niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
28 września 2016

​W internecie nic nie ginie. Zachowały się relacje ze spotkania Tusk-Putin w Moskwie

Dodano: 23.10.2014 [21:43]
​W internecie nic nie ginie. Zachowały się relacje ze spotkania Tusk-Putin w Moskwie - niezalezna.pl
foto: government.ru

Radosław Sikorski stwierdził, że w 2008 roku Donald Tusk i Władimir Putin nie przeprowadzili rozmowy w cztery oczy. Wersji tej przeczą jednak ówczesne doniesienia medialne. Dziennikarz tygodnika „Niedziela” zauważał wtedy, iż „prasa poinformowała, że rozmowa w cztery oczy Putina z Tuskiem trwała aż godzinę”.
 
Marian Miszalski w „Niedzieli” z 2008 roku tak pisał o rozmowie Tuska z Putinem: „W wyjątkowo zgodnej ocenie większości komentatorów wizyta Donalda Tuska w Moskwie zakończyła się kompletnym fiaskiem, i faktu tego nie zmienią rządowe frazesy o „ociepleniu klimatu”. Klimat zresztą wcale się nie ocieplił, raczej powiało tylko zimną ironią, z jaką prezydent Putin pożegnał Tuska, proponując mu wznowienie festiwalu piosenki rosyjskiej w Zielonej Górze...
 
Dziennikarz dodawał, że niestety Tusk wykazał się brakiem refleksu „w znacznie poważniejszej sprawie – rosyjskiego żądania, by rozlokowana w polskich jednostkach wojskowych „tarcza obronna” podlegała inspekcji rosyjskiej”.
 
Zauważał też, iż rząd Donalda Tuska „stworzył przedziwny precedens, według którego Polska, członek Unii Europejskiej, rozmawia samotnie z Rosją o sprawach, w których Polska powinna być reprezentowana przez Brukselę: w sprawie bezprawnego obłożenia embargiem naszego eksportu żywności i w sprawie podbałtyckiego gazociągu z Rosji do Niemiec, z ominięciem Polski”.

Jednak najważniejsze są dwa dalsze fragmenty tekstu Miszalskiego.
 
Pierwszy brzmi następująco: „Rzecz jasna, nie wiemy wszystkiego o tych rozmowach: prasa poinformowała, że rozmowa w cztery oczy Putina z Tuskiem trwała aż godzinę; to stanowczo zbyt długo, by wysłuchać czterech rosyjskich „niet” w zasadniczych sprawach, na to wystarczyłoby dziesięć minut”.
 
Natomiast kolejny, dotyczący rosyjskiej agentury w Polsce, tak: „Byłoby nawet dziwne, gdyby prezydent Putin nie dotknął tej sprawy w swej poufnej rozmowie z Tuskiem, bo – gdy chodzi o Polskę – ten temat w końcu interesuje Rosję nie mniej niż amerykańska „tarcza”. Jeśli prezydent Putin podjął ten temat w tajnej i poufnej rozmowie – odpowiedzi Tuska i tak nie poznamy inaczej, jak tylko przez odczytywanie kolejnych posunięć kadrowo-organizacyjnych w naszych służbach specjalnych oraz przez obserwowanie i analizę stosunku rządu Tuska wobec polityki dywersyfikacji dostaw energii. Wbrew pozorom – taki „odczyt” nie będzie trudny”.

Aby odświeżyć pamięć Radosławowi Sikorskiemu poniżej publikujemy również kalendarium stosunków polsko-rosyjskich:

20 lutego 2008 r. – Radosław Sikorski mówi o odmrożeniu stosunków z Rosją.

28 lutego 2008 r. – Premier Donald Tusk przebywa z wizytą w Moskwie, podczas której ma usłyszeć ze strony Władimira Putina słowa o rozbiorze Ukrainy. Media rosyjskie, komentując wizytę, określają Tuska jako „swojego człowieka w Warszawie”.

21 stycznia 2009 r. – Tusk zaprasza Putina do Warszawy podczas spotkania na szczycie w Davos. Rosyjski prezydent przyjął wówczas zaproszenie.

Lata 2008–2009 – Brak aktywności polskiego rządu w sprawie ratyfikacji umowy o tarczy antyrakietowej. Zachowanie polskiego rządu kwituje oświadczenie Sikorskiego z lutego 2009 r.: „Z ratyfikacją czekamy na decyzję USA”.

Marzec 2009 r. – Sikorski zaprasza Rosję do NATO. – Rosja jest potrzebna do rozwiązywania problemów europejskich i globalnych. Dlatego gdyby spełniła warunki, mogłaby być w NATO – mówi mediom minister.

1 września 2009 r. – Wizyta Putina w Polsce. Na sopockim molo dochodzi do rozmowy w cztery oczy Donalda Tuska z rosyjskim prezydentem.

2 lutego 2010 r. – Sikorski ponawia apel o przyjęcie Rosji do NATO. W wywiadzie dla niemieckiej prasy odnosi się do sygnałów ze strony Rosji o konieczności przebudowy europejskiego systemu bezpieczeństwa.

7 kwietnia 2010 r. – Wizyta premiera Tuska w Rosji, podczas której polski premier zaprasza Putina do Polski.

Kwiecień 2010 r. – Oddanie śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej stronie rosyjskiej.

2010 r. – Umowa polskiej Służby Kontrwywiadu Wojskowego, której szefem był gen. Janusz Nosek, zobowiązująca SKW do współpracy z FSB, służbą specjalną Federacji Rosyjskiej – dziedziczką sowieckiej KGB.

14 grudnia 2011 r. – Podpisanie umowy o małym ruchu granicznym. Porozumienie umożliwia bezwizowy ruch na granicy polsko-rosyjskiej w obwodzie kalinigradzkim.

Maj 2013 r. – Delegacja polskiej Państwowej Komisji Wyborczej szkoli się w Moskwie. Członkowie PKW spotykają się z szefem Centralnej Komisji Wyborczej Federacji Rosyjskiej Władimirem Czurowem, człowiekiem Władimira Putina.

12 grudnia 2013 r. – Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji – Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow – podpisują wspólną deklarację „Program 2020 w relacjach polsko-rosyjskich”. Sikorski przy tej okazji oznajmia, że „Rosja jest dla Polski ważnym sąsiadem” oraz że stosunki z Rosją są lepsze, niż to wynika z medialnych publikacji.

2014 r. – Przygotowanie do Roku Rosji w Polsce. Inicjatywa planowana na 2015 r. jest podtrzymywana mimo agresji Rosji wobec Ukrainy. Zostaje odwołana dopiero w sierpniu w wyniku protestów i presji opinii publicznej.

"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Niepotrzebne powtórzyłem komentarz...

Putin ma na Tuska haki. Dlatego Tusk tańcuje jak mu gra Putin. Tusk to człowiek Putina.

i Merkel

Kilka dni temu p. Nałęcz powiedział o Sikorskim - cytuję : "dobrowolnie wszedł na stołek, założył sobie pętlę i tylko czekał, aż ktoś kopnie ten stołek". Czy to brzmi jak groźba a conajmniej ostrzeżenie ? Nic dziwnego że teraz zd-Radek idzie w zaparte. Wie, że seryjny samobójca z WSI-owej mafii może dostać kolejne zlecenie.

Przecież te sondaże to wynik wieloletniej pracy "fachowców" socjologów-socjopatów uczonych na wydziałach socjologicznych uczelni, które skutecznie zapełniają ostatnie miejsca w rankingach uczelni w świecie.
A poza tym ilu tam jest przeszkolonych sondażystów przez światłe i przodujące sondażownie radzieckie, o pardon naszych przyjaciół Rosjan.

Z kalendarium wynika,że Tusk z Sikorskim zrezygnowali z projektu tarczy antyrakietowej po wizycie Tuska i jego delegacji w Moskwie. Ktoś mógłby powiedzieć, że zrobili to co kazał im Putin. Premierowi Olszewskiemu udało sie powstrzymać Wałęsę i zmusić go do zgody na opuszczenie Polski przez wojska rosyjskie. To jest sprawa tego kalibru. Wyobraźmy sobie co by było gdyby dziś Rosjanie stacjonowali w Polsce a gdyby nie rząd Jana Olszewskiego tak by było. Mielibyśmy armię rosyjską na swoim terytorium bez żadnej inwazji. Można by powiedzieć, żę Wałęsa, Tusk i Sikorski działali w interesie państwa rosyjskiego, a jak nazywa się ktoś taki ? Czy nie mówi się o takich osobach po prostu zdrajcy działający na szkodę własnego narodu?

Wielu swego czasu ujęła za serce słynna tabliczka "strefa zdekomunizowana".
Zapomniano że to nie jest równoznaczne ze stwierdzeniem "strefa zderusyfikowana".

czyli z tego wyniki ,że Radosław Sikorski powiedział prawde o knowaniach Putina z Tuskiem na temat Ukrainy, a potem putono-tuski kazali mu zaprzeczyć:) Biedny ten Radek -zawalił kariere polityczną dla prawdy... a może jeden sprawiedliwy...

Kara smierci

Szanowny wyborco PO. Przykra sprawa ale fakty wskazują na twoją skrajną głupotę. Zagłosowałeś na partię wyjątkowych nieudaczników których jedynym imperatywem działań było działać odwrotnie niż PiS. Nawet za cenę zrobienia sobie i Polsce krzywdy.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl