Burza wokół prywatyzacji PKP Cargo

  

Prawo i Sprawiedliwość ostro krytykuje prywatyzację PKP Cargo, twierdząc, że cena akcji wystawionych do sprzedaży jest zaniżona, a procedura nieprawidłowa. Zarząd PKP broni się, że nie ma bardziej przejrzystej formy prywatyzacji niż sprzedaż akcji na giełdzie, i chwali się, że cały proces odbywa się w błyskawicznym tempie.

Ostateczną cenę akcji PKP Cargo w ofercie publicznej ustalono na 68 zł za sztukę. Oznacza to, że wartość rynkowa spółki wynosi 3 mld zł i jest to największa oferta w tym roku. – Będzie to także pierwsza z sukcesem uplasowana oferta akcji kolejowego przewoźnika towarowego w Unii Europejskiej – cieszy się rzecznik PKP Cargo Mariusz Przybylski. W ramach oferty publicznej sprzedanych ma być 21 mln akcji, z czego 3,6 mln, czyli 17 proc., trafi do inwestorów indywidualnych. Zapisy dla nich już się zakończyły. Akcje PKP Cargo otrzyma łącznie 24 tys. osób, które dostaną maksymalnie do 500 akcji.

Wyprzedaż PKP Cargo wywołała gwałtowny sprzeciw opozycji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zwołał konferencję prasową przed siedzibą spółki, aby zwrócić uwagę na nieprawidłowości w jej prywatyzacji. Jego zdaniem wycena przewoźnika nie odzwierciedla realnej wartości firmy i nie ma nic wspólnego z zyskami, jakie przynosi, ani jej majątkiem. PiS krytykuje też to, że wpływy z prywatyzacji mają pójść nie na rozwój spółki, ale na spłatę „stworzonych przez biurokrację PKP długów”. Chodzi o ponad 4 mld zł długów, jakie ciążą na polskiej kolei jeszcze z poprzedniego wieku. Kaczyński podkreślił przy tym, że PiS nie jest z zasady przeciwne prywatyzacji tego rodzaju przedsiębiorstw, ale że kontrola nad PKP Cargo powinna pozostać w rękach państwa ze względu na znaczenie spółki dla obronności kraju.

Zgodnie z deklaracjami władz pakiet większościowy przewoźnika ma pozostać w rękach PKP SA. Opozycja obawia się jednak, że w drugim etapie prywatyzacja obejmie całość spółki.

Były minister transportu Jerzy Polaczek (PiS) oceniał, że przyjęta strategia prywatyzacji, nie „tworzy żadnych elementów prorozwojowych dla PKP Cargo”. Według niego błędem jest sprzedaż tak dobrej spółki za 1,36 mld zł, czyli za mniej niż półroczne przychody firmy z działalności podstawowej.

Więcej w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Nie dość, że śpiewał hymn, patrząc w tekst na smartfonie, to jeszcze znalazł... wersję z błędem

Cezary Tomczyk / Youtube.com/Sejm RP [screenshot]

  

Wczorajsze wykonanie hymnu narodowego przez Cezarego Tomczyka na sejmowej mównicy wywołało już wiele komentarzy. Sporo osób zauważało, że przy kolejnych zwrotkach pomocny był posłowi PO smartfon, ale okazuje się, że popełnił on również częsty błąd. - Nawet gdy ściąga tekst z telefonu, to z błędem.Nie "póki", a "kiedy my żyjemy"" - napisała na Twitterze posłanka Joanna Lichocka i przypomniała ubiegłoroczną akcję #KIEDYmyżyjemy.

O wczorajszym śpiewie hymnu w sejmowych ławach, który z okazji wyboru marszałka Senatu zaintonował z mównicy poseł PO, powiedziano już sporo. Nie zabrakło komentarzy, że przy kolejnych zwrotkach parlamentarzysta zerkał na otwarty na smartfonie tekst. 

-  To było żenujące, to było wykorzystanie hymnu do sytuacji, w której chcieli pokazać radość z tego, że ich człowiek został marszałkiem Senatu. Za każdym razem, gdy rozpoczynała się kolejna zwrotka, pan poseł patrzył, czy dobrą zwrotkę śpiewa

- mówił dzisiaj w programie "#Jedziemy" poseł PiS, Paweł Szefernaker.

[polecam:https://niezalezna.pl/297023-tomczyk-spiewal-hymn-sprawdzajac-na-komorce-slowa-szefernaker-niepowazne-i-zenujace]

Okazuje się, że poseł Tomczyk popełnił także - abstrahując od linii melodycznej - pewien popularny błąd. Pisze o tym na Twitterze posłanka Joanna Lichocka.

Sprawdzamy:

W akcję #KIEDYmyżyjemy zaangażowali się w ubiegłym roku nie tylko kibice, ale również osoby ze świata kultury, sportu, mediów czy polityki.

[polecam:https://niezalezna.pl/243988-kolejna-patriotyczna-oprawa-kibicow-legii-zobaczcie-te-lekcje-spiewania-hymnu]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl