Odsłonięcie pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu

Krzysztof Sitkowski

  

W Radomiu odsłonięty zostanie pomnik śp. pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Budowa pomnika, który stanie przy ulicy Żeromskiego, była możliwa dzięki dobrowolnym datkom. Prezydent Lech Kaczyński był honorowym obywatelem Radomia.

Wcześniej na Placu Konstytucji 3 Maja otwarta została wystawa plenerowa "Warto być Polakiem", a później w kościele o.o. Bernardynów (ul. Żeromskiego) odbyła się  msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

W uroczystościach wziął udział prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz liczna grupa parlamentarzystów.
- To jest ciężki dzień, zwłaszcza, że są to pierwsze urodziny brata, które obchodzę także bez mamy - powiedział Jarosław Kaczyński. Dodał, że jest zadowolony ze wspólnego pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich. - Bratowa zawsze bardzo wspierała męża w trudnych momentach, nigdy nie narzekała, nie miała pretensji powiedział Kaczyński.

Przy pomniku znajdują się tablice upamiętniające wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej, dlatego - jak powiedział Kaczyński - „ten pomnik powinien łączyć, a nie dzielić".

Przed odsłonięciem pomnika odprawiono mszę w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w klasztorze o. Bernardynów, w pobliżu którego stanął pomnik pary prezydenckiej. We mszy uczestniczyli m.in. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i ordynariusz radomski bp. Henryka Tomasika. Homilię wygłosił biskup pomocniczy łowicki Józef Zawitkowski.- Rad dom, by Ci tu zbudował, panie prezydencie - mówił bp Zawitkowski. Potem zwrócił się do mieszkańców: "Pamiętajcie o Smoleńsku, lecieliśmy, po to, aby światu powiedzieć o Katyniu, o Miednoje, o Starobielsku, aby odsłonić światu prawdę o śmiertelnym kłamstwie i staliśmy się ofiarą, a teraz kaci nas sądzą".

- To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza. Wyście wcześniej nas zabili. "Odstrzelimy ich, kaczorów", mówiliście, "kartoflane nosy" mówiliście na nas (....) Ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. Przekopaliście, przesialiście i przekłamaliście wszystko, ale połamane skrzydła pamiętają (...) - mówił w homilii bp Zawitkowski.

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich stanął przy głównej ulicy Radomia, Żeromskiego, w pobliżu gmachu I LO im. M. Kopernika i klasztoru Ojców Bernardynów. Ma około 2,5 metra wysokości. Po boku pomnika umieszczono dwie tablice z nazwiskami upamiętniającymi wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. Autorem rzeźby jest Andrzej Renes. Pomnik powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu pod przewodnictwem posła PiS Marka Suskiego. Budowa pomnika kosztowała 230 tys. zł. Od roku w Radomiu prowadzona była społeczna zbiórka pieniędzy na ten cel.

Po uroczystości odsłonięcie pomnika odbędzie się koncert Jana Pietrzaka.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Kolej wróciła do Strumienia!

/ D T G [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], from Wikimedia Commons

  

Po kilkunastu latach nieobecności pociągi osobowe wróciły do Strumienia – podała burmistrz miasta Anna Grygierek. Po wejściu w życie w niedzielę nowego rozkładu jazdy Kolei Śląskich, w weekendy będzie kursował tamtędy pociąg z Gliwic do Wisły.

„Bardzo się cieszę, że udało się doprowadzić do wznowienia połączenia, które umożliwi zabieranie pasażerów również ze Strumienia. Komunikacja kolejowa ma dla gminy ogromne znaczenie. Jeśli tylko będą możliwości, dołożymy wszelkich starań, żeby połączeń z naszą stacją wkrótce przybywało”

– powiedziała Grygierek.

Weekendowe połączenie z Gliwic przez Knurów, gdzie również od dawna nie kursowały pociągi, oraz Rybnik do Wisły, jest jedną z nowości w rozkładzie. Przewoźnik podał, że nowa trasa ma numer S76, a nazwa handlowa brzmi "Kubalonka".

Czas przejazdu blisko 100-kilometrową trasą z Gliwic do Wisła ma wynosić mniej niż 3 godz. Zdaniem Kolei Śląskich może się ono - wbrew pozorom - stać alternatywą dla podróży samochodem. To możliwe szczególnie w szczycie sezonu zimowego, gdy drogi w kierunku beskidzkiego kurortu bywają całkowicie zakorkowane.

Pierwszy kurs przejechał na nowej trasie w niedzielę. „Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody frekwencja na nowej linii okazała się spora. Przejazd odbył się punktualnie, za to z niespodziankami dla pasażerów. Na odcinku Żory – Strumień podróż umilał strumieński zespół ludowy, a pasażerów częstowano regionalnymi wypiekami” – podały Koleje Śląskie.

„Kubalonka” kursuje w soboty, niedziele i święta. Z Gliwic pociąg będzie wyjeżdżał wcześnie rano. Z Wisły Głębce w powrotną drogę zabiorze podróżnych późnym wieczorem.

Koleje Śląskie to spółka należąca do samorządu województwa śląskiego. Przewozi pasażerów na 12 liniach między miastami województwa śląskiego, a w przypadku linii Katowice-Oświęcim również województwa małopolskiego. Z usług przewoźnika korzysta rocznie kilkanaście milionów pasażerów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl