niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 września 2016

Ile rzeczywiście zarabia się w kopalni? Po publikacji GUS górnicy publikują odcinki z pensji

Dodano: 13.01.2015 [13:55]
Ile rzeczywiście zarabia się w kopalni? Po publikacji GUS górnicy publikują odcinki z pensji - niezalezna.pl
foto: arch.
Sporo kontrowersji wzbudziły opublikowane przez GUS dane dotyczące średnej wysokości zarobków górników w latach 2007-2013. W związku z zaostrzającą się sytuacją w polskim górnictwie, część protestujących zdecydowała się opublikować w internecie odcinki z pensji. Wynika z nich, że zarobki górników w rzeczywistości drastycznie różnią się od sum, które przekazywane są oficjalnie opinii publicznej.

- Wynagrodzenie brutto w sekcji górnictwo i wydobywanie w III kwartale br. wyniosło 6043,74 zł, natomiast w tym samym okresie przeciętne zatrudnienie ukształtowało się na poziomie 156 tys. osób. Od początku roku protukcja węgla kamiennego wyniosła 60724 tys. ton, natomiast brunatnego 53160 tys. ton – informuje GUS w biuletynie statystycznym. Dane dotyczą lat 2007-2013.

Przypominając to zestawienie „Dziennik Zachodni” zastanawia się, „Czy w te wyliczenia zarobków górników można wierzyć?”.

W związku z trwającą od kilku dni debatą na temat rzekomo wygórowanych zarobków górników, część z nich zdecydowała się ujawnić, ile w rzeczywistości zarabia:

Kopalnia Chwałowice górnik z 2-letnim stażem:


Kopalnia Chwałowice, górnik z 7-letnim stażem:
 

Kopalnia Jankowice, górnik z 6-letnim stażem i zmianami nocnymi na ścianie:
 

Kopalnia Halemba, górnik z 3-letnim stażem "na dole"


Komentując tę sytuacją Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego SIERPIEŃ 80 na swoim koncie na Twitterze udostępniła niezwykle wymowną grafikę z podpisem: „Jak zarabiamy, to nas nienawidzą. Jak giniemy, to nas kochają. Górnicy z Górnego Śląska”.

"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Pokażcie PIT-11 górnika a nie jakiś tam pasek!
Na pasku nie ma 13,14,barbórkowego,kredkowego,wczasowego,flapsowego,bonów,deputatu i innych dodatków

W woli ścisłości:
Pan „Kopalnia Chwałowice, górnik z 7-letnim stażem” Podstawa do składki emerytalnej z odcinka to 4748,19 zł –co daje wynagrodzenie na poziomie ok 3370 zł netto. W grudniu 2014 podstawa to 10482,22 zł –co daje około 7360 zł netto. Zakładam, że w grudniu była to pensja z „14” doliczmy jeszcze jedną taką pensję z „13”.
Daje to:
10x 3370 zł = 33700 zł
2x 7360 zł – 14720 zł
Razem 48420 zł/12m-c = średnia miesięczna pensja = 4035 zł. (Nie liczę tu deputatu węglowego , piórnikowego itp.).
Pensja na poziomie 4000 zł miesięcznie „na rękę” dla 26 latka po szkole zawodowej to nie jest mało.
Biorąc pod uwagę fakt, że dzień pracy po podbiciu karty składa się z:
0,5 h – przebranie się
0,5 h – dojście do windy i zjazd (skromnie licząc)
0,5 h – dojście chodnikiem (jeszcze skromniej licząc)
5 h – pracy
0,5 h – powrót chodnikiem
0,5 h – dojście do windy i wjazd
0,5 h – przebranie się

Pan „Jankowice, górnik z 6-letnim stażem i zmianami nocnymi na ścianie:”
podstawa 4634,84 zł – co daje netto około – 3290zł
Dalej podejrzewam, ze analogicznie niż kolega wyżej.
Reszta sprytnie zakryła tabele z danymi.
Tak to wygląda cała prawda. To że macie kredyty i inne zobowiązania to mało istotne. Inni też mają kredyty itp. tyle, ze na spłatę ich nie potrąca pracodawca.
Waszą pensje oblicza się na podstawie i tyle faktycznie zarabiacie. Chyba, że obowiązują was inne przepisy prawne.

juz zacieraja rece inne panstwa na wydobycie wegla w
Polsce.

A te "potrącenia" widoczne na paskach to co? Czy dobrze domniemuję, że to też element wypłaty? A kwota do wypłaty jest mała właśnie ze względu na to że coś jest z pensji ściągane?

Żeby realnie wyliczyć miesięczne wynagrodzenie górnika trzeba dodać wszystkie świadczenia jakie otrzymuje z kopalni w ciągu roku i podzielić przez 12 miesięcy. A wchodzą w to: trzynastka, czternastka, deputat węglowy, ołówkowe, wakacyjne.
Pasek z wypłaty niewiele nam mówi. Proszę nie manipulować.

przypominam wszystkim, że jedno miejsce pracy (bez względu na to gdzie) generuje średnio PIĘĆ innych miejsc pracy, tak że w interesie nas wszystkich jest żeby tych miejsc pracy było jak najwięcej; rządzący wykorzystują zaś, jak widać, starą zasadę: dziel i rządź- dzieli Polaków podając jakie to tysiące zarabiają górnicy, bo wiadomo, że pieniądze mogą podzielić najlepszych przyjaciół; dlatego apeluję: nie dajmy się podzielić, bo wtedy nic nie zyskamy, tylko stracimy, a stawką jest NASZ KRAJ!
P.S. dlaczego nie podają jakie miliony zarabiają prezesi, zastępcy prezesów, zastępcy zastępców...ani na jakich chorych zasadach działają kopalnie (np:kopalnia nie może kupić śrubki od producenta śrubek, tylko poprzez sieć pośredników i w efekcie za durną śrubkę zamiast 0,5zł płaci 5zł)- to trzeba zmienić!

To może zamiast odcinków niech PIT pokażą ???

Z tego co wiem PIT to suma wszystkich pensji i dodatków więc pomnóż sobie każdą pensje razy 14 + węgiel 4 tony i Ci wyjdzie. Tylko weź pod uwagę fakt, że w to wliczone są też dniówki świąteczne. Bo wielu chyba o tym zapomina, że to są nadgodziny, których górnik zazwyczaj przymuszany musi robić, bo liczy się wydobycie. I tu jest też paradoks właśnie. Nie ma zbytu, kopalnia nie rentowna ale chłopy sobota niedziela do roboty fedrunek

Fajnie tez bym chciał pracować po 7,5godz zarabiać ponad 2tys netto miec wszystkie dodatki dostać tonę węgla za darmo miec pożyczkę zakladowa itp. Tez pracuje w ciężkich warunkach na budowach tez giną ludzie i o tym sie nie mowi a jeśli sie odezwę ze mi sie coś niepodoba odrazu słyszę ze jestem do zwolnienia i powiem wam szczerze ze jestem duzo większym fachowcem niz górnicy. Co roku to samo im jest zle oni sa najbardziej pokrzywdzeni a jak sie czuja budowlańcy elektrycy operatorzy ciężkich sprzętów zawodowi kierowcy?? Sprywatyzować wszystkie kopalnie i wtedy bedzie spokój z ta cholota...

A jak się czuje mgr fizjoterapii po Akademii Medycznej z kilkoma kosztownymi kursami, który zarabia tyle co ty a jest narażony na więcej chorób zakaźnych niż Ci się wydaje?? Ja Cie nie nazywam cholotą ani nie życzę Ci żebyś zarabiał mniej ode mnie!! Nie rozumiesz tego mechanizmu!!! twoją, moją ani górnika pracy się nie porównuje!!! np. Prezes banku zarabia 100 razy tyle a tylko siedzi a Ty musisz się napracować żeby mieć 1500

Wiadomo wyniki w statystyce nieco różnią się od rzeczywistości ze względu na różne stanowiska pracowników. Rozumiem walkę górników. Mimo, że praca jest niebezpieczna i wymaga wielkiej odwagi stawiają temu czoła.

Niestety na Śląsku bardzo ciężko o pracę nawet młodym osobom, które są świeżo po studiach. Często podejmują pracę poniżej ich kwalifikacji. Jeśli jednak osobom wchodzącym dopiero na rynek pracy jest tak cięzko to nie wyobrażam sobie jak poradzą sobie doświadczeni górnicy kiedy kopalnie pójdą do zamknięcia... Młodych nie zatrudniają, a co dopiero starszych górników, dla których ta praca to jedyne źródło utrzymania i nie mają innej perspektywy.

Z drugiej strony nie rozumiem postawy górników podczas protestu. Chodzi o pracę, o dobra całych rodzin, a przykładowo wczoraj zablokowali ruch kolejowy w Katowicach, co niestety sprawiło kłopotu wielu innym osobom, którzy też byli w drodze do pracy czy na uczelnie. Fejsbukowe nagonki na rząd też nie są na miejscu. I potem się dziwią, że naród ich nienawidzi. Szanujmy się nawzajem. Nie zapominajmy o tym.

Jakich "starszych górników" nie zatrudnią? Tam ludzie w wieku 45 lat już mają uprawnienia do dotowanych w 3/4 przez Państwo emerytur. Kopacz proponuje takie same warunki (75% pensji za nicnierobienie) górnikom, któym brakuje 3 lata do emerytury a więc około 42 letnim. A jak ktoś ma 40 lat to nie jest całkiem młody na przekwalifikowanie się. Co innego że nie chcą sie przekwalifikowywać, bo gdzie pracownik fizyczny znajdzie pracę za taaakie pieniądze, jak mu socjalizm się skończył?

Praca górnika jest bardzo ciężka związana z ryzykiem utraty zdrowia i życia i nawet duże wynagrodzenie nie rekompensuje trudu i ryzyka górników,ale gdy wynagrodzenie jest małe to już jest dramat,bo mało kto chciałby pracować ciężko prawie za darmo.Media służące władzy Platformy Obłudy specjalnie podają fałszywe zawyżone dane wynagrodzeń górników,żeby skłócić i podzielić społeczeństwo,ale nie mówi się o tym jak dużo zarabiają kierownicy spółek,którym tak ogromne wynagrodzenie nie powinno się należeć,bo to już jest jawne oszustwo.

GUS jak wszystkie sondazownie opiniipublicznej klamia-wszedzie lacznie z rzadem sama SITWA publikuja wyniki ktore sa korzystne dla tego oszykanczego i klamliwego razem z ta od kopania ziemi w Smolensku-wstyd i bez autorytetu-rozpedzic to towarzystwo na cztery wiatry a zlodziej i kombinatorow za KRATY !!!!

41 lat temu to ja po szkole 2 lata pracy pod ziemią zarabiałem tyle co wy teraz 1700 zł.z niedzielami a więc cały tydzień i szybko uciekłem do mamusi, bo stwierdziłem że praca pod ziemią to są "GALERY"i nie za te pieniądze.

http://m.newsweek.pl/srednia-krajowa-2014-srednie-wynagrodzenie-w-polsce-pensja-w-marcu,artykuly,284172,1.html. Statystycznie prosze bardzo ilu mialo taka wyplate co miesiac z 2014r. ? Wierzcie daledalej w statystyki zobaczcie ile w wszych zakladach pracy wynosza srednie. Gdzie nikt Wam tego nie poda u prywaciarza.

z wykopu
Średnio ok. 2500 zł na ROR.
Tylko zapomnieli o:
- flapsy, ok. 300 zł miesięcznie
- Barbórka, ok. 3000 zł rocznie
- czternastaka, ok. 3000 zł rocznie
- węgiel, 8 ton * 560 zł = 4480 zł rocznie
- wczasy pod gruszą, ok. 800 zł rocznie
- do tego 100% płatne L4, co czyni górników jedną z najbardziej schorowanych grup zawodowych
- więcej urlopu niż wynika z kodeksu pracy

2500 zł(wypłata) * 12 + 300 (flapsy) * 12 + 3000 (barbórka) + 3000 (czternastka) + 4480 (węgiel) + 800 = 44 880 zł

44 880 zł / 12 = 3740 zł

Ok., może co miesiąc na 'pasku' jest 2500 zł, ale różnego rodzaju dodatków wychodzi kolejne 1000-1500 zł.

Aby zakończyć licytowanie się paskami z pensji to wg danych Związku Zawodowego Pracowników Dołowych średnie wynagrodzenie w 2012 w roku w KW wynosiło:

Robotnicy na dole - 6800zł (w tym na wyrobiskach: 7166zł)
Robotnicy na powierzchni - 4799zł
Inżynier techniczny - 8065zł (w tym na dole: 9022zł i jest to najwyższa średnia w zestawieniu)
Administracja - 5396zł
Obsługa i straże - 5305zł
Pracownicy kopalni zasadniczej - 6705zł

Te kwoty uwzględniają wszystkie składowe z Funduszu Płac (czyli nagrody, dodatki itd.). I są to kwoty średnie czyli ktoś z mniejszym stażem zapewne zarabia mniej.

To jak się w końcu ma to do tych pasków ? kto pisze prawdę ?

Dwa tysiące mają się nijak do pensji dołowej 6800 pln która widnieje w zestawieniu związkowców... nawet jeśli doliczymy dwie dodatkowe pensje i inne korzyści, to na pewno nie wyjdzie siedem tysięcy, ktoś tu łże...

Statystyk i jego pies srednio maja po 3 nogi!!

Bracia Górnicy,ten rząd PO i PSL,to anty rząd POLSKI!!!.
Niemcy chca u nas otwierać kopalnie?? bo Niemcom może brakuje węgla do swoich elektrowni??
Dlaczego się opłaca prywatnemu a państwu nie? jak te same podatki?? Zarząd do wymiany i obciąć im pensje i tak jak wy macie na dole wynagrodzenie zasadnicze + to co wypracujecie.
Może w tedy prezesi zaczną pracować,ale do puki prezesi są nadawani z ramienia rządu? tak dla was nie ma przyszłości?Polska jest cała z wami!!!!!!!!!!
Górnicy złączcie się,z lekarzami,sadownikami ze wschodu Polski łączyć siły i na WARSZAWĘ!!! Obalic ten anty Polski rząd!!!.

Boże, oni zarabiają grosze!

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl