Pozew ws. książki Graczyka oddalony

  

Krakowski Sąd Okręgowy oddalił pozew ws. książki o „Tygodniku Powszechnym”, ponieważ uznał, że jej autor oraz wydawca nie działali bezprawnie i nie naruszyli dóbr osobistych pozywającego ich Jacka Pszona

Pozew dotyczył książki „Cena przetrwania. SB wobec Tygodnika Powszechnego”. Jacek Pszon zarzucał autorowi książki Romanowi Graczykowi oraz wydawcy publikacji, że naruszyli jego dobra osobiste poprzez przypisanie w publikacji jego nieżyjącemu już ojcu Mieczysławowi współpracy z SB. Pozywający wnosił o zakaz publikacji książki i domagał się przeprosin w prasie.

Sąd zdecydował jednak o oddaleniu pozwu i podkreślił, że do napisania książki skłoniły autora zarówno osoby ze środowiska „Tygodnika Powszechnego”, jak i ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka. Sąd uznał, że pisanie odbywało się w ramach programu IPN, dotyczącego inwigilacji środowiska dziennikarskiego przez SB, a wszelkie procedury, dotyczące zdobywania materiałów zostały dochowane. Rzetelnie również przedstawiono w książce treść dokumentów.

- Działania Romana Graczyka nie były więc nieuprawnione ani bezprawne.  Ponadto nie zostały naruszone dobra osobiste syna, ponieważ sam przyznał on przed sądem, że książka nie zmieniła jego obrazu ojca – tłumaczył sąd w uzasadnieniu.

Pszon nie jest zadowolony z takiego obrotu spraw i już zapowiada apelację.

W opublikowanej w lutym 2011 r. książce „Cena przetrwania. SB wobec Tygodnika Powszechnego” Graczyk pisze o inwigilacji środowiska tygodnika i o jego uwikłaniu we współpracę ze Służbą Bezpieczeństwa.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Rekordowy rok dla przyszłych lotników

/ tookapic

  

30 osób ukończyło w tym roku całkowite szkolenie lotnicze do licencji pilota samolotowego liniowego w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Jest to rekordowy wynik w historii ośrodka, który w ub. roku skończył 40 lat. Pilotaż jest flagową specjalnością kształcenia.

Rzeczniczka Politechniki Rzeszowskiej Katarzyna Kadaj-Kuca poinformowała we wtorek, że Ośrodek Kształcenia Lotniczego (OKL) Politechniki Rzeszowskiej w niedzielę zakończył tegoroczne praktyczne szkolenie studentów pilotażu. Ich ostatnimi zadaniami było nocne szkolenie VFR – są to loty z widocznością; a także szkolenie IFR – loty według wskazań przyrządów.

„Rok 2018 był rekordowy w historii pilotażu Politechniki Rzeszowskiej. W sumie 114 studentów spędziło w powietrzu 6 tysięcy 156 godzin, co jest wyjątkowym wynikiem, jeśli porównać ten czas chociażby z rokiem 2017, kiedy nalot wyniósł 3 tys. 839 godzin. W 2018 roku wykonano też 11 tysięcy 107 operacji startów i lądowań”

– wyliczał dyrektor OKL Mieczysław Górak.

Rzeczniczka dodała, że w tym roku całkowite szkolenie lotnicze do licencji pilota samolotowego liniowego ukończyło 30 osób, co również jest najlepszym wynikiem w 40-letniej historii Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

Rozpoczęcie szkolenia lotniczego praktycznego w roku 2019 planowane jest na 15 marca 2019 r.

Politechnika Rzeszowska od ponad 40 lat szkoli pilotów lotnictwa cywilnego, a od 2007 roku również mechaników lotniczych obsługi. „Żadna inna politechnika w Polsce nie ma takiego zaplecza technicznego i bazy szkoleniowej dla przyszłych pilotów” – podkreśliła rzeczniczka.

Dodała, że dotychczas w Politechnice Rzeszowskiej wykształciło się ponad 780 pilotów lotnictwa cywilnego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl