Śmieci oznaczone adresem właściciela. Zmiany w Poznaniu już weszły w życie

twitter.com/StZerko

  

Śmieci podpisane imieniem i nazwiskiem – takie obowiązki według rozporządzenia Ministra Środowiska, które w październiku 2013 r. weszło w życie, miałyby spoczywać na „wytwórcach odpadów”. O sprawie pisała "Gazeta Polska Codziennie". Od dziś w Poznaniu i okolicach mieszkańcy mają obowiązek oznaczenia worków na śmieci kodem kreskowym, na którym podany jest dokładny adres pocztowy właściciela odpadów.

Na wysypiska trafią nasze „wizytówki” – alarmowała kilka miesięcy temu fundacja Panoptykon zajmująca się ochroną praw człowieka i wykorzystywaniem informacji. W swojej krytyce odnosiła się do rozporządzenia Ministra Środowiska, które tłumaczyło, że zmiany w prawie "nie dotyczą mieszkańców". - Obowiązki ewidencji odpadów zaczynają się na etapie firmy, która odbiera odpady komunalne z terenu nieruchomości – twierdzi resort środowiska.Problem w tym, że zmiany ograniczające "anonimowość" odpadów w części Polski już weszły w życie. Od 1 stycznia w Poznaniu i ośmiu okolicznych gminach weszły zmiany dotyczące wywozu odpadów. Wprowadzony System Identyfikacji Pojemników (SIP), w założeniu ma pomóc w weryfikacji segregacji śmieci, poprzez ich oznaczenie. Zmiany wprowadził Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP), który swoim zasięgiem obejmuje teren Poznania i ośmiu gmin, na którym mieszka ok. 715 tys. osób.

Na tak widowiskowy koniec z prywatnością oburza się m. in. prof. Instytutu Zachodniego w Poznaniu, Stanisław Żerko. - Przed wrzuceniem do śmieciarki będą skanować te kody. Potem wyrywkowe kontrole, czy dobrze sortuję. Jak źle to chyba kara? - pisze naukowiec na swoim profilu na Twitterze. Umieścił też zdjęcie oznaczonych worków na śmieci.ZM GOAP dzięki tym kodom sprawdzi czy mieszkańcy Poznania segregują śmieci według zasad, do których się zobowiązali. Problem w tym, że dzięki kodom kreskowym na worku będzie można ustalić z jakiego domu pochodzą konkretne odpady i co mieszkańcy wyrzucają. Prof. Żerko pisze do czego np. można taką wiedzę wykorzystaćChcieliśmy uzyskać komentarz w całej sprawie od Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, nikt jednak nie odpowiada na telefon.

 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: twitter.com,niezalezna.pl,Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

"Dziękuję za to, że nie brakowało wam odwagi"

/ UdSKiOR ‏

  

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu złożyli życzenia i podziękowania weteranom wojennym podczas spotkania opłatkowego.

Spotkanie opłatkowe z obrońcami wolności, zorganizowane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, odbyło się w poniedziałek. "Dla nas, młodego pokolenia, te spotkania mają charakter szczególny, bo to jest kolejny moment, kiedy możemy bardzo gorąco podziękować wam, czcigodni weterani, za wolną Polskę. Podziękować, wam za to, że nigdy nie brakowało wam odwagi i że myśleliście nie tylko o sobie, ale o tych pokoleniach, które przyjdą po was" - powiedział szef urzędu, Jan Józef Kasprzyk i przypomniał, że dorastający w II Rzeczpospolitej kombatanci zostali wychowani w duchu wartości, "wśród których słowa: honor, służba, oddanie sprawie, patriotyzm, miłość do ojczyzny, miłość do drugiego człowieka, znajdowały zawsze pierwsze miejsce". "Macie największe moralne prawo, aby powiedzieć nam, jak powinna wyglądać Polska, jak tej Polsce należy służyć. Bo wy za miłość do Polski oddawaliście wszystko, co mieliście najcenniejsze w życiu – zdrowie, a wasi koledzy i koleżanki również życie" - dodał.

Słowa do kombatantów skierowali również marszałek Sejmu Marek Kuchciński, którego list odczytał na spotkaniu poseł Jarosław Krajewski, wicemarszałek Senatu Maria Koc i sekretarz stanu w MSWiA Krzysztof Kozłowski.

"Mocniej niż zwykle odczuwamy więź z przeszłością. Poddajemy się nastrojowi refleksji i wspomnieniom dni, które minęły. Przywołujemy pamięć o ludziach, których nie ma już wśród nas. Wyrażam wdzięczność tym, dzięki którym nasze pokolenie może żyć w wolnej i niepodległej Polsce"

- napisał w liście Marek Kuchciński. Wicemarszałek Maria Koc przypomniała o żołnierzach, którzy po drugiej wojnie światowej zostali poza granicami kraju. "Jako przedstawiciele Senatu Rzeczpospolitej Polskiej pamiętamy (o nich) w sposób szczególny, bo przecież Senat sprawuje pieczę nad Polonią i Polakami zagranicą" - powiedziała. Krzysztof Kozłowski w swoim przemówieniu podziękował kombatantom za odwagę i postawę, której Polska zawdzięcza swoje istnienie w dzisiejszym kształcie. "To jest pewien fenomen, niespotykany i niepodważany, że polski żołnierz, obecnie polski weteran, nie zawahał się bić o wolność. O wolność swojego narodu, o wolność swojej ojczyzny, ale również wolność innych narodów i Europy, i świata" - zaznaczył.

Na koniec odczytano listy wicepremier Beaty Szydło, minister pracy Elżbiety Rafalskiej oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który wspomniał o tym, jak wyglądała wigilia Bożego Narodzenia 100 lat temu, tuż po odzyskaniu niepodległości. Zauważył, że nie wszystkie ziemie, które miały wejść w skład II Rzeczpospolitej, były wówczas wolne. "W Wielkopolsce przedświąteczne starania mieszały się z przygotowaniami do powstania, Śląsk miał przed sobą jeszcze długą drogę do wolności, w Wilnie tak jak na pozostałych polskich obszarach tak zwanego Ober-Ostu wciąż byli Niemcy, a nadciągali bolszewicy. Z kolei otaczający Lwów Ukraińcy szykowali się do uderzenia na miasto" - napisał w liście prezes PiS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl