niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
1 października 2016

5 sierpnia - sąd zbada umorzenie śledztwa o organizacji przez rząd lotów do Smoleńska

Dodano: 29.04.2014 [17:25]
5 sierpnia - sąd zbada umorzenie śledztwa o organizacji przez rząd lotów do Smoleńska - niezalezna.pl
foto: Mariusz Troliński
Na 5 sierpnia stołeczny sąd rejonowy wyznaczył termin rozpatrzenia zażaleń na umorzenie we wrześniu zeszłego roku śledztwa w sprawie organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 r.

- Zażalenia w sprawie organizacji lotu smoleńskiego trafiły do II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście i został wyznaczony termin 5 sierpnia - powiedziała Danuta Maciejewska z samodzielnej sekcji prasowej Sądu Okręgowego w Warszawie. Dodała, że formalnie jest to 21 zażaleń.

Zażalenia na umorzenie tego śledztwa zostały przekazane z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga do sądu w początkach kwietnia, ponad pół roku po umorzeniu sprawy. Procedura trwała długo, gdyż decyzję o umorzeniu trzeba było najpierw doręczyć każdemu z 382 pokrzywdzonych. W kwietniu prokuratura informowała, że ostatecznie zażalenia na tę decyzję złożyło czterech pełnomocników - każdy z nich w imieniu kilku pokrzywdzonych.

Prokuratura badała sprawę ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników i funkcjonariuszy publicznych kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, polskiej ambasady w Moskwie w związku z przygotowaniami w 2010 r. lotów do Smoleńska - premiera z 7 kwietnia i prezydenta z 10 kwietnia. Chodziło o przygotowania w okresie od września 2009 r. do 10 kwietnia 2010 r.

Śledztwo - po raz pierwszy zakończone w czerwcu 2012 r. - już raz, w marcu zeszłego roku nakazał wznowić sąd. Prokuratura uznała pierwotnie, że nie ma nikogo, kto mógłby tę decyzję zaskarżyć, bo nikt w tej sprawie nie ma statusu pokrzywdzonego. Sąd - po rozpatrzeniu zażalenia bliskich śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego - nakazał jednak wznowić postępowanie.

Po wznowieniu śledztwa prokuratorzy ustalili 382 pokrzywdzonych. Prawa pokrzywdzonych uzyskali pasażerowie sześciu samolotów. W związku z pierwszą wizytą 7 kwietnia leciały cztery samoloty: Tu-154M, Jak-40 i dwie Casy z oprawą uroczystości, m.in. z orkiestrą. Z kolei 10 kwietnia leciały dwa samoloty: Tu-154M i Jak-40 z dziennikarzami.

Prokuratura informowała też, że po wznowieniu śledztwa od pokrzywdzonych wpłynął jeden wniosek dowodowy, który został zrealizowany. W wrześniu 2013 r. prokuratura ponownie umorzyła sprawę. Uzasadnienie umorzenia zawarto w 343-stronnicowym postanowieniu - ze względu na nieprawomocność decyzji nie ujawniono jego szczegółów. Jednak już przy okazji umorzenia z czerwca 2012 r. prokuratura informowała, że dopatrzono się niedociągnięć, ale nie uznano ich za przestępstwo. Śledczy tłumaczyli wówczas, że "zabrakło wszystkich elementów, które muszą być", aby stwierdzono popełnienie przestępstwa niedopełnienia obowiązków; w tym przypadku - godzenia w dobro powszechne i dobro instytucji państwowych.

Składający zażalenia uważają natomiast, że zaniechania urzędników ocenione przez prokuraturę jako uchybienia służbowe lub dyscyplinarne, należało zakwalifikować jako przestępstwa.

Autor jednego z zażaleń, pełnomocnik bliskich prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mec. Piotr Pszczółkowski mówił PAP, że jego zdaniem "w realiach tej tragedii (…) zaniechania mają znamiona przestępstwa".
- Kwestionuję dokonaną ocenę prawno-karną i uważam, że zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwala na przedstawienie zarzutów osobom związanym ze śledztwem - zaznaczał.

Dzisiaj mecenas Pszczółkowski powiedział natomiast, że już wkrótce - 13 maja - poznański sąd wojskowy ma rozpoznać zażalenie na umorzenie innego ze śledztw związanych z katastrofą smoleńską. Chodzi o umorzone w listopadzie postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych w Smoleńsku w 2010 r.

Według mec. Pszczółkowskiego wojskowi prokuratorzy, którzy brali udział w czynnościach po katastrofie smoleńskiej, mieli nie dopełnić obowiązków, gdyż nie wnioskowali o udział i nie brali udziału w sekcjach zwłok, a także nie przeprowadzili tych sekcji po przetransportowaniu ciał ofiar do Polski. Zdaniem poznańskiej prokuratury wojskowej, która umorzyła sprawę, zarzut niedopełnienia obowiązków należy uznać za niezasadny.
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Z 25 maja, zróbmy "11-ty Listopada". "Zamach" zróbmy majowy. / Przedostatnią osobą w Polsce, która mówiła o przewrocie był generał Sławomir Petelicki.* / "Zamach majowy?" / JULKĘ PALMER rozbawiłem do łez.. / Ciekawe ilu jeszcze się śmieje, ... wziąwszy pod uwagę wyniki referendum w Warszawie, w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz. / 95% przeciw PO ... 5% za nią ...

"W maju, jak 11-tego Listopada"

25.05.2014

Tu Polska! STOP! - "Orle Gniazdo",
do wszystkich swoich "Orlątek"!
Przy urnie - głosami - wolą naszą ,
"zamach" robimy majowy!
Większości wprowadzamy porządek!
Jak Rada Regencyjna, w 1918 r.
"Piłsudskiemu" oddajemy władzę!

W maju, 11-ty zróbmy Listopada!
W "bitwie na głosy", krzykiem:"Hurrra!",
z Warszawy pogońmy tych,
co "w ruskiej stoją budzie",
i pruskim kłaniają sie panom.

Jest dwóch patriotów,
co dają przykłady:
Kaczyński i "Prawdziwy Polak",
zatroskany mieszkaniec Warszawy!
Słuchajmy, bierzmy przykady,
bo każdy z nich, to człowiek prawy!

W Polsce, za wzór do wzięcia,
dwóch mamy patriotów.
Za ich ideałem, jak za ułanem,
za którym "panny szły sznurem".
Tak my Polacy, za nimi,
wszyscy razem stańmy murem.

(Słowo to, w szczególności,
kieruję do Pana Piotra Dudy,
szefa polskiej "Solidarnoci")

25 maja, jak Piłsudski 12-tego
w Warszawie zróbmy porządek!
Dowód w kieszeń! Trampki na nogi!
Do urn spieszcie młodzi Polacy!
Czas rozpocząć "bitwę na głosy"!
Do urn kibice! Do urn Warszawiacy!

Do urn biegnijcie Warszawskie Orlęta,
Orlęta Poznania! Orlęta Gdańska!
Orlęta Wrzeszcza i Łodzi!
Do urn Polskie Orlęta!
Walczcie, bo Polska,
to Wasza "Ziemia Święta"!

Czas byśmy jak Chrobry, który
szczerbcem w Złotą Bramę Kijowa,
byśmy jak on, pięścią,
wołając "Dość!", uderzyli,
w bramę Warszawy, Poznania,
Gdańska, Bydgoszczy, Wrzeszcza i Łodzi!

W wyborach wygrać muszą Polacy,
bo jeśli nie, władzę zdobędą tacy,
co Chrobrego oddać chcą ziemię
niemieckim kanclerzom,
i ruskim przybłędom.

*J.Korwin-Mikke / nczas.com / 20.07.2012: "Dziś otrzymałem informację, że śp. gen. Sławomir Petelicki miał rzeczywiście nieszczęście „pochwalić się” w towarzystwie, że w razie czego gotów jest 11 listopada poprowadzić Marsz Niepodległości w celu obalenia obecnego reżymu. To by wreszcie był jakiś motyw morderstwa – i to dość przekonujący. /../ Tak czy owak – ten reżym najprawdopodobniej nie przetrwajesieni. Musimy więc być gotowi. Czy będziemy?" /... Kibice, ... wyborów przyszła pora. Przy urnie, raz jeszcze, czas rozegrać ten mecz. Niech "ciury obozowe" wiedzą, czyja jest Polska. >>> CAŁA NOTKA >>> http://niechcik.salon24.pl/581636,z-25-maja-zrobmy-11-ty-listopada-zamach-zrobmy-majowy

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl