Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Niemcy znów zarzucają nam antysemityzm. Tym razem za ks. Lemańskiego i ubój rytualny

Wykorzystując kwestie ustawy o uboju rytualnym oraz bunt księdza Wojciecha Lemańskiego, niemieckie media dołączyły do zmasowanego ataku na Polskę jako kraj rzekomego antysemityzmu.

Ralf Lotys; creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en
Wykorzystując kwestie ustawy o uboju rytualnym oraz bunt księdza Wojciecha Lemańskiego, niemieckie media dołączyły do zmasowanego ataku na Polskę jako kraj rzekomego antysemityzmu.

Decyzja polskiego Sejmu w sprawie uboju rytualnego stała się powodem nagonki niemieckich mediów na Polskę; wśród ataków przewijają się zarzuty o antysemityzm. „Der Tagesspiegel” już w tytule stwierdza, że Żydzi mają rację, czując się wykluczonymi z powodu zakazu uboju rytualnego. Dla tego niemieckiego dziennika debata w Polsce na ten temat jest zdominowana przez antysemickie resentymenty (Die Debatte ist von antisemitischen Ressentiments geprägt).

„Mitteldeutsche Zeitung” swój komentarz zatytułował „Antysemityzm w Polsce”, pisząc w tekście, że obecnie przez wschodniego sąsiada Niemiec (czyli przez Polskę) przelewa się fala antysemityzmu, która dotyka (to w kontekście ks. Lemańskiego) także polski Kościół (Das östliche Nachbarland erlebt eine Welle des Antisemitismus. Die erreicht sogar die Kirche). Gazeta przypomina debatę w Polsce na temat filmu „Nasze matki, nasi ojcowie“, gdzie Polacy wyrażali wielkie oburzenie oskarżeniami o antysemityzm, gdy tymczasem po naszej stronie Odry rzekomo faktycznie powszechna jest niechęć do Żydów.

Wątpliwości, czy zakaz uboju rytualnego jest podyktowany ochroną zwierząt, czy jest polskim atakiem na wolności religijne, ma także „Schwäbisches Tagblatt ”. Oburzenia na polski zakaz nie kryje także żydowski dziennik ukazujący się po niemiecku „Juedische Algemeine”. O polskim antysemityzmie pisze także „Ad-Hoc-News”, natomiast „Badische Zeitung” krytycznie stwierdza, że decyzja polskiego Sejmu zdecydowanie negatywnie wpłynie na ogólne stosunki chrześcijańsko-żydowskie. Gazeta ta komentuje także sprawę ks. Lemańskiego, sugerując, że został on zwolniony, gdyż... zajmował się polskim antysemityzmem w okresie II wojny światowej i zamierzał ujawnić wszelkie pogromy na Żydach podczas wojny w wykonaniu Polaków, co dla hierarchów kościelnych było nie do pomyślenia.

Problemem tym zajmuje się także hamburski tygodnik „Der Spiegel”, który cytując Pawła Wrońskiego z „Gazety Wyborczej” (nazywając go ekspertem od spraw kościelnych), stwierdza, iż sprawa księdza Lemańskiego to duży konflikt dzielący polski Kościół.

 



Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Waldemar Maszewski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo