niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 września 2016

Zasłużony opozycjonista nie przyjmie odznaczenia z rąk Komorowskiego. Padają mocne słowa

Dodano: 26.04.2014 [11:29]
Zasłużony opozycjonista nie przyjmie odznaczenia z rąk Komorowskiego. Padają mocne słowa - niezalezna.pl
foto: Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
Wieloletni członek Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej Jacek Smagowicz po raz drugi odmówił przyjęcia „Krzyża Wolności i Solidarności” z rąk Bronisława Komorowskiego.

Uzasadniając swoją decyzję, w liście do dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Marka Lasoty zasłużony opozycjonista Jacek Smagowicz wyjaśnia, że odmawia przyjęcia odznaczenia i podkreśla, że jest to winien śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz osobom, które zginęły 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.

Poniżej publikujemy treść oświadczenia Jacka Smagowicza:
Przed czerwcowymi tryumfalnymi rządowymi jublami, w kraju urzędowych kompromitacji i kłamstw, w upadlającym cieniu pomników armii czerwonej, w czasach haniebnego hołubienia sowieckich bandziorów W. Jaruzelskiego, Cz. Kiszczaka oraz przywracania agentury WSI – z rączek ich opiekuna B. Komorowskiego oświadczam, że:
NIE MOGĘ PRZYJĄĆ NALEŻNEGO MI USTAWOWO ODZNACZENIA PAŃSTWOWEGO „KRZYŻA WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI”, O CO PO RAZ DRUGI WYSTĄPIŁ KRAKOWSKI IPN.
Jestem to winien śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, ofiarom zamachu nad Smoleńskiem i wszystkim wolnym od kłamstwa Polakom.
Jednocześnie krakowskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej serdecznie dziękuję za pamięć i uznanie.

Jacek Smagowicz
CZŁONEK KOMISJI KRAJOWEJ
NSZZ „SOLIDARNOŚĆ”
"Chcesz zabrać głos w ważnej sprawie? Chcesz podzielić się z nami swoją opinią, swoim zdaniem? Wyślij darmowy SMS o treści GPC na 8068 (0 PLN). Wasz głos jest dla nas cenny. Regulamin na www.gpcodziennie.pl/SMS"
Autor: Źródło:
POLECANE WIDEO
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Brawo panie Jacku! Jest nas wiecej!

Prawdziwy Polak-Patriota.
Brawo,jestem pelna podziwu.
Polska jest dumna z Pana.

Wszytko w tym temacie. Są jeszcze przyzwoici ludzie na tym świecie.Szacunek Panie Smagowicz.
Jeszcze Polska nie zginęła.

sowieckie gołąbi pokoju cz.2 Nie odwodzi go nawet od tych zamiarów fakt, że na braniewskim cmentarzu spoczywają m.in. żołnierze 3. Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, którego siły wykorzystano m.in. do zorganizowania obławy augustowskiej w lipcu 1945 roku. Sowieci zamordowali wtedy około 1,5 tys. żołnierzy Armii Krajowej. – Nie jesteśmy ludojadami, ale ludźmi. Nekropolia w Braniewie jest największym w Europie cmentarzem żołnierzy radzieckich. Spoczywa tu ich około 32 tysięcy. Oni wyzwalali te tereny – twierdzi burmistrz.

Historycy korygują sformułowanie „wyzwalali te tereny” użyte przez burmistrza Braniewa. –Przede wszystkim wkroczenia Armii Czerwonej w roku 1944 na tereny Warmii i Mazur nie można nazwać wyzwalaniem, ponieważ to wówczas były tereny należące do Niemiec, gdzie znajdowali się głównie Niemcy – zasadniczo kobiety, starcy i dzieci; mężczyźni walczyli w armii lub zginęli. Jak więc można wyzwalać Niemców od Niemców? – pyta Paweł Warot, historyk z białostockiego IPN.

– Kiedy Armia Czerwona zajęła Olsztyn praktycznie bez walki, bo byli tu tylko nieliczni Niemcy i Warmiacy, głównie kobiety i dzieci, którzy się nie zdążyli ewakuować, zaraz rozpoczął się terror. Najpierw zabito lekarzy, personel, a potem pacjentów szpitala psychiatrycznego na Kortowie. Sowieci spalili całą bezcenną starówkę miasta. W Elblągu oraz Olsztynie w budynkach wyznaczono specjalne pomieszczenia, gdzie dniami i nocami czerwonoarmiści gwałcili kobiety – dodaje historyk.

Strona polska odpowiada za zabezpieczenie terenu podczas obchodów, czyli obstawienie go m.in. policją. Samorząd udostępni Rosjanom sprzęt nagłośnieniowy. W programie imprezy jest nabożeństwo ekumeniczne z udziałem duchowieństwa różnych wyznań. Duchowni przyjadą z rosyjską delegacją. Na koniec uroczystości zaplanowano wypuszczenie gołębi pokoju.

Swój udział w uroczystościach na cmentarzu zaplanowali też wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski (PSL), Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Krzysztof Kowalski, starosta braniewski. Będą wygłaszać przemówienia.

Jak się dowiedzieliśmy od Adama Siwka, naczelnika Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w której gestii leży m.in. opieka nad cmentarzami czerwonoarmistów, Rada do tej pory nie została powiadomiona przez stronę rosyjską o uroczystościach planowanych na 4 maja.

Po raz pierwszy w 5-letniej historii uroczystości w Braniewie przyjadą na nie uczniowie szkół średnich z obwodu kaliningradzkiego.

BOZE MOJ-----Czy kiedys dojdzie do tego,ze Polacy zaczna wracac masowo do Matki --Polski ?-------- Czy ONA juz umarla ?---------- Miortwa ziemlia,miortwi liudi,szto to budiet,szto to budiet------------ ????????

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl