niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 czerwca 2016

Ile rzeczywiście zarabia się w kopalni? Po publikacji GUS górnicy publikują odcinki z pensji

Dodano: 13.01.2015 [13:55]
Ile rzeczywiście zarabia się w kopalni? Po publikacji GUS górnicy publikują odcinki z pensji - niezalezna.pl
foto: arch.
Sporo kontrowersji wzbudziły opublikowane przez GUS dane dotyczące średnej wysokości zarobków górników w latach 2007-2013. W związku z zaostrzającą się sytuacją w polskim górnictwie, część protestujących zdecydowała się opublikować w internecie odcinki z pensji. Wynika z nich, że zarobki górników w rzeczywistości drastycznie różnią się od sum, które przekazywane są oficjalnie opinii publicznej.

- Wynagrodzenie brutto w sekcji górnictwo i wydobywanie w III kwartale br. wyniosło 6043,74 zł, natomiast w tym samym okresie przeciętne zatrudnienie ukształtowało się na poziomie 156 tys. osób. Od początku roku protukcja węgla kamiennego wyniosła 60724 tys. ton, natomiast brunatnego 53160 tys. ton – informuje GUS w biuletynie statystycznym. Dane dotyczą lat 2007-2013.

Przypominając to zestawienie „Dziennik Zachodni” zastanawia się, „Czy w te wyliczenia zarobków górników można wierzyć?”.

W związku z trwającą od kilku dni debatą na temat rzekomo wygórowanych zarobków górników, część z nich zdecydowała się ujawnić, ile w rzeczywistości zarabia:

Kopalnia Chwałowice górnik z 2-letnim stażem:


Kopalnia Chwałowice, górnik z 7-letnim stażem:
 

Kopalnia Jankowice, górnik z 6-letnim stażem i zmianami nocnymi na ścianie:
 

Kopalnia Halemba, górnik z 3-letnim stażem "na dole"


Komentując tę sytuacją Komisja Krajowa Wolnego Związku Zawodowego SIERPIEŃ 80 na swoim koncie na Twitterze udostępniła niezwykle wymowną grafikę z podpisem: „Jak zarabiamy, to nas nienawidzą. Jak giniemy, to nas kochają. Górnicy z Górnego Śląska”.

"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Pokażcie PIT-11 górnika a nie jakiś tam pasek!
Na pasku nie ma 13,14,barbórkowego,kredkowego,wczasowego,flapsowego,bonów,deputatu i innych dodatków

W woli ścisłości:
Pan „Kopalnia Chwałowice, górnik z 7-letnim stażem” Podstawa do składki emerytalnej z odcinka to 4748,19 zł –co daje wynagrodzenie na poziomie ok 3370 zł netto. W grudniu 2014 podstawa to 10482,22 zł –co daje około 7360 zł netto. Zakładam, że w grudniu była to pensja z „14” doliczmy jeszcze jedną taką pensję z „13”.
Daje to:
10x 3370 zł = 33700 zł
2x 7360 zł – 14720 zł
Razem 48420 zł/12m-c = średnia miesięczna pensja = 4035 zł. (Nie liczę tu deputatu węglowego , piórnikowego itp.).
Pensja na poziomie 4000 zł miesięcznie „na rękę” dla 26 latka po szkole zawodowej to nie jest mało.
Biorąc pod uwagę fakt, że dzień pracy po podbiciu karty składa się z:
0,5 h – przebranie się
0,5 h – dojście do windy i zjazd (skromnie licząc)
0,5 h – dojście chodnikiem (jeszcze skromniej licząc)
5 h – pracy
0,5 h – powrót chodnikiem
0,5 h – dojście do windy i wjazd
0,5 h – przebranie się

Pan „Jankowice, górnik z 6-letnim stażem i zmianami nocnymi na ścianie:”
podstawa 4634,84 zł – co daje netto około – 3290zł
Dalej podejrzewam, ze analogicznie niż kolega wyżej.
Reszta sprytnie zakryła tabele z danymi.
Tak to wygląda cała prawda. To że macie kredyty i inne zobowiązania to mało istotne. Inni też mają kredyty itp. tyle, ze na spłatę ich nie potrąca pracodawca.
Waszą pensje oblicza się na podstawie i tyle faktycznie zarabiacie. Chyba, że obowiązują was inne przepisy prawne.

juz zacieraja rece inne panstwa na wydobycie wegla w
Polsce.

Pan Balcerowicz był przecież w rządzie, miał okazję zreformować, "naprawić" polskie górnictwo a więc niech nie nazywa go "taką małą Grecją ..(...)" tylko jak ma jakiś mądry sposób, niech go przedstawi oficjalnie w formie pakietu, przedstawicielom górników, zarządom kompanii, czy spółek i stronie rządowej a nawet Sejmowi a nie wymądrza się w mediach ...!!!

"Wiemy kim jesteście, znamy wasze adresy, wiemy gdzie mieszkacie i immunitet wam nie pomoże" - powiedział podczas środowej konferencji, szef NSZZ "Solidarność, Piotr Duda, pod adresem posłów ze Śląska, którzy chcieliby popierać zamknięcie kopalń, planowane przez rząd a ogłoszone przez premier Kopacz w ramach rządowego programu.

Wielką wrzawę, podnieśli wówczas, dyżurni pyskacze strony rządowej oraz niektórzy dziennikarze
i redaktorzy, w tym, m.inn. Daniel Passent – "Polityka" i Piotr Stasiński - "Gazeta Wyborcza", w programie Małgorzaty Łaszcz "Loża prasowa", w tvn24, którzy okrzyknęli Piotra Dudę przestępcą i bandytą niemal, nawołującym jakoby, do zbrodni na śląskich posłach.

Ja, mając wielki szacunek dla Ślązaków, znając ich ciężką pracę i tradycyjne, przywiązanie do niej, jako do podstawy bytu ich i ich rodzin, jednocześnie znając ich mentalność i zwyczaje, uważam, tak jak Piotr Zaremba, z tygodnika "w Sieci", że tym konkretnie, słowom Piotra Dudy, niesłusznie ale wg mnie celowo, poświęcono, w niektórych mediach, wrogich górnikom a popierających plany Kopacz i jej rządu, zbyt wiele uwagi, aby "napuścić" Polaków na Piotra Dudę, aby skłócić górników z pracownikami innych branż, i spoza Śląska, aby napuścić ich na Ślązaków. Bo choć "wypowiedź sama w sobie brzmi nieprzyjemnie", to znając Ślązaków i ich mentalność oraz zwyczaje, nie można jej traktować jako groźby pod adresem posłów. Wypowiedziane przez Piotra Dudę słowa, na tle tego, co działo się w miejscowościach, które są zagrożone przez likwidację kopalń, są swego rodzaju epizodem i folklorem.

Duda w pewnym sensie, wyraził gniew społeczny Ślązaków, zaniepokojonych o swój byt.

Mam przynajmniej z 10 znajomych górników lub byłych emerytów górników. Świetna kasa , wczesna emerytura i teraz zapierdalają biorąc emeryture powyżej 2500zl.

Pracujący kumple żyją jak pączki w maśle wystarczy się z nimi napić to opowiadają jak to nic nie robią w robocie. Na temat 2 znajomych związkowców to się nawet nie wypowiem bo ci to pod.10tys miesięcznie i już totalnie nic nie robią oprócz narzekania. Te wasze wystawione kwitki to możecie sonie schować.
POKAŻCIE ROZLICZENIE ROCZNE. Siostra rozlicza znajomych to widze ile zarabiacie. Ja po studiach moge pomarzyć o tym !

Polakowi nigdy nie dogodzi, co poniektóre osoby pokazują swoje wypłaty a wy dalej szukacie spisku, oszustwa i bóg wie czego jeszcze. Sam pracuje na kopalni w JSW, i to samo dotyczy nas, gadacie jak to górnik dużo zarabia, a guzik zarabia za tak ciężka pracę, pracuje w przodku i dostałem 3500.... ale to oczywiście dalej mało bo musiał bym wam przedstawić paski z co najmniej 5 lat, i nie daj boże jak by jedna była powyżej 3500. CZEMU NIE ZAPYTACIE ILE ZARABIA NP. ZAGÓROWSKI I Z JAKIEJ CZĘŚCI WYPŁATY ZREZYGNOWAŁ ŻEBY RATOWAĆ JSW?????????????????????????????????????

Startuj w konkursie na prezesa spółki, kto ci broni?? Nie spłacasz przypadkiem pożyczek?? Żadnych talonów żywnościowych, 13, 14 pensji też nie masz?? Ekwiwalentu za węgiel, wczasy pod gruszą, pieniądze dla dzieci (piórnikowe) też nie?? Bo ja żadnej z tych rzeczy nie dostaję. Muszę odłożyć z pensji (12 pensji w roku) na dzieci, na zakupy w sklepie mięsnym. Ty to dostajesz za friko, bo taki jest układ zbiorowy. Byłbym zapomniał- w moim zawodzie jest więcej wypadków śmiertelnych (kierowca) a muszę kiblować do 67 roku życia żeby dostać 2 razy mniejszą emeryturę niż ty w wieku 55 lat. zatem..... Weźcie, zostańcie sobie pod ziemią z tymi lamentami. I nie wyjeżdżajcie na górę, błagam.

A te "potrącenia" widoczne na paskach to co? Czy dobrze domniemuję, że to też element wypłaty? A kwota do wypłaty jest mała właśnie ze względu na to że coś jest z pensji ściągane?

Tak ale w to wliczane są wszystkie składki emerytalne i podatki. Jeśli ktoś nie ma pożyczki a jest w PKZP i w Związkach to z wypłaty biorą mu 200zł a reszta to jest to co napisałem wcześniej. Brutto zarabiamy 6 tys ale z czego ponad 3 tysiące nam bierze państwo

Żeby realnie wyliczyć miesięczne wynagrodzenie górnika trzeba dodać wszystkie świadczenia jakie otrzymuje z kopalni w ciągu roku i podzielić przez 12 miesięcy. A wchodzą w to: trzynastka, czternastka, deputat węglowy, ołówkowe, wakacyjne.
Pasek z wypłaty niewiele nam mówi. Proszę nie manipulować.

Jaka trzynastka ? Jakie wakacyjne ? Ludzie co wy piszecie ?

Szanowni górnicy, skoro każdy z Was wie że zarabiacie tak bardzo mało, a statystykę podnoszą płace tych co na górze się szwendają, to w czym jest problem? Według Was zły jest rząd i polityka... ale każdy z Was zapomina o własnym podwórku. Każdy chce żeby kopalnia istniała więc zaproponujcie pakiet do wdrożenia od zaraz, że: pracownik nie dołowy nie może przejść na wcześniejszą emeryturę, a każdy pracownik niezależnie czy dołowy czy nie zrzeknie się ołówkowego, barbórki, 13-nastki, deputatu węglowego i innych mniej istotnych przywilejów w celu wyprostowania sytuacji finansowej waszych zakładów pracy. Skoro każdy z Was wie że kopalnia to spółki i spółeczki i że ręka rękę myje, to strajkujcie pod oknami zarządu kopalni, a nie miejcie pretensje co rządu i całego świata, że w końcu ma odwagę powiedzieć dość dopłacaniu do interesu.
Ja jako mieszkaniec tego kraju wole przeznaczyć pieniądze idące z mojego podatku na elektrownie atomową czy też elektrownie wiatrowe budowane na morzu albo na farmę paneli słonecznych lub też na podwyższenie standardów opieki medycznej, ba nawet lepiej bym się czuł wiedząc że na przykład te pieniądze idą na samotne matki z dziećmi. Ale nie, lepiej jest żyć w tak zwanym matriksie i udawać że jest źle, bo to wina pani Kopacz czy innego premiara. Nie jestem zwolennikiem żadnej partii politycznej i proszę mnie nie przypisywać do żadnej ze stron. Jestem jedynie przeciwnikiem Związków zawodowych, które obecnie dbają o własną dupę oraz przeciwnikiem PISu bo nie mają żadnych argumentów dla swoich populistycznych bredni.
Wasze związki zawodowe powinny zadbać o to żeby górnik ciężko fizycznie pracujący zarabiał godnie, ale nie kosztem reszty społeczeństwa bo niestety ale kopalni nie ma ani nad morzem ani w wschodzie czy w centralnej części kraju. Związki zawodowe powinny stać na straży finansowej spółek węglowych, pilnować tego aby kopalnie (każdy dowolny sektor) nie zatrudniały firm zewnętrznych mając własnych fachowców, aby zamówienia materiałowe były realizowane z zasadą że taniej jest kupić u producenta niż u pośrednika itp itd. Bo pieniądze, które dajemy My jako podatnicy idą do górnictwa szerokim strumieniem, a Wy gwizdacie na to na co są wydawane, bo jest wam dobrze żyć w tej utopi, która powinna zakończyć się wraz z upadkiem poprzedniego ustroju politycznego (PRL).
Podsumowując zacznijcie sprzątać własne podwórko, a okaże się że miejsca pracy mogą zostać zachowane, ale bez nadmiernych przywilejów.

ciulym zes sie urodził i taki umrzesz

dokładnie exakly

Widzę, że masz bardzo mylne wyobrażenie na temat górnictwa. Wielce się mówi ile się do niego dopłaca tylko szkoda, że w tym wszystkim się nie mówi ile to kopalnie wnoszą pieniędzy do budżetu państwa. Łatwo się mówi gdy nie ma się pojęcia o opłatach, podatkach, cłach i wszystkim innym. Za jedną tonę węgla kopalnia musi zapłacić w granicach 100 zł podatku, do tego podatek od przychodów, od wypłat podatki, opłaty za przewozy, cła za wywożenie i przywożenie niezbędnego materiału do pracy. Utrzymują wiele zakładów pracy, które produkują materiały, narzędzia i urządzenia dla górnictwa. Wiele opłat środowiskowych za emisje, składowanie, wywozy itp. Może pomyślmy ile miliardów to kopalnie płacą państwu ile milionów ona wraca w ramach pomocy kopalni.
Mamy problem to po co cięcia na pracownikach ? Może niech Państwo na rok zawiesi wszelkie płatności dla kopalń na rzecz Państwa. Tylko że wtedy załamała by się gospodarka. Troszkę więcej dystansu do tego wszystkiego i mniej poddawania się manipulacji mediom. Skoro kopalnie byłyby takie nieopłacalne to zachodni inwestorzy nie byliby tacy chętni na ich zakup. No ale historia się powtarza, Polska wysprzedaje majątek a obcy je kupują. Polska zamyka Niemiec, Czech reaktywuje.

Według Was zły jest rząd i polityka... ale każdy z Was zapomina o własnym podwórku. Każdy chce żeby kopalnia istniała więc zaproponujcie pakiet... etc.
Jak widzisz sam sobie odpowiedziałeś na pytanie, mamy zły rząd i politykę i na tą chwilę i pewnie na dłuższą chwilę nic się nie da zrobić, a podatki to nie płacisz na to co chciałbyś by było płacone tylko elegancko wypływają z kraju. To tak bardzo ogólnikowo, bo widzę żeś łebski, skoro chciało Ci się tyle pisać, szkoda tylko ,że na darmo.
Pozdrawiam

mateo z tego co napisales faktycznie niebardzo orientujesz kto ponosi odpowiedzioalnosc . Wlasnie ryzy takich jak ty odpowiednio spral kory mozgowe zeby przypadkiem ktos sie do niego nie przyczepil. po kiego wiec grzyba jest rzad jezeli oni nie sa odpowiedzialni. Widac ze nie masz zielonego pojecia o trym co rzad powinien robic (z twojego postu wnioskuje ze jestes mlodziutki). , Nie wiesz ze rzady maja w rekach mozliwosci stymulowania bezrobociem, godspodarka, edukacja, sluzba zdrowia i wlasciwie wszystkim bez wtracania sie w detale. Jak chcesz na przyklad swoje dziecko namowic do tego zeby sie uczylo mozesz wprowadzic przerozne nagrody i kary aby dziecko przekonalo sie samo ze zle robi i jezeli dostanie dobry stopien to dostanie kase na wycieczke albo na kino.
Dziecino polityka to super rzecz, dobrze ze satarasz sie zrozuymiec, bo tylko idiota nie interesuje sie polityka.

Paski, paski, chcecie coś udowodnić pokazujcie swoje PIT-y. Wtedy udowodnicie jak nędznie zarabiacie.

z chęcią bym Ci pokazał Pit bo nie ma co ukrywac...Gornik w ścianie zarabia koło 3 tyś...z weekendami około 4 tysiące co tu UKRYWAC!!!! jak uważacie że to kokosy to macie niskie oczekiwania od naszego pięknego RZĄDU!!!!i dlatego tak łatwo nami głupimi Polakami manipulują!!!!!!!!!!!!!!!!

3000 tys na reke to 5083,37zł koszt pracodawcy - 2 tysiace ZABIERA PAŃSTWO !!!

Nie wiem dlaczego, ale mam nieodparte wrażenie, że na większość naszych krajowych bolączek, to najlepiej by pomogło wygaszenie PO do spółki z PSL

Gornikow nalezy popierac, bo to ostatnia w naszym kraju zorganizowana grupa zawodowa, ktora moze pomoc odzyskac Polske. Jzeli gornikow spacyfikuja to chyba nie bedzie juz szans na nic. Komorwski wygra wybory i wprowadzi bialoruski rezim.

przypominam wszystkim, że jedno miejsce pracy (bez względu na to gdzie) generuje średnio PIĘĆ innych miejsc pracy, tak że w interesie nas wszystkich jest żeby tych miejsc pracy było jak najwięcej; rządzący wykorzystują zaś, jak widać, starą zasadę: dziel i rządź- dzieli Polaków podając jakie to tysiące zarabiają górnicy, bo wiadomo, że pieniądze mogą podzielić najlepszych przyjaciół; dlatego apeluję: nie dajmy się podzielić, bo wtedy nic nie zyskamy, tylko stracimy, a stawką jest NASZ KRAJ!
P.S. dlaczego nie podają jakie miliony zarabiają prezesi, zastępcy prezesów, zastępcy zastępców...ani na jakich chorych zasadach działają kopalnie (np:kopalnia nie może kupić śrubki od producenta śrubek, tylko poprzez sieć pośredników i w efekcie za durną śrubkę zamiast 0,5zł płaci 5zł)- to trzeba zmienić!

To może zamiast odcinków niech PIT pokażą ???

Z tego co wiem PIT to suma wszystkich pensji i dodatków więc pomnóż sobie każdą pensje razy 14 + węgiel 4 tony i Ci wyjdzie. Tylko weź pod uwagę fakt, że w to wliczone są też dniówki świąteczne. Bo wielu chyba o tym zapomina, że to są nadgodziny, których górnik zazwyczaj przymuszany musi robić, bo liczy się wydobycie. I tu jest też paradoks właśnie. Nie ma zbytu, kopalnia nie rentowna ale chłopy sobota niedziela do roboty fedrunek

A ile zarabiają związkowcy? I co robią.? To oni oprócz zarządów zawyzaja średnia

Fajnie tez bym chciał pracować po 7,5godz zarabiać ponad 2tys netto miec wszystkie dodatki dostać tonę węgla za darmo miec pożyczkę zakladowa itp. Tez pracuje w ciężkich warunkach na budowach tez giną ludzie i o tym sie nie mowi a jeśli sie odezwę ze mi sie coś niepodoba odrazu słyszę ze jestem do zwolnienia i powiem wam szczerze ze jestem duzo większym fachowcem niz górnicy. Co roku to samo im jest zle oni sa najbardziej pokrzywdzeni a jak sie czuja budowlańcy elektrycy operatorzy ciężkich sprzętów zawodowi kierowcy?? Sprywatyzować wszystkie kopalnie i wtedy bedzie spokój z ta cholota...

do .. Ciesla zbrojarz | 13.01.2015 [20:12]

Alez drogi panie .. nic tylko zatrudnic sie w kopalni
Wszedzie dobrze gdzie nas nie ma

I już cię lubię za to co mówisz. Jednak my budowlańcy robimy swoje w każdych warunkach czy w upale czy w zimnie na zewnątrz czy w środku. Lekko nie jest ale żyć trzeba. Biadolić nie ma sensu w przeciwieństwie do górników bo przecież oni mają tak trudny i niebezpieczny zawód... Ale co tu gadać nadal nie moga się pogodzić z tym że PRL i jego ustrój już dawno padł.

Ty jesteś dupa nie fachowiec, skoro dałeś się wrobić w nagonkę na górników. Pewnie za lekarzami też nie przepadasz, za mundurówką też, o księżach i nauczycielach nie wspomnę. Ciekawe jak będziesz śpiewał, jak w TVN lub GW polecą po budowlance, że za dobrze zarabia i ma przywileje (kufajka i gumofilce za free (darmo, bo może niespik inglisz).

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl