niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
26 września 2016

Prezes NBP utracił kontrolę nad Radą Polityki Pieniężnej. Marek Belka musi odejść

Dodano: 27.11.2014 [08:06]
Prezes NBP utracił kontrolę nad Radą Polityki Pieniężnej. Marek Belka musi odejść  - niezalezna.pl
foto: Tomasz Adamowicz
Jeśli Marek Belka sam nie zrezygnuje ze stanowiska, powinien zostać odwołany – uważają eksperci cytowani przez Bloomberga. Ich zdaniem nie dość, że prezes Narodowego Banku Polskiego się skompromitował, podważając na taśmach „Wprost” niezależność kierowanej przez siebie instytucji, to utracił praktycznie kontrolę nad działającą przy NBP Radą Polityki Pieniężnej.

Kilka miesięcy po ujawnieniu nagrania, na którym Marek Belka w obraźliwy sposób wyrażał się na temat członków RPP, prezes Narodowego Banku Polskiego utracił realny wpływ na wspomnianą radę – informuje Bloomberg, powołując się na anonimowych informatorów. Ich zdaniem rola, jaką odgrywał Belka, została całkowicie rozbita. „Zamiast kreować dyskusję, prowadzić do konsensusu i ustanawiać ramy rozmów, został całkowicie zepchnięty do defensywy. Atmosfera na posiedzeniach RPP jest przepełniona emocjami” – podaje agencja.

– Biorąc pod uwagę poziom wrogiego nastawienia do Marka Belki przez niektórych członków, doszło do całkowitego załamania roli przewodniczącego – twierdzi Peter Attard Montalto, strateg w londyńskim Nomura International. – To niebezpieczna sytuacja. Belka nie kontroluje lub nie wywiera poważnego wpływu na RPP – powiedział Bloombergowi Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas. Jego zdaniem to oznacza, że decyzje Rady mogą być raczej wynikiem kapryśnych reakcji poszczególnych członków niż reakcją na stan gospodarki.

RPP utrzymała w listopadzie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, choć Belka uważa, że w związku z deflacją jest przestrzeń do dalszego ich obniżania. Większość Rady jest jednak przeciwnego zdania niż szef NBP i uważa, że skoro nie ma większego spowolnienia gospodarki, cięcia stóp byłyby bardziej niebezpieczne niż brak cięć.

Obecna sytuacja bez wątpienia świadczy o tym, że obelgi wypowiedziane przez Belkę pod adresem członków RPP na ujawnionym pięć miesięcy temu nagraniu przekreśliły jego wpływ na Radę. Komentarze szefa polskiego banku centralnego pod adresem członków Rady Polityki Pieniężnej podważają niezależność kierowanej przez niego instytucji – uważa Mark Gilbert z agencji Bloomberg. Jego zdaniem Marek Belka powinien sam zrezygnować ze stanowiska. Publicysta jest rozczarowany reakcją polskiego rządu, która – według niego – przypomina działania typowe dla reżimowych władz. – Zamiast zdymisjonować prezesa NBP, zarządzono śledztwo i najazd na redakcję, która ujawniła taśmy – podsumowuje Gilbert.

Cały tekst we czwartkowej "Gazecie Polskiej Codziennie"
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Jedyna metoda to sposób "na Węgry" albo "na Islandię" - czyli metoda Grzegorza Brauna! Co prawda, Węgrzy mieli łatwiej, bo mieli PREZYDENTA, na którego naród chciał głosować. W Islandii "wiosna" trwała kilka lat! My nie mamy tyle czasu, bo nas wdepczą w to gnojowisko, które wysmażyli! A nasze dzieci i wnuki - jeśli się doczekamy - tego nam nie darują! POLSKĘ MAMY TYLKO JEDNĄ! I nie z takich zawieruch wychodziliśmy zwycięsko! W tej chwili trzeba DOBRZE! przygotować 13 GRUDNIA! Zostawić "snaski" i "niesnaski", nawet bardzo konstruktywne różnice poglądów i WSZYSCY PRAWDZIWI POLACY,którym drogie słowo OJCZYZNA, spotkajmy się na demonstracjach i manifestacjach.

Pan prezes Belka jest poważnie chory i z całą pewnością złoży dymisję przed upływem swojej kadencji tak aby zapewnić stołek przed zmianą władzy w III RP dla przydupasa PąPrezydą (p.Pruski)

To tylko potwierdza,że ta III erpe jest państwem teoretycznym ,istniejącym na papierze czyli "Tusk,Kopacz i kamieni kupa" jak mówił kolega Belki.

Obecnie Polska jest krajem w ktorym spoleczeństwo kocha swój reżim,
a Włodek załatwil sprawe namiestnikiem i kolaborantami,
tak jak wyslali was Rodacy na grzyby podczas referendum warszawskiego tak
obecnie widać , że teraz do urny z dech pamietających wybory 1947r moga sobie wrzucic co chca
i ile chcą a poddaństwo nie beknie - ale WARSZAWIACY OBRONIA HONORU POLSKI

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl