"​Ruch Palikota" zamienił się w "Twój Ruch". Ale jest już takie stowarzyszenie! Nazwa partii plagiatem?

Patryk Lubon / Gazeta Polska

  

„Twój Ruch” – taką nową nazwę ma nosić antyklerykalna, populistyczna i tracąca na znaczeniu partia Janusza Palikota. Problem w tym, że na początku br. w Polsce już została zarejestrowana młodzieżowa prawicowa Fundacja „Twój Ruch”, działająca na rzecz promowania postaw patriotycznych wśród młodych Polaków.

„Wczoraj dowiedzieliśmy się, że partia polityczna Ruch Poparcia Palikota ma zmienić dziś nazwę na... Twój Ruch! Wraz z kilkoma kolegami z Redakcji nie wierzyliśmy własnym oczom i uszom. Co robimy? Co radzicie? :) Ze zdziwieniem śledzimy rozwój wypadków” – piszą twórcy strony Fundacji twojruch.net.


fot.: print screen - strona Fundacji Twój Ruch

Jak tłumaczą sami założyciele Fundacji „Twój Ruch”, jego początki sięgają roku 2012, kiedy grupa studentów, głównie z Lublina, założyła internetowy portal młodzieżowy twojruch.net. Chcieli stworzyć witrynę, na której młodzi ludzie z całej Polski mogliby realizować wspólne projekty, dzielić się swoimi pasjami, dyskutować, jak również spotykać się w „realu”.

Na początku 2013 r. młodzi działacze stwierdzili, że najwyższy czas sformalizować swoją aktywność i tego samego roku powstała Fundacja Twój Ruch. „Jednym z celów Fundacji jest wspieranie młodych twórców, motywowanie młodych do działania poprzez połączenie literatury i grafiki. Twój Ruch promuje także kulturę „przez duże K” oraz historię Polski i patriotyzm w jak najatrakcyjniejszym dla młodych wydaniu (akcja Sztafeta Pokoleń vol. 1 i vol. 2, Historia w komiksie). Fundacja stawia również na popularyzację sportu i rekreacji wśród młodzieży – rajdy, wycieczki, warsztaty strzeleckie itd. Studenci, którzy założyli stronę, od dzieciństwa kochają polskie góry – postanowili zarazić młodzież tą sympatią – sformalizowali dotychczasowe wypady i TwójRuch zaczął organizować młodzieżowe rajdy górskie (Beskid Sądecki 2012 i Gorce 2012). Razem tworzą też telewizję internetową TwojRuchTV” – można dowiedzieć się na stronie twojruch.net.

Na razie nic nie wskazuje na to, aby Janusz Palikot miał zrezygnować z nazwy „Twój Ruch”. Potwierdził to m.in. publikując nowe hasło na swoim profilu na Twitterze.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

"Dziękuję za to, że nie brakowało wam odwagi"

/ UdSKiOR ‏

  

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu złożyli życzenia i podziękowania weteranom wojennym podczas spotkania opłatkowego.

Spotkanie opłatkowe z obrońcami wolności, zorganizowane przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, odbyło się w poniedziałek. "Dla nas, młodego pokolenia, te spotkania mają charakter szczególny, bo to jest kolejny moment, kiedy możemy bardzo gorąco podziękować wam, czcigodni weterani, za wolną Polskę. Podziękować, wam za to, że nigdy nie brakowało wam odwagi i że myśleliście nie tylko o sobie, ale o tych pokoleniach, które przyjdą po was" - powiedział szef urzędu, Jan Józef Kasprzyk i przypomniał, że dorastający w II Rzeczpospolitej kombatanci zostali wychowani w duchu wartości, "wśród których słowa: honor, służba, oddanie sprawie, patriotyzm, miłość do ojczyzny, miłość do drugiego człowieka, znajdowały zawsze pierwsze miejsce". "Macie największe moralne prawo, aby powiedzieć nam, jak powinna wyglądać Polska, jak tej Polsce należy służyć. Bo wy za miłość do Polski oddawaliście wszystko, co mieliście najcenniejsze w życiu – zdrowie, a wasi koledzy i koleżanki również życie" - dodał.

Słowa do kombatantów skierowali również marszałek Sejmu Marek Kuchciński, którego list odczytał na spotkaniu poseł Jarosław Krajewski, wicemarszałek Senatu Maria Koc i sekretarz stanu w MSWiA Krzysztof Kozłowski.

"Mocniej niż zwykle odczuwamy więź z przeszłością. Poddajemy się nastrojowi refleksji i wspomnieniom dni, które minęły. Przywołujemy pamięć o ludziach, których nie ma już wśród nas. Wyrażam wdzięczność tym, dzięki którym nasze pokolenie może żyć w wolnej i niepodległej Polsce"

- napisał w liście Marek Kuchciński. Wicemarszałek Maria Koc przypomniała o żołnierzach, którzy po drugiej wojnie światowej zostali poza granicami kraju. "Jako przedstawiciele Senatu Rzeczpospolitej Polskiej pamiętamy (o nich) w sposób szczególny, bo przecież Senat sprawuje pieczę nad Polonią i Polakami zagranicą" - powiedziała. Krzysztof Kozłowski w swoim przemówieniu podziękował kombatantom za odwagę i postawę, której Polska zawdzięcza swoje istnienie w dzisiejszym kształcie. "To jest pewien fenomen, niespotykany i niepodważany, że polski żołnierz, obecnie polski weteran, nie zawahał się bić o wolność. O wolność swojego narodu, o wolność swojej ojczyzny, ale również wolność innych narodów i Europy, i świata" - zaznaczył.

Na koniec odczytano listy wicepremier Beaty Szydło, minister pracy Elżbiety Rafalskiej oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który wspomniał o tym, jak wyglądała wigilia Bożego Narodzenia 100 lat temu, tuż po odzyskaniu niepodległości. Zauważył, że nie wszystkie ziemie, które miały wejść w skład II Rzeczpospolitej, były wówczas wolne. "W Wielkopolsce przedświąteczne starania mieszały się z przygotowaniami do powstania, Śląsk miał przed sobą jeszcze długą drogę do wolności, w Wilnie tak jak na pozostałych polskich obszarach tak zwanego Ober-Ostu wciąż byli Niemcy, a nadciągali bolszewicy. Z kolei otaczający Lwów Ukraińcy szykowali się do uderzenia na miasto" - napisał w liście prezes PiS.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl