niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
29 września 2016

Niemcy nagle przyspieszają budowę gazoportu. Wyeliminują polski terminal w Świnoujściu?

Dodano: 23.09.2014 [14:34]
Niemcy nagle przyspieszają budowę gazoportu. Wyeliminują polski terminal w Świnoujściu? - niezalezna.pl
foto: kremlin.ru - Angela Merkel i Dmitrij Miedwiediew na uroczystym otwarciu Nord Stream, paźd. 2011 r.
Kryzys na Ukrainie i jednoczesne problemy z dostarczaniem gazu przez Rosję spowodowały, że błyskawicznie zapadły decyzje ws. przyspieszenia budowy w Niemczech pierwszego terminalu gazowego. Teraz już nikt nie pyta: „Po co taki terminal?”, zadawane jest inne pytanie: „gdzie ma powstać?”. Tymczasem jest coraz bardziej prawdopodobne, że Polska swój gazoport w Świnoujściu „prześpi” i obudzi się, gdy pod nosem już zacznie działać niemiecki terminal. A może o to właśnie chodzi? - zastanawia się niemiecki korespondent portalu niezalezna.pl.

Przy budowie niemieckiego gazoportu pod uwagę brane są na razie dwa miejsca: jedno to dokończenie zaniechanego gazoportu w Wilhelmshaven, a drugie to budowa całkiem nowego terminalu gazowego w obszarze portu Brunsbuettel nad Łabą. Ta ostatnia propozycja jest na tyle poważna, że wszystkie niemieckie media związane z branżą energetyczną traktują ją wyjątkowo serio i apelują o szybką finalizację przedsięwzięcia. W niemieckiej prasie czytamy, że jest to konieczne w obecnej sytuacji na świecie. Eksperci co prawda uspakajają, że Niemcy nawet w momencie przykręcenia kurka gazowego przez Moskwę, mają przecież gazociąg Nord Stream, ale Berlin woli dmuchać na zimne, bowiem jest coraz bardziej widoczne, że niezależnie od nastrojów społecznych, w ostatnim czasie zaufanie w stosunku do Rosji maleje.

Propozycje już na berlińskich biurkach
Eksperci przyznają, że port w Brunsbuettel jest idealnym miejscem dla terminalu gazowego. Leży on u ujścia kanału Kilońskiego łączącego morze Północne z Bałtyckim (Ost-Nordseekanal). Prywatna grupa „ChemCoast Park Brunsbuettel”, która zarządza m.in. portem „Łaba”, portem w Ostermoor i innymi przy kanale Kilońskim wraz z grupą Schramm złożyła na ręce federalnego ministra gospodarki i energii konkretne plany rozwoju portu w Brunsbuettel i budowy terminalu gazowego. Rzecznik koncernu „ChemCoast Park Brunsbuettel” Frank Schnabel na konferencji prasowej zapewnił, że budowa pierwszego niemieckiego gazoportu w tym miejscu będzie nie tylko korzystna z gospodarczego punktu widzenia, ale także zapewni prawdziwą dywersyfikację i niezależność energetyczną. Specjaliści ds. komunikacji morskiej potwierdzają, że port w Brunsbuettel ma znakomite połączenie zarówno z morzem Północnym (leży przy ujściu Łaby do morza) jak i z morzem Batyckim poprzez dobrze funkcjonujący kanał kiloński.

Nowe miejsca pracy zadecydują
Władze Szlezwiku-Holsztynu gdzie leży przyszły niemiecki terminal już obliczyły, że budowa i eksploatacja terminalu w Brunsbuettel wygeneruje dodatkowe od 2 do 3 tys. miejsc pracy w regionie. Wydaje się, że decyzje już zapadły, tym bardziej, że niemiecki przemysł sygnalizuje ciągłe zwiększenie zapotrzebowania na gaz. Frank Schnabel jest zdania, że budowa terminalu jest koniecznością, tym bardziej, że w danej chwili wszystko wskazuje na to, iż dostawy gazociągami wcale nie są bezpieczne.

- Gazoport w Brunsbuettel jest podwójnie potrzebny, po pierwsze dla gazochłonnego przemysłu w regionie i po drugie dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego całych Niemiec poprzez stworzenie zarówno podziemnych magazynów, jak tranzytowej sieci gazociągów, łączących port z południem kraju – powiedział rzecznik koncernu „ChemCoast Park Brunsbuettel” dodając, że za budową w tym miejscu gazociągu przemawia jego położenie: po pierwsze nad Łabą przy ujściu do morza Północnego z dostępem do portu w Hamburgu i po drugie przy ujściu kanału kilońskiego z dostępem do portów morza Bałtyckiego.

Także prezes krajowej Izby Przemysłowo Handlowej (Szlezwik Holsztyn) Peter Michael Stein zdecydowanie popiera budowę w Brunsbuettel gazoportu.

- Tutejszy port jest idealnym miejscem na stworzenie dużego i ważnego terminalu gazowego – stwierdził Stein, dodając, że zarówno on jak i wszyscy przemysłowcy z regionu apelują o jak najszybsze rozpoczęcie prac przy budowie terminalu.  

O Świnoujściu ani słowa
Nikt w Niemczech ani słowem nie wspomina o trwającej już od lat budowie polskiego gazoportu w Świnoujściu, także nikt nie wspomina o tym, że leżące na dnie Bałtyku niemiecko-rosyjskie rury gazociągu Nord Stream na zawsze uniemożliwiły rozwój polskich portów. A warto w tym miejscu poinformować, że port i gazoport w Brunsbuettel będą mogły przyjmować statki o zanurzeniu 14.5 metra w strefie tankowców i 15 metrów w strefie towaru suchego. Natomiast ze względu na leżące na odcinku skrzyżowania z północną drogą podejściową do portów Świnoujście/Szczecin rury gazociągu Nord Stream dostęp do polskich portów jest zdecydowanie ograniczony. W przyszłości będą do niego mogły wpływać jedynie statki o zanurzeniu do 12.8 metra. Jest ogromna różnica, która w przyszłości wpłynie na całkowitą dyskwalifikację polskiego terminalu. Już dzisiaj – zdaniem specjalistów od żeglugi – największe gazowce nie wejdą do Świnoujścia, bowiem mają zanurzenie 12.5 metra i żaden kapitan jednostki nie zaryzykuje wejścia do portu nad wypełnionymi pod ciśnieniem gazu rurami przy wątpliwym prześwicie pod kilem 0.4 do 0.8 metra. Jedne z największych tankowców LNG - Q-Flex - mają zanurzenie 12.5 metra. W dodatku technologia idzie tak szybko, że nie wiadomo, jakiego zanurzenia będą potrzebowały statki przewożące gaz w najbliższej przyszłości.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

No i wszyscy dookoła będą mieli to co potrzebują, a polacy jak zwykle będą mieli swoje ulice. Największym błędem było nie pogonić żydowskiej zarazy, bo wszyscy dookoła już dawno to zrobili.

PO-dziekujcie za to tuSSku und jego druzynie ZDRAJCOW und klamcow, chodzacych na postronku INTERESOW obcych panstw, wrogich od zarania naszemu istnieniu na mapie Europy !!!!

ENDE

Teraz wiemy,że Tusk to zdrajca Polski.Należy wypunktować wszystkie zdrady tego zdrajcy.

Rzady PO PSL to rzady okupacyjne

A kto ma dbać o interesy Polski? Tusek, Kopacz, Komorowski? Niestety ale nie oni, oni siedzą na stołkach, ale sa dalecy o dbanie spraw Polski. I to jest takie widoczne, ale durny leming tego nie dostrzega w dalszym ciagu i znowu POgłosuje po apelu Bartoszewskiego: bydło głosować.

Jakos zupełnie mnie to nie dziwi...
A Tusk,jako "prezydent" Europy powie jak zwykle ,ze nie wypada załatwiać polskich spraw wykorzystując stanowisko w PE.
Zresztą jest już tak zmęczony polskością ,ze Merkel musiała go ewakuować ze znienawidzonego kraju nad Wisłą.
Pakt Schroeder-Putin z 2005 roku o partnerstwie strategicznym Niemiec i Rosji,którego postanowienia sumiennie wykonuje Merkel nie przewiduje uniezależnienia się Polski od dostaw gazu z Rosji, wiec bez zmiany ekipy rządowej i jej zaplecza nic sie nie zmieni.
POlactwo wybierając SALON współczesnej Targowicy w wolnych(?) wyborach przyczyniło się skutecznie do realizacji polityki naszych obu sąsiadów.

jak będą budować jak lotnisko pod Berlinem to za 10 lat nie skończą :)
a co do zanurzenia to warto najpierw sprawdzić jaka jest głębokość portu w Świnoujściu i statki o jakim zanurzeniu mogą tam wpływać

Swinoujscie budujemy dla siebie, wiec zly tytul...ew.nadwyzki mogą być zbywane...to daleka czasowo możliwość...wiec spoko...

Żądam społecznej komisji śledczej w sprawie opóźnień w budowie Gazoportu w Świnoujściu! Komisja sejmowa to będzie tylko bicie piany, bo koalija ma większość i będzie ustalała "prawdę" przez głosowanie. Wnioski do prokuratury, a potyem do sądu. I niech garują!

Skończy się tym, że tak czy owak będziemy uzależnieni energetycznie od Sowietów albo od Niemców. Tylko patrzeć jak jakiś POpapraniec lub min. gospodarki z nadania PSL, oznajmi Polakom, że budowa gazoportu w Świnoujściu w obliczu nowego gazoportu tuż za zachodnią granicą jest nieopłacalna i bezsensowna. Ciekawe jak długo Polacy będą się bezczynnie przypatrywali jak się ich robi w wała. Prowokacyjnie zapytam czy aby na pewno w obliczu bierności i tolerowania rozkładu państwa na oczach jego obywateli, Spiridonow - sowiecki siatkarz nie ma racji określając nas mianem zgniłego narodu ?

Merkel jak Hitler zawarła pakt z Rosją. I jak Hitler się z nią pobije?

to skutek naszej polityki "dalekowzrocznej". zamiast myśleć 20 lat do przodu to u nas liczy się tu i teraz czyli byle jest ciepła woda w kranie

I jak tu zachować spokój i nie używać dosadnych określeń? Co te liberalne dupki zrobiły z polską gospodarka?

Wyjaśnijcie mi i innym. To 12.8 metra to jest odległość lustra wody do rury, czy zanurzenie statków z rezerwową odległością od dna ustaloną jakimś prawem morskim? Dyskusję można podejmować jedynie wtedy, gdy zna się te szczegóły. Rurę można wkopać w dno, ale ile można zyskać w ten sposób w tym miejscu.

Przepraszam ale u nas jedynie sie przekopuje glebę na 1 metr w czym mistrzynią świata jest ta ktora na wakacjach u babci zawsze miała książke w rękach jak Ferdek Kiepski a w książce flaszka, a za stodołą paliła szlugi ta oszustka o wyglądzie mongoła

Wszystko masz w tekście więc PO co pytasz?

Wygląda na to,że tusssssk w nagrodę stołek dostał.Na odchodne jeszcze zakpił z nas namaszczając Kopacz.Zastanawiam się dlaczego Prezydent dopuścił do ośmieszenia Polski.

to już było wiadomo w lipcu! że terminal nas nie uniezalezni od Rosji, o to właśnie chodzi, Niemcy dogadały się z Rosją i a my zostaliśmy sprzedani w pakiecie. za to Tusk ma posadkę w Brukseli

http://pomniksmolensk.pl/news.php?readmore=5465

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl