​Zamach na redakcję „Charlie Hebdo”. Islamiści z zimną krwią mordowali „za Mahometa” – WIDEO

youtube.com/print screen

To za Mahometa” – tak miał, według świadków, krzyknąć jeden z zamachowców, którzy zaatakowali redakcję francuskiego satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo” w Paryżu. W zamachu zginęło dwanaście osób – m.in. pracownicy pisma oraz policjanci – a kilkanaście zostało rannych, w tym część ciężko.

Do masakry doszło około południa. Dwaj – a jak wynika z ostatnich doniesień trzej – zamaskowani napastnicy weszli do redakcji „Charlie Hebdo” i otworzyli do dziennikarzy ogień z broni maszynowej. Działali spokojnie, metodycznie, nie tracąc zimnej krwi. W ataku na redakcję zamordowani zostali m.in. znani rysownicy: Stephane Charbonnier (znany jako Charb), Jean Cabut (Cabu), Bernard Verlhac (Tignous) i Georges Wolinski.

Świadkowie twierdzą, że napastnicy krzyczeli po dokonanej masakrze; „pomściliśmy proroka” – czyniąc prawdopodobnie aluzję do publikowanych przez tygodnik karykatur Mahometa. Sprawcy masakry działali z wyjątkowym okrucieństwem. Według relacji świadków, terroryści wsiadali już do samochodu, żeby uciec po dokonaniu ataku w biurze i po strzelaninie z policją, kiedy jeden z nich zobaczył leżącego na ziemi rannego funkcjonariusza. Powiedział wtedy do drugiego: „zaczekaj”, po czym wrócił i strzelił do rannego policjanta, mówiąc: „to za Mahometa. Według świadków, oprócz kałasznikowów napastnicy mieli ze sobą również granatnik.Cały czas trwa obława na zamachowców. Policja chroni także siedziby głównych mediów w Paryżu, radiowozy pojawiły się przed gmachami ogólnokrajowych sieci radiowych i telewizyjnych oraz przed siedzibami gazet. 

Słowa potępienia po zamachu płyną z całego świata. Pomoc w ujęciu terrorystów zaoferował francuskim władzom Barack Obama. Zamach potępiły także m.in. Watykan.

Redakcja „Charlie Hebdo” była już celem ataków w 2011 roku. Wtedy doszło do podpalenia budynku. Miało ono najprawdopodobniej związek z numerem pisma, w którym komentowano m.in. wybory parlamentarne w Tunezji. Po wyborach, w których zwyciężyli islamiści, redakcja francuskiego tygodnika przemianowała się na „Charia Hebdo” („charia” znaczy po francusku „szariat”), a swoim „redaktorem naczelnym” ogłosiła proroka Mahometa.

Ostatni wpis na Twitterze, jaki pojawił się na profilu „Charlie Hebdo” kilkanaście minut przed zamachem, ilustrował Abu Bakra Al-Bagdadiego – lidera Państwa Islamskiego – mówiącego: „A tak w ogóle to najlepsze życzenia”:


fot. ​twitter.com/Charlie_Hebdo
Źródło: TVN24,RMF FM,niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

​Nie potrafiła tego ukryć. Spojrzenie HGW na Andrzeja Dudę mówi wszystko – WIDEO

twitter.com

Paweł Krajewski

Dziennikarz portalu Niezalezna.pl, specjalizuje się w tematyce politycznej. Wcześniej pracował m.in. w portalu telewizjarepublika.pl.

Kontakt z autorem

Podczas wczorajszych uroczystości związanych z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent stolicy dała niezły „popis”. W swoim wystąpieniu nie mogła powstrzymać się od skandalicznych odniesień do bieżącej sytuacji politycznej. Jednak mocniejsze wrażenie niż jej żenujące słowa robi spojrzenie Hanny Gronkiewicz-Waltz, którym „obdarzyła” Andrzeja Dudę. 

Prezydent stolicy podczas uroczystości w przeddzień 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego powiedziała, że w Polsce każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jak mówiła, jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka, bo żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze.

To jest wypowiedź skandaliczna, która nie powinna mieć miejsca przy okazji tej uroczystości, bo rzeczywistość mamy zupełnie inną niż za czasów Powstania Warszawskiego 

skomentowała słowa HGW rzecznik Prawa i Sprawiedliwości

Raczej wolałabym, żeby aktywność pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz była skoncentrowana przede wszystkim na stawieniu się przed komisją reprywatyzacyjną i wyjaśnieniu złodziejskiej reprywatyzacji, która miała miejsce w Warszawie, bo to jest sprawa uczciwości, rzetelności i też demokracji 

– dodała Beata Mazurek. 

Tego samego dnia kamery TVP zarejestrowały dość wymowny moment. Chodzi o krótkie ujęcie zarejestrowane w czasie uroczystości, w czasie którego Gronkiewicz-Waltz podaję rękę prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Spojrzenie HGW mówi wszystko o stosunku prezydent Warszawy do głowy państwa…
Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl