Położne nie chcą być przy zabijaniu dzieci

Magdalena Piejko

Kierowniczka działu „Kultura” w „Gazecie Polskiej”. Związana także z telewizją Republika, gdzie wydaje m.in. program „10.04.2010. FAKTY”.

Kontakt z autorem

  

Coraz więcej położnych chce, by w ich zawodzie wprowadzono klauzulę sumienia. Zagwarantuje ona możliwość odmowy uczestnictwa w aborcjach. Problem nagłośniła Agata Rejman – położna z jednego z prywatnych rzeszowskich szpitali - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Agatę Rejman wsparły 22 koleżanki ze szpitala. 3 marca założyły Stowarzyszenie Wsparcia Położnych „Ręce Życia”. Do stowarzyszenia zgłaszają się położne z całej Polski, które mają podobne problemy z nierespektowaniem przez ich pracodawców klauzuli sumienia.

– Nieprawdą jest, że położna nie bierze udziału w aborcji. Udział nasz jest większy niż lekarza, ponieważ cały czas obserwujemy pacjentkę. Podajemy niektóre leki, musimy przygotować narzędzia do zabiegu. Potem musimy asystować przy abortowaniu dziecka, a następnie zajmujemy się nim, np. odkładamy na bok zawinięte w chustę chirurgiczną. Potem wracamy niestety do lekarza, aby asystować do końca przy zabiegu – powiedziała Rejman na konferencji prasowej w styczniu tego roku.

Po konferencji położna otrzymała pismo wzywające do przeproszenia szpitala i wpłacenia 50 tys. zł na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, ponieważ szpital czuje się poszkodowany ze względu na „utratę dobrego imienia”.

– Zachowanie dyrektora szpitala żądającego od Rejman przeprosin nadszarpnie wizerunek szpitala, którym kieruje – komentuje sprawę były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Położne, tak jak inni zaangażowani w operację (np. anestezjolodzy), powinny mieć prawo do pełnego korzystania z klauzuli sumienia – komentuje Piecha.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

Zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

Polecamy!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl