niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
30 czerwca 2016

Niemcy wspierają swoje kopalnie miliardami euro. Rząd Kopacz nasze chce zamykać

Dodano: 12.01.2015 [22:54]
Niemcy wspierają swoje kopalnie miliardami euro. Rząd Kopacz nasze chce zamykać - niezalezna.pl
foto: flickr.com/Maik Meid/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Kiedy rząd Ewy Kopacz chce zamykać polskie kopalnie, Niemcy subwencjonują wydobycie węgla kwotą sięgającą prawie 1,6 miliarda euro. I choć w Niemczech w roku 2013 największy udział w produkcji krajowej energii miała ropa naftowa, to tuż za nią znalazł się węgiel kamienny i brunatny. Dopiero na kolejnym miejscu był gaz ziemny i tzw. odnawialne źródła.

Udział węgla w światowej produkcji energii nadal przekracza 40 proc. W Niemczech udział ten jest trochę mniejszy, ale węgiel nadal stanowi tam jedno z podstawowych źródeł pozyskiwania energii. Ponad 25 proc. wytwarzanej obecnie energii elektrycznej w tym kraju pochodzi właśnie z elektrowni węglowych.

Od kilku lat następuje co prawda stopniowe obniżanie rocznych subwencji na niemieckie kopalnie, ale nadal są one w dużej mierze utrzymywane przez państwo. W roku 2013 kopalnie węgla kamiennego kosztowały rząd 1,111 miliarda euro, w roku następnym już 1,172 miliarda. Przez ostatnią dekadę niemieckie kopalnie węgla kamiennego otrzymywały od państwa rocznie po około 1,5 miliarda euro. Natomiast w latach 1995-2004 do niemieckich kopalni dopłacono 35 miliardów euro.

Zgodnie z rządowym planem subwencje mają co prawda zniknąć od roku 2019, jednak patrząc na niemieckie niemalejące zapotrzebowanie na ten surowiec – i na nowe plany budowy nowych elektrowni opartych na węglu – wydaje się to mało prawdopodobne. Warto też przypomnieć słowa federalnego ministra gospodarki Sigmara Gabriela, który podczas grudniowego spotkania ze związkowcami z branży górniczej stwierdził jasno, że „Niemcy nadal potrzebują węgla”. Gabriel stanął w obronie węgla kamiennego i brunatnego stwierdzając, że w kwestii wykorzystywania tego surowca w produkcji energii sprawa jest ciągle otwarta. Również wielu ekspertów jest zdania, że zamykanie wszystkich kopalni węgla kamiennego w Niemczech do końca 2018 roku – bo takie są plany rządu – byłoby błędem.

W 2007 roku Unia Europejska wydała rozporządzenie, aby subwencje państwowe dla kopalni węgla kamiennego w całej Unii były wypłacane tylko do 2014 roku i tylko dla tych kopalni, które do tego okresu zdecydują się na całkowicie zakończenie wydobycie. Angela Merkel wówczas skrytykowała propozycję Komisji Europejskiej i przy zadowoleniu niemieckich związków zawodowych wywalczyła dla swoich górników kilka dodatkowych lat spokoju. Niemieckie władze zdają sobie sprawę, że zamykanie kopalń to masowa utrata miejsc pracy, bowiem zakłady te zatrudniają na swoich terenach dziesiątki tysięcy pracowników w wielu branżach. Jedno miejsce w przemyśle ciężkim generuje cztery miejsca pracy, więc jedna kopalnia zatrudniająca średnio pięć tys. ludzi to 20 tys. miejsc pracy w innych sektorach.

Subwencje szerokim strumieniem płyną nie tylko do niemieckich kopalni, rząd dopłaca także do innych branż. W 2014 roku z kasy państwowej poszło m.in. 350 milionów euro dla firm energetycznych na kompensację wzrostu cen produkcji energii, 60 milionów dla firm żeglugowych, 443 miliony euro na pomoc niemieckiej energetyki odnawialnej (wiatraki, energia wykorzystująca promienie słoneczne), 300 milionów euro dla firm w formie premii za oddawanie wybudowanych nowych mieszkań itd…
 
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
DZIAŁ:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

poza tym nic nie pożera tak wielkich dotacji jak energetyka tzw. odnawialna, czyli różne wiatraki i inne fotoogniwa

Mala uwaga aczkolwiek istotna: Do niedawna w Niemczech górnicy dołowi mieli prawo do emerytury, jeżeli ukończyli 60 lat i wykazywali się 25 latami ubezpieczenia emerytalnego. Rozpoczęte ostatnio wydłużanie powszechnego wieku emerytalnego objęło też górników. Mają wkrótce pracować do 62 lat. W Czechach idą na emeryturę w wieku 63 lat. 
A u nas ...

CYTAT:
-"Od kilku lat następuje co prawda stopniowe obniżanie rocznych subwencji na niemieckie kopalnie, ale nadal są one w dużej mierze utrzymywane przez państwo. W roku 2013 kopalnie węgla kamiennego kosztowały rząd 1,111 miliarda euro, w roku następnym już 1,172 miliarda. Przez ostatnią dekadę niemieckie kopalnie węgla kamiennego otrzymywały od państwa rocznie po około 1,5 miliarda euro. Natomiast w latach 1995-2004 do niemieckich kopalni dopłacono 35 miliardów euro."
ten tekst to manipulacja liczbami dla nieuwaznego czytelnika .....
generalnie kopalnie wegla Maja coraz mniejszy udzial w produkcji wegla w niemczech,
kopalnie sie tam zamyka,
wiele swego czasu pisano o tym w niemczech....

z drugiej strony, spalanie wegla na potrzeby energetyczne jest barbarzynstwem, gdyz jest to cenny surowiec w przetworstwie chemicznym ... dotyczy to rowniez i ropy....

Kapitalizm polega również na tym, że wydaję pieniądze na co chcę. Jeżeli mam pieniądze to mogę nawet używać ich zamiast papieru toaletowego. Małe, bo małe ale da się. Jak Niemców stać to dotują co chcą. A jak nas nie stać to, przykro mi ... .

Niemcy od zarania dziejów umieli zadbać o swój kraj. Pomimo wielu zawieruch i kryzysów zawsze wychodzili na swoje. Ostatnim znaczącym przykładem jest II wojna światowa - nakradli tyle, że starczy im na kilka stuleci. A majątek ten zabezpieczyli umorzeniami spłat reparacji wojennych. Dzięki pomocy aliantów (strefy wpływów) i dzięki zrabowanemu majątkowi po II wojnie szybko odbudowali gospodarkę. Tak po II wojnie stali się wiodącą gospodarką w Europie. A później liczącą się gospodarką w świecie. Bardzo dbali i nadal dbają o swój narodowy byt. Gdy w Polsce likwidowano przemysł ciężki, Niemcy go dotowali i unowocześniali. Gdy w Polsce ograniczano produkcję rolną, Niemcy ją wspomagali. Gdy Donald T. likwidował stocznie, Niemcy je dotowali. Powszechnie wiadomo, że graficznie przedstawiany rozwój gospodarczy ma formę sinusoidy. wiadomo również, że w odpowiednim momencie udzielona pomoc zwróci się w okresie hossy. Itd., itp. Tylko w Polsce obowiązują odmienne prawa gospodarcze - wszystko na NIE OPŁACALNOŚĆ!!! Przecież to celowa robota ukierunkowana na dorobkiewiczostwo jednostek. Za straty KWK powinno odpowiadać kierownictwo Kompanii, a nie zwykły górnik fedrujący pod ziemią. To oni kształtowali rozwój firmy, handel, logistykę, itp. Tak więc, wzorce gospodarcze należy brać od bogatszych (np. Niemcy), a nie od np. Rosji.

Dopiero teraz zauważacie, że takie coś ma miejsce? A co było ze stoczniami? Z przemysłem ciężkim? Nie pozbawiliśmy się go na żądanie Niemiec, którzy nie życzyli sobie żadnej konkurencji? Czy Kaczyński, jak ewentualnie wygra, będzie na tyle mocny i zdeterminowany, by się tym wszystkim mocom przeciwstawić? Tym wszystkim obcym wrogim mocom, które po naszym kraju grasują, spenetrowały go na skalę do tej pory niespotykaną po tzw. odzyskaniu wolności? Jakoś tego na razie nie potrafię się dopatrzeć. Powiem więcej, Kaczyński skacze z gałęzi na gałąź, żeby tylko dogodzić USA i Izraelowi. Tak samo niestety było z Lechem Kaczyńskim.

Matoły z rządu subwencjonują imprezki limuzyny wycieczki krajoznawcze samych siebie i swoich kumpli.

Czy wy nie widzicie ,że oni się niczego nie boją. Wszystkie wybory fałszują na całego , boją się tylko wybuchu społecznego do którego nie dojdzie . Młodzież wyjechała za granicę i już nie wróci , następni dorastający marzą tylko o jednym , uciec z tego kraju . Pan Prezes Kaczyński, którego uważam za bardzo porządnego i uczciwego człowieka, nie jest w stanie obalić tego antypolskiego rządu i samozwańczego prezydenta. Pan Prezes ma nadzieję ,że klikę można odsunąć za pomocą wyborów. Nie można , chyba,że sama zacznie się sypać od środka ,ale jak widać po ucieczce belzebuba do Brukseli jest to nierealne i klika ma się dobrze ,a nawet atakuje.Polska obecnie to kraj w pierwszej kolejności do faktycznej likwidacji , w kraju pozostali ludzie w większości z rozumem niewiele odbiegający od małp człekokształtnych. I ci ludzie będą się cieszyć z każdego banana jakiego dostaną od koryciarzy.A wolność ? To jest dla nich taka sama abstrakcja jak dla tych miłych zwierzaków które wymieniłem wcześniej. Pozdrawiam Polaków którzy chcą coś zmienić w tym kraju chociaż na obecną chwilę jest to walka z witrakami

Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem. Mamy wybór - wybory, albo dyktatura. Robiąc to drugie, wyręczymy rządzący układ. Jeśli siłą obalimy obecny układ, udowodnimy, że nie jesteśmy od nich lepsi. PeeReL upadł z powodów ekonomicznych i politycznych, a nie w wyniku krwawego przewrotu. Teraz, możemy w trybie konstytucyjnym zrobić to, co w czasach totalitarnych, było obciążone restrykcjami siłowymi. Rewolucje są efektowne, lecz nieefektywne - kto jest głupi, jeszcze się okaże. Więcej wiary w mądrość narodu.

JASIO nie jestes Polakiem, poniewaz Polacy nigdy nie byli niewolnikami.

To Polska jest lepsza bo dopłaca rocznie 12 miliardów zł.

Niemcy niczego nie niszczą, pracą bogacą swe państwo. Ten rząd niszczy Polskę. Polacy jeżeli ustawy o ZIEMI nie będzie to sprzedadzą polską ziemię i lasy .Pokolenia za nią życie oddawały. Lemingi budźcie się.

zgadzam się.

Widzieliście to??
https://www.youtube.com/watch?v=1nfFbgzbDa0
Polecam oglądnąć całość!!
Próbowałam to wrzucić na interiach itp. żeby lemingi zobaczyły ale nie przepuszczają mi tego :/ A w TV nie pokażą!!!!

To jest protest z 2013 roku. Teraz jest potrzebny silniejszy.
To jest obrona Polskiej Racji Stanu, naszego bezpieczeństwa energetycznego. Jeżeli to utracimy będziemy bezbronni.

Pierwej, to TuSSkojad zrobil dokladnie to samo z NIEOPLACALNOSCIA polskich portow & stoczni !!!!

Podczas gdy Makrela doplacala do NRD-wskiego podupadlego i niedorozwinietego baltyckiego post-komunistycznego ROSTOCK'u .... ogromne ilosci "Jeuro" !!

Ta bandycka CZERWoNA spolka [PO + PSL + SD oraz ich liczne male przydupasy] .... ma na celu doprowadzic nasz kraj do KOMPLETNEJ RUINY !!!!

To widac - to slychac - to czuc !!!! .... tylko oni duzo wczesniej juz narzucili glupim, naiwnym lemingom jelopom maski gazowe na ich ryje .... zeby nic wczesniej nie wyczuli.

A "nie daj Boze" jeszcze by zaglosowali "przez pomylke" na >>>> Prawo und Sprawiedliwosc !!!!

PO >> to jest dopiero NIEnormalnosc !!!!

ENDE

Górnicy, dlaczego ciągle popieraliście mafię PO i szliście z tymi bandytami pod ramię w każdych wyborach i w każdą barbórkę???
Dlaczego, górniku,czekałeś aż na taką tragedię i upadek, tak ogrmne straty, zanim zrozumiałeś, że jesteś robiony przez mafię tusk/kopacz/komorowski w CIULA? I jeszcze wysłaliście swoje żony na żebry do bandyty Bronka a on im pokazał gdzie one go mogą pocałować!
Podejrzewam, że Niemcy i Rosja podzielą się naszym węglem i jeszcze mocniej złapią polskie ciule za za głupi, pusty łeb! Oni chcą PRZEJĄĆ NASZE ZŁOŻA WĘGLA KAMIENNEGO, sprzedawać NASZ węgiel gdzie się da – a polskim ciulom za podwójną cenę - a CIULE-POLAKI I CIULE GÓRNICY BĘDĄ ZAPIEPRZAĆ NA NIEMCA i RUSKA NA WŁASNEJ ZIEMI i jeszcze na domiar złego, NIEMCY ZAGRANĄ ŚLĄSK, a potem przyjdzie kolej NA POMORZE!
Albo rozwalimy BANDYCKĄ III RP, albo wyzdychamy!

Oko

100/100

Ale czy to do nich dotrze?

To trzeba zaczac o tym mowic z ambon w kosciolach katolickich i ZACZAC W KONCU USWIADAMIAC TYCH ktorzy NIE ZDAJA SOBIE JAK POLSKA JEST ZAGROZONA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Juz niedlugo Moskal i Niemiec beda rzadzic w waszym prywatnym domu..........

jeśli górnicy teraz odpuszczą, to podzielą los stoczniowców.
Z nimi podobnie pogrywano, a efekt końcowy znamy.

Najpierw trzeba pogonić MAFIĘ WĘGLOWĄ ze wszystkich kopalń !!!!

U W A G A ! Ważne!
Fałszerstwa wyborcze 2014 roku, dla niedowiarków, czytać, w jaki sposób PO-PSL "wygrały" wybory 2014, wcześniej musiało być TO SAMO, "sędziowie" w strachu uciekają pod ochroną z sali rozpraw protestów wyborczych w Katowicach:

http://naszeblogi.pl/52054-130-tysiecy-glosow-sa-dowody-falszerstwaprotest-dstanczyk

W ten sposób banda złodziejska wybiera się sama za pomocą fałszerstw wyborczych w Polsce, a najgorsze, że pod parasolem ochronnym sądów !!!
Kto jeszcze wierzy, że odbierzemy władzę tym bandytom za pomocą uczciwych wyborów, ten jest skończonym durniem.
Pozostała Polakom tylko ulica aby odsunąć bandytów od okupacji Polski.
Rozsyłać ten link wszędzie.

po to by Niemcy przejęli za bezcen! Mamy rząd zagraniczny!

Czyli jak? Mamy dopłacać do kopalń? To jest sugerowane rozwiązanie?
Może wystarczy nie okradać!

A taka Bogdanka jest niepaństwowa i ma dobre wyniki finansowe. Czeskie kopalnie są prywatne i też dają pracę. Prywaciarze sobie radzą z kopalniami?! Dla niektórych to pewnie szok!

Stać ich. Nas nie.

http://www.biztok.pl/gospodarka/piechocinski-w-indiach-chce-tam-budowac-kopalnie_a19724

to bardzo dobry pomysl te zamykanie kopaln. Niemcy beda mogli sprzedawac swoj wegiel u nas i bedzie cool. My mozemy wyeksportowac wiecej pieczarek i pracownikow do Euro. Moze zostal jeszcze milion do czegos sie nadajacych? Bo ci co rodrapali sobie gospodarke w gminach i powiatach i zarzadzaja swoimi geszeftami to oprocz biegania jak po amfetaminie, udawania ze sa zajeci i przygladaniu sie sobie nawzajem(czy oby dobrze wygladaj) nic wiecej nie potrafia. Widac to chyba golym okiem bo kraj to ch. d. i kamieni kupa. Kup se lemingu wypasiona bryke, bo niemieckimi starociami tylko biedota i nieudacznicy jezdza. Wschodnia Europa to odlot. SIEMA-najwazniejsze dobrze wygladac i groszem smierdziec!

Masz racje, ze raczej bedzie "cool". Niemcy moze by i sprzedawali, ale trzeba bedzie zaplacic. Dochody z zaawansowanych technologii takich jak wspomniane pieczarki i jablka nie napelnia na tyle budzetu, zeby i na wegiel starczylo. Rozwiazaniem moga byc zakupy kocy, kolder, cieplych kurtek i skarpet, no i pedzenie bimbru na rozgrzewke.

A może lepiej zapytać się tu: http://www.pgsilesia.pl/en/ Ta kopalnia miała być sprzdana, potem zablokowano, a teraz znowu działa.

Pan Duda nie przyjeżdżał do górników wcześniej bo nie wiedział co ma mówić i jakie zająć stanowisko. Ponieważ został już przeszkolony przez odpowiednie służby, otrzymał instrukcje i wytyczne dlatego jedzie. Jeżeli człowiek taki jak Pan Piotr Duda w godzinach dopołudniowych najpierw idzie w marszu z okazji 11 listopada w Warszawie z Panem Komorowskim a w godzinach popołudniowych idzie w pochodzie z resztą Narodu nie nadaje się nawet na przywódcę stada psów a co dopiero przywódcę wielkiego ruchu związkowego. To Tchórz i dwulicowy człowiek. W medycynie określa się to mianem Schizofrenii. Bardzo niebezpieczna postać dla związku "SOLIDARNOŚĆ. Powinien natychmiast we wtorek udać się do swojej przychodni zdrowia psychicznego w tej sprawie. Był kiedyś taki słynny skoczek co przez bramę skoczył do stoczni - Pan Lech Wałęsa pseudonim "BOLEK" z Gdańska. Też cierpiał na tą chorobę.

jaka tam schizofrenia, Panie?! To nasz czlowiek od mydlenia i nic nie zmieniania.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl