Depardieu odbierze rosyjski paszport osobiście od Putina

Siebbi/http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.fr

  

Kreml ma nowego ulubieńca – to Gerard Depardieu, który przed wysokimi podatkami i kpiną własnych rodaków postanowił uciec aż do Rosji. Pod swoje skrzydła aktora przygarnął Władimir Putin, a sam Depardieu przyznał, że jego ojciec był komunistą i słuchał Radia Moskwa.

Na fali sensacji, jaką w Rosji stał się Depardieu, rzecznik Kremla zapowiedział, że aktor spotka się dziś z Władimirem Putinem i być może osobiście odbierze od niego swój rosyjski paszport.

Dmitrij Pieskow oświadczył, że Depardieu przybył już do czarnomorskiego Soczi, gdzie wieczorem ma się spotkać z Władimirem Putinem. Przyznając aktorowi rosyjskie obywatelstwo Kreml podkreślił jego zasługi dla kultury i kinematografii rosyjskiej. Depardieu grał m.in. tytułową rolę w filmie „Rasputin”, w którym ostateczne poprawki do scenariusza nanosił sam Władimir Putin.

Okazuje się jednak, że nie wszyscy Rosjanie są tak zachwyceni naturalizacją francuskiego aktora jak doradcy Putina i sam rosyjski prezydent. Wielu Rosjanom naraził się on zapewniając o swojej sympatii dla Putina i wychwalając rosyjską demokrację określając ją nawet mianem „wielkiej demokracji”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Lublin: pożegnano żołnierza podziemia

/ Facebook

  

Rodzina, bliscy, przedstawiciele władz i środowisk kombatanckich uczestniczyli we wtorek w Lublinie w pogrzebie żołnierza podziemia niepodległościowego, mjr. Mariana Chmielewskiego, ps. „Pomidor”, który zmarł 8 grudnia w wieku 90 lat.

Msza św. pogrzebowa odprawiona została w kaplicy na cmentarzu komunalnym przy Drodze Męczenników Majdanka, po niej ciało mjr. Chmielewskiego w asyście wojskowej złożone zostało w grobie.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek przypomniał, że mjr Chmielewski wstąpił do partyzantki w wieku 18 lat, przez 10 lat był więziony. Był jednym z ostatnich żołnierzy zgrupowania AK-WiN Hieronima Dekutowskiego, „Zapory”. „Oni wykazywali się ogromną odwagą, szli za niepodległą i wolną ojczyzną bez względu na koszty” – powiedział Czarnek.

Mieli wyrobioną w sobie gotowość na bohaterstwo, poświęcenie dla wolności i ojczyzny, dla niepodległości państwa, bez względu na wszystko, za jakąkolwiek cenę. Nawet gdyby się to wydawało w niektórych momentach nieracjonalne wręcz. Tak to było w ich umysłach ukształtowane, taki był "Pomidor”

– dodał wojewoda lubelski.

Marian Chmielewski urodził się w 1928 r. w Ożarowie pod Lublinem w rodzinie chłopskiej. Był żołnierzem w patrolu Stanisława Jasińskiego ps. „Żbik”, wchodzącym w skład oddziału „Zapory”, potem w plutonach Aleksandra Sochalskiego, ps. „Duch” i Tadeusza Skraińskiego, ps. „Jadzinek".

Został aresztowany jesienią 1946 roku i skazany na 15 lat więzienia za działalność partyzancką i posiadanie broni. W 1951 r. był ponownie sądzony i skazany na kolejne 15 lat więzienia za udział w zabójstwach, m.in. członka PPR. Przebywał w więzieniach na Zamku Lubelskim, we Wronkach i Rawiczu.

Odzyskał wolność w 1956 r. na mocy amnestii. W postępowaniu rehabilitacyjnym w 1991 r. sąd w Lublinie uznał, że czyny, za jakie skazano Chmielewskiego, były związane z działalnością na rzecz niepodległego państwa Polskiego.

W maju tego roku podczas uroczystości z okazji 90. urodzin mjr. Chmielewskiego mówił on dziennikarzom, że wraz z towarzyszami spełnili obowiązek walki za ojczyznę. „Warto było. Jak siedziałem w więzieniu we Wronkach, to nawet nie wierzyłem, że kiedyś wyjdę na wolność, miałem gruźlicę. Dziś dumny jestem, jak patrzę na Polskę” – mówił wtedy Chmielewski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl