-"Jesteśmy z górnikami".

W normalnym kraju rząd podałby pomocną dłoń milionowi Polaków i w tej sytuacji przewalutowałby te kredyty frankowe na PLN wg np. kursu sprzed roku. Są na takie krytyczne sytuacje rezerwy w budżecie.
Ale to tylko w normalnym kraju. W normalnym kraju nie pozwolono by na sprzedaż takich kredytów.
Może SKOKi lub największe banki polskie wymyślą jakąś "deskę ratunku dla frankowców.
Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Poza tym chyba idzie wojna, jak tu ktoś prognozuje, to wszystko będzie nieważne.

A oni kalkulowali sobie tak. Weźmiemy kredyt we frankach. Wybierzemy Tuska. Tusk zrobi zieloną wyspę. Kurs franka spadnie o połowę. Lokum będziemy mieć za półdarmo. Nie mam tylko pewności, czy dotrze teraz do ich świadomości, że to wszystko wina Kaczyńskiego.

W razie jakichkolwiek wyborow glosowac na PO i razem z nimi w przepasc.No,moze wreszcie woda w kranie,zacznie
przymarzac,a mozg odtajac.My teraz zaczynamy byc w komfortowej sytuacji.Nie bedziemy musieli,godzinami pisac
i pisac,a kupa idiotow,pisala swoje,jakby nic do nich nie docieralo.Teraz dotrze samo,my tylko bedziemy patrzec.
Wiecej,teraz role sie odwroca.Teraz oni beda nas opieprzac,ze za malo przekonywujaco,argumentowalismy,nasze racje.
Wybaczcie,robilismy jak potrafilismy,przepraszamy.

Nie żałuję ludzi głupich. Nieszczęśliwych tak. Trzeba być kompletnym idiotą i liczyć na 25 lat stałych kursów.Jak moi znajomi budowali na kredyt frankowy i sprawiali sobie nowe fury a mnie nazywali kutwą bo mieszkałem w ciasnocie i na podwórku 12-letni golf. Teraz ja mówie hahahahahahahahahahahahahaha.

wcześniej obniżono ceny złota na giełdach, teraz manipulacje frankiem. Jak widać ktoś szykuje się na wojnę. Dzięki temu media już nie muszą gadać o górnikach bo mają od rana temat zastępczy. Tvn i polsat i podobne media "nie zauważyły" rolników z prezentem dla rządu, dzikiem o imieniu Donald, podarowanym na stołek doradcy rządu.Rolnikom w tym regionie wycięto rok temu wszystkie stada świń pod pretekstem wiadomym a pan z PSL minister Sawicki z kolesiami "zapomniał" wypłacić im do dzisiaj odszkodowania. Tak samo "zapomniał" wypłacić odszkodowania nie-kolesiom sadownikom.A kopalnia soli Inowrocław nadal 3 miesiąc ma strajk głodowy i o tym sza, rząd również mediom zakazał.

Taa wisi mi to jak przedmówca napisał na biednych nie trafiło:)Tacy wykształceni tacy piękni i młodzi. Donald! Donald! Buahahaha

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl