Rosyjska propaganda sukcesu

premier.gov.ru/CC BY 3.0/ creativecommons.org/licenses/ by/3.0/deed.en

  

Rosjanie postrzegają się jako potęgę gospodarczą. Według styczniowego sondażu Funduszu Opinii Społecznej 43% z nich uważa swój kraj za państwo o przodującej na świecie gospodarce. Tymczasem prawda jest zgoła inna. "Część rosyjskiej produkcji odpowiadająca poziomowi światowemu wynosi zaledwie 15% produkcji ogółem" - informuje portal politykawschodnia.pl.  Zdaniem polityków opozycji także polski rząd mami obywateli propagandą sukcesu.


43% Rosjan uważa swój kraj za państwo o przodującej na świecie gospodarce, 51% uważa, że Rosja jest krajem bogatym, 54% uważa, że w Rosji panuje wolność, natomiast aż 66% sądzi, że świat uważa Rosję za kraj bogaty.

W tym kontekście nie może nas dziwić pewność z jaką władze promują wśród swoich obywateli ideę modernizacji całego kraju opartej o projekt Skołkowo. Dużo gorzej wyglądają jednak notowania tego projektu wśród obeznanych z tematem ekspertów rosyjskich. To oni przezwali je “zogniskowaną modernizacją” zlokalizowaną w jednym miejscu.  Bez oporu porównują ją do czasów sowieckich, w których tworzono sieć miasteczek akademickich.

100 lat temu rosyjski fizjolog I.P. Pawłow, poświęcił swój wykład noblowski właściwościom umysłu Rosjan nazywając go „oranżeryjnym”- rozwijającym się w cieplarni. Porównanie to bardzo pasuje do projektu Skołkowo, czyli prób wyhodowania rzadkiego kwiatu innowacji. Kwiat ten nie stanie się jednak panaceum dla trudnej sytuacji całej rosyjskiej gospodarki.

- Nie zastąpi on sobą większej liczby małych i średnich firm związanych z sektorem naukowym, ba, całego sektora! Elitarne skołkowskie  wykształcenie zawiśnie w próżni totalnego braku kapitału na prace wdrożeniowe, naukowy serwis, braku masowego dopływu nowych technologii i współczesnych metod zarządzania - pisze dziennikarz portalu politykawschodnia.pl Zbigniew Wierzbicki.

Rozwijanie pól innowacji to trudna, długa i niezwykle droga droga. W Skołkowie, w lokalnej skali na razie, następują zaledwie przygotowania do pracy w warunkach międzynarodowej kooperacji, konkurencji i wprowadzania współczesnych technologicznych standardów światowych. To bardzo dobrze, ale w skali całej Rosji bardzo mało. A przecież i w mikroskali projekt ten napotyka na problemy– przypomnijmy, że znany Amerykanin Stephen Lawrence Geiger, w grudniu ubiegłego roku porzucił swoją pracę na stanowisku głównego dyrektora wykonawczego funduszu Skołkowo.

Rosyjscy eksperci twierdzą, że część rosyjskiej produkcji odpowiadająca poziomowi światowemu wynosi zaledwie 15% produkcji ogółem. Zużycie podstawowych środków trwałych oceniane jest na 78%, a po zaspokojeniu potrzeb przemysłu maszynowego pojawi się konieczność odnowienia linii kolejowych oraz elektroenergetycznych.

Zdaniem europosła Prawa i Sprawiedliwości Zbigniewa Kuźmiuka, podobnie należy analizować sukcesy ogłoszone przez premiera Tuska. - Wydaje się,że także Polacy , którzy do niedawna” łykali” te wszystkie po wielokroć ogłaszane obietnice Premiera bez żadnych zahamowań, teraz już tak łatwo omamić się nie dadzą. Zwłaszcza ,że coraz bardziej ten swoisty wirtualny „Matrix” sukcesów tego rządu odbiega od rzeczywistości. Wydaje się, że nawet osobiście uprawiana przez Premiera Tuska propaganda sukcesu, nie przyniesie oczekiwanego przełamania zjazdu po równi pochyłej popularności rządzącej Platformy - uważa polityk.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Polityka Wschodnia,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Koniec Mikołajek, jakie znamy?

/ PanSG; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

  

Rozpoczęła się gruntowna przebudowa nadbrzeża nad Jeziorem Mikołajskim w Mikołajkach - poinformował burmistrz tego miasta Piotr Jakubowski. W wyniku prac ma powstać nowoczesna promenada ze straganami i miejscami do odpoczynku oraz nowe miejsca do cumowania łodzi.

Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski przyznał, że przebudowa nadbrzeża to "inwestycja, która na dobre i na lata zmieni obraz Mikołajek".

"Powstanie znacznie szersza niż obecnie promenada, która także będzie znacznie, znacznie dłuższa niż obecnie, bo będzie ciągnęła się w stronę Śniardw niemal do granic administracyjnych Mikołajek. Tak naprawdę całe nadbrzeże będzie jednym wielkim portem. Poza tym powstaną nowe miejsca do cumowania łodzi, tarasy spacerowe, zacienione miejsca do odpoczynku, stragany, a na końcu mała mini-plaża"

- wyliczył burmistrz Jakubowski. Dodał, że na zmodernizowanym nadbrzeżu powstanie szereg przyjaznych żeglarzom rozwiązań m.in. zostaną zamontowane liny ułatwiające cumowanie, mają powstać nowe budynki, w których będzie się można wykąpać, a za usługi portowe będzie można zapłacić korzystając z aplikacji w telefonie.

"Wierzymy, że po przebudowie będzie to port XXI w." - przyznał Jakubowski.

W Mikołajkach już rozpoczęły się prace - zaczynają się one na wysokości amfiteatru i ciągnął w stronę Śniardw. "Obecnie m.in. planowane jest jezioro, ponieważ będą budowane nowe pomosty. Inwestycja wymaga wejścia na 2 metry w jezioro" - wyjaśnił burmistrz Mikołajek i jednocześnie zapewnił, że znana od lat wszystkim mazurskim żeglarzom wioska żeglarska zostanie "tylko nieco zmodyfikowana".

"Budynki wioski, w tym znana tawerna, zostaną" - zapewnił burmistrz.

Przebudowa nadbrzeża Jeziora Mikołajskiego ma być prowadzona tak, by nie utrudniać żeglarzom zawijania do Mikołajek. Burmistrz Jakubowski przyznał, że ma nadzieję, że do wiosny przyszłego roku część prac będzie już ukończona, a kolejny etap rozpocznie się dopiero po zakończeniu letniego sezonu. Całość inwestycji będzie kosztowała 40 mln zł, a środki na te prace pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. W Mikołajkach z tych samych środków zbudowano już nową kładkę dla pieszych nad jeziorem.

Przebudowa nadbrzeża w Mikołajkach to część większego programu dla Mazur finansowanego z unijnych środków, którymi dysponuje samorząd województwa. Nadbrzeża mają być zmodernizowane także w Rynie, Giżycku, z tego samego programu ma być zbudowana nowa śluza Guzianka II i naprawiona stara śluza Guzianka, a także mają być naprawione kanały na trasie z Giżycka do Mikołajek. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl