Papież wzywa do przebaczenia

chilangoco/creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0

  

Papież Franciszek zaapelował, by katolicy i luteranie poprosili się nawzajem o przebaczenie za wyrządzone sobie zło i swoje winy i modlili się o „dar jedności”. Przypominając o zbliżającym się pięćsetleciu Reformacji, papież położył nacisk na potrzebę dialogu.

Podczas poniedziałkowego spotkania z delegacją Światowej Federacji Luterańskiej i Komisji Luterańsko-Katolickiej ds. Jedności Franciszek podkreślił, że w pokonywaniu istniejących podziałów „nie brakuje i nie będzie brakować trudności”. Potrzeba za to - dodał - cierpliwości, dialogu, wzajemnego zrozumienia.

„Ale my się nie boimy” - zapewnił papież w czasie audiencji w Watykanie.

Przypomniał, że w tym roku, dzięki dialogowi teologicznemu trwającemu od 50 lat i w związku z przygotowaniami do obchodów 500-lecia Reformacji, opublikowany został wspólny dokument „Od konfliktu do jedności. Luterańsko-katolicka interpretacja Reformacji w 2017 roku”.

- Wydaje mi się naprawdę ważne, aby wszyscy podjęli wysiłek konfrontacji na drodze dialogu na temat rzeczywistości historycznej Reformacji - oświadczył papież.

- Katolicy i luteranie mogą prosić o przebaczenie za zło wyrządzone sobie nawzajem i za grzechy popełnione wobec Boga, a także wspólnie cieszyć się z tęsknoty za jednością, którą Pan rozbudził w naszych sercach i która pozwala nam spoglądać w przyszłość z nadzieją - powiedział.
Źródło: PAP

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Irlandia jednak za zabijaniem dzieci. Znamy już WYNIKI referendum

/ congerdesigne

  

Irlandczycy zagłosowali przytłaczającą większością za uchyleniem ósmej poprawki do konstytucji zrównującej prawo do życia kobiety i nienarodzonego dziecka. Opowiedzieli się tym samym za liberalizacją obecnych przepisów aborcyjnych - wynika z sondażu Ipsos dla "Irish Times".

Według badania 68 proc. wyborców poparło zmiany, a 32 proc. było przeciw.

Zgodnie z rządową propozycją nowa ustawa, która trafi pod obrady parlamentu jeszcze przed wakacjami, będzie zawierać:

  • możliwość przerwania ciąży do 12 tygodni od poczęcia bez podania powodu, po konsultacji z lekarzem;
  • prawo do aborcji do 24 tygodnia w przypadku poważnego zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, a także poważnego uszkodzenia płodu, które może doprowadzić do jego śmierci przed lub wkrótce po narodzinach; 
  • nieograniczone czasowo prawo do przerwania ciąży w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia kobiety lub śmiertelnego uszkodzenia płodu.

Według obecnych przepisów aborcja jest w Irlandii nielegalna - poza wprowadzonym w 2013 r. wyjątkiem, kiedy lekarze stwierdzają bezpośrednie zagrożenie dla życia kobiety.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl