Ile rzeczywiście zarabia się w kopalni? Po publikacji GUS górnicy publikują odcinki z pensji

arch.

  

Sporo kontrowersji wzbudziły opublikowane przez GUS dane dotyczące średnej wysokości zarobków górników w latach 2007-2013. W związku z zaostrzającą się sytuacją w polskim górnictwie, część protestujących zdecydowała się opublikować w internecie odcinki z pensji. Wynika z nich, że zarobki górników w rzeczywistości drastycznie różnią się od sum, które przekazywane są oficjalnie opinii publicznej.

- Wynagrodzenie brutto w sekcji górnictwo i wydobywanie w III kwartale br. wyniosło 6043,74 zł, natomiast w tym samym okresie przeciętne zatrudnienie ukształtowało się na poziomie 156 tys. osób. Od początku roku protukcja węgla kamiennego wyniosła 60724 tys. ton, natomiast brunatnego 53160 tys. ton – informuje GUS w biuletynie statystycznym. Dane dotyczą lat 2007-2013.

Przypominając to zestawienie „Dziennik Zachodni” zastanawia się, „Czy w te wyliczenia zarobków górników można wierzyć?”.

W związku z trwającą od kilku dni debatą na temat rzekomo wygórowanych zarobków górników, część z nich zdecydowała się ujawnić, ile w rzeczywistości zarabia:

Kopalnia Chwałowice górnik z 2-letnim stażem:


Kopalnia Chwałowice, górnik z 7-letnim stażem:
 

Kopalnia Jankowice, górnik z 6-letnim stażem i zmianami nocnymi na ścianie:
 

Kopalnia Halemba, górnik z 3-letnim stażem "na dole"


Komentując tę sytuacją Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego SIERPIEŃ 80 na swoim koncie na Twitterze udostępniła niezwykle wymowną grafikę z podpisem: „Jak zarabiamy, to nas nienawidzą. Jak giniemy, to nas kochają. Górnicy z Górnego Śląska”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter,niezalezna.pl,GUS,Dziennik Zachodni


Wczytuję komentarze...

Wicepremier Gowin zapowiada nowy program: Energia Plus. I dziękuje "milionom Polaków"

/ Prawo i Sprawiedliwość

  

W przyszłoroczną rocznicę 30-lecia demokratycznego przełomu trzeba podziękować milionom Polaków za ich ogromny trud i ogromny sukces - powiedział szef partii Porozumienie, wicepremier Jarosław Gowin podczas konwencji wyborczej PiS w Szeligach pod Warszawą.

Gowin podkreślił, że zmiany, które przez 30 laty zaszły w Polsce zawdzięczamy milionom Polaków, którzy bardzo ciężko pracują, kształcą się, wychowują dzieci i rozwijają swoje firmy. Zaznaczył jednak, że mimo tego trudu nie obyło się bez patologii i słabości. Dla przeciwdziałania im powstał obóz Zjednoczonej Prawicy - podkreślił. "Od trzech lat tempo zmian, tych pozytywnych zmian jest bezprecedensowo szybkie" - zauważył wicepremier.

Według niego największą słabością była ogromna skala nierówności, a nawet biedy. "Nierówności nie są same w sobie złe, o ile nie oznaczają wykluczenia dużej części społeczeństwa, zepchnięcia wielu rodzin na boczny tor, jak działo się przez dwadzieścia kilka lat" - podkreślił minister nauki. "Druga słabość, to brak sprawiedliwości" - dodał Gowin.

Zaznaczył, że te zmiany dokonały się za sprawą rządu Beaty Szydło, teraz - premiera Mateusza Morawieckiego, w obu przypadkach głównie dzięki pracy minister Elżbiety Rafalskiej. Według Gowina teraz trzeba zapytać Polaków, czego oczekują, a czego zdecydowanie nie chcą.

"Polacy nie chcą konfliktów, Polacy nie chcą tutaj żadnych rewolucji, ani obyczajowych, ani politycznych. Polacy chcą państwa stabilnego, skutecznego, gwarantującego bezpieczeństwo, państwa umożliwiającego stabilny rozwój"

- ocenił wicepremier.

Jak zauważył, poprawa sytuacji ekonomicznej, dokonuje się przez obniżenie podatków. Zaznaczył, że to już się dzieje - przez sześciomiesięczne wyłączenie opłat na ubezpieczenia społeczne codziennie powstaje 900 nowych firm.

"900 młodych Polaków zamiast emigrować, zakłada swoją firmę tutaj w Polsce, tutaj połaci podatki, tu będą rodziły się ich dzieci, tu jest przyszłość dla młodego pokolenia"

- powiedział Gowin. Przypomniał też, że składki ZUS zmniejszono o połowę oraz obniżano podatek CIT dla 95 proc. przedsiębiorstw. Przypomniał też m.in. o uldze innowacyjnej.

W imieniu Porozumienia zaprezentujemy w Krakowie program "Energia Plus". Na czym on będzie polegał? We współpracy z uczelniami uruchomimy masową budowę odnawialnych źródeł energii dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych - przede wszystkim dla pięciu milionów domów jednorodzinnych. Pięć milionów - to jest ta skala

- powiedział Gowin, zapowiadając, że m.in. program "Energia Plus" zostanie przedstawiony na konwencji w styczniu w Krakowie.

Przypomniał, że zgodnie z zapowiedziami rządu nie będzie wzrostu cen prądu ani dla odbiorców indywidualnych, ani dla odbiorców zbiorowych. Mimo to - jak mówił - Polska w dłuższej perspektywie musi zmierzyć się z problemem czystej i taniej energii. Dodał też, że wciąż należy walczyć ze smogiem.

Lider Porozumienia zapowiedział, że na konwencji jego partii zostanie przedstawiony projekt deglomeracji, czyli nie sprowadzania - jak mówił - wszystkich instytucji do Warszawy. Jego zdaniem powstrzyma to migrację młodego pokolenia i jest szansą na rozwój dla średnich i dużych miast.

Gowin zapowiedział, że rząd Zjednoczonej Prawicy zniesie bariery prawne utrudniające instalację odnawialnych źródeł energii oraz opracuje system kredytów i pożyczek wspierających ich zakup i instalację dla małych i średnich przedsiębiorstw, a także gospodarstw domowych. "Zaangażujemy w to Bank Gospodarstwa Krajowego i sektor bankowy, tak, aby Polacy mogli uzyskiwać finansowanie na budowę instalacji służących produkcji zielonej energii" - powiedział wicepremier.

Zapowiedział, że obóz rządzący ma pomysł na rozwiązania, które "pozwolą połączyć troskę o zdrowe środowisko z szybkim, dynamicznym rozwojem gospodarczym". Gowin dodał również, że rząd stawia na modernizację gospodarki, obniżenie kosztów pracy, a także rozwój średnich i dużych miast.

"To jest kierunek, który chcemy zaproponować wszystkim Polakom. Jestem przekonany, że ten plan się powiedzie i zapewni nam, naszym dzieciom i wnukom zapewni życie w dostatnim, zdrowym, bezpiecznym i mocnym kraju"

- powiedział lider Porozumienia.

Zadeklarował, że ze swoim programem Zjednoczona Prawica dotrze do każdej polskiej wsi, miasteczka i miasta. "Wszyscy Polacy chcą dobrego życia i to jest nasz cel na najbliższy rok, i na następne lata rządów Zjednoczonej Prawicy" - podkreślił Gowin.

Konwencja PiS, która odbywa się w Szeligach pod Warszawą, jest pierwszą konwencją od jesiennych wyborów samorządowych. W podsumowaniu trzech lat działalności ugrupowania oraz przedstawieniu planów na przyszłość bierze udział m.in. lider partii Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl