niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
24 lipca 2017

Ile rzeczywiście zarabia się w kopalni? Po publikacji GUS górnicy publikują odcinki z pensji

Dodano: 13.01.2015 [13:55]
Ile rzeczywiście zarabia się w kopalni? Po publikacji GUS górnicy publikują odcinki z pensji - niezalezna.pl
foto: arch.
Sporo kontrowersji wzbudziły opublikowane przez GUS dane dotyczące średnej wysokości zarobków górników w latach 2007-2013. W związku z zaostrzającą się sytuacją w polskim górnictwie, część protestujących zdecydowała się opublikować w internecie odcinki z pensji. Wynika z nich, że zarobki górników w rzeczywistości drastycznie różnią się od sum, które przekazywane są oficjalnie opinii publicznej.

- Wynagrodzenie brutto w sekcji górnictwo i wydobywanie w III kwartale br. wyniosło 6043,74 zł, natomiast w tym samym okresie przeciętne zatrudnienie ukształtowało się na poziomie 156 tys. osób. Od początku roku protukcja węgla kamiennego wyniosła 60724 tys. ton, natomiast brunatnego 53160 tys. ton – informuje GUS w biuletynie statystycznym. Dane dotyczą lat 2007-2013.

Przypominając to zestawienie „Dziennik Zachodni” zastanawia się, „Czy w te wyliczenia zarobków górników można wierzyć?”.

W związku z trwającą od kilku dni debatą na temat rzekomo wygórowanych zarobków górników, część z nich zdecydowała się ujawnić, ile w rzeczywistości zarabia:

Kopalnia Chwałowice górnik z 2-letnim stażem:


Kopalnia Chwałowice, górnik z 7-letnim stażem:
 

Kopalnia Jankowice, górnik z 6-letnim stażem i zmianami nocnymi na ścianie:
 

Kopalnia Halemba, górnik z 3-letnim stażem "na dole"


Komentując tę sytuacją Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego SIERPIEŃ 80 na swoim koncie na Twitterze udostępniła niezwykle wymowną grafikę z podpisem: „Jak zarabiamy, to nas nienawidzą. Jak giniemy, to nas kochają. Górnicy z Górnego Śląska”.

Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Pokażcie PIT-11 górnika a nie jakiś tam pasek!
Na pasku nie ma 13,14,barbórkowego,kredkowego,wczasowego,flapsowego,bonów,deputatu i innych dodatków

Baranie bo tak brzydku musze Ci powiedzieć,dowiedz się jakie są na Kopalni przywileje a nie pisz głupot ! 13,14? hahah słuchaj dalej telewizji

W woli ścisłości:
Pan „Kopalnia Chwałowice, górnik z 7-letnim stażem” Podstawa do składki emerytalnej z odcinka to 4748,19 zł –co daje wynagrodzenie na poziomie ok 3370 zł netto. W grudniu 2014 podstawa to 10482,22 zł –co daje około 7360 zł netto. Zakładam, że w grudniu była to pensja z „14” doliczmy jeszcze jedną taką pensję z „13”.
Daje to:
10x 3370 zł = 33700 zł
2x 7360 zł – 14720 zł
Razem 48420 zł/12m-c = średnia miesięczna pensja = 4035 zł. (Nie liczę tu deputatu węglowego , piórnikowego itp.).
Pensja na poziomie 4000 zł miesięcznie „na rękę” dla 26 latka po szkole zawodowej to nie jest mało.
Biorąc pod uwagę fakt, że dzień pracy po podbiciu karty składa się z:
0,5 h – przebranie się
0,5 h – dojście do windy i zjazd (skromnie licząc)
0,5 h – dojście chodnikiem (jeszcze skromniej licząc)
5 h – pracy
0,5 h – powrót chodnikiem
0,5 h – dojście do windy i wjazd
0,5 h – przebranie się

Pan „Jankowice, górnik z 6-letnim stażem i zmianami nocnymi na ścianie:”
podstawa 4634,84 zł – co daje netto około – 3290zł
Dalej podejrzewam, ze analogicznie niż kolega wyżej.
Reszta sprytnie zakryła tabele z danymi.
Tak to wygląda cała prawda. To że macie kredyty i inne zobowiązania to mało istotne. Inni też mają kredyty itp. tyle, ze na spłatę ich nie potrąca pracodawca.
Waszą pensje oblicza się na podstawie i tyle faktycznie zarabiacie. Chyba, że obowiązują was inne przepisy prawne.

100% racji!!!
jacy oni są biedni i zapracowani!!! a inni leżą w pracy
szkoda gadać
mam nadzieję że w końcu będą mieli takie same wynagrodzenia jak inni
pozdrooo

BaRt ty ciulu jeden moze miałes szanse na kopalni robic ale bałes sie ciezkiej pracy bo tatus na ciebie robi ty ciulu mamie za mleko nie podziekowałes a o Górnictwie chcesz cos godac cuiulu jeden

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl