niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
25 czerwca 2017

Komorowski ograniczył prawo do zgromadzeń

Dodano: 04.10.2012 [19:23]
Bronisław Komorowski podpisał ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach - podała Kancelaria Prezydenta. Nic zaskakującego, bo nowelizacja przegłosowana w Sejmie przez Platformę Obywatelską była pomysłem właśnie Komorowskiego. Już teraz szykanowani są uczestnicy antyrządowych demonstracji. Od dzisiaj będzie jeszcze gorzej.

Projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach skierował do Sejmu prezydent. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie. Zmiany w przepisach o zgromadzeniach krytykowały organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. O odrzucenie nowelizacji apelował przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Solidarność już na początku lipca zapowiedziała złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku uchwalenia nowych przepisów. 

Znowelizowana ustawa daje gminom możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie. Zmienia też przepisy karne i wprowadza kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje on swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz dla uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego tego zgromadzenia.

- NSZZ "Solidarność", tak jak wcześniej zapowiadała, zaskarży nowo uchwalone prawo do Trybunału Konstytucyjnego. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że - tak jak w przypadku tzw. ustawy o święcie Trzech Króli - nowy bubel prawny również trafi do kosza - napisał Duda.

Według niego wprowadzone zmiany nadają urzędnikom uprawnienia do decydowania o podstawowych swobodach obywateli. "Przepisy te zostały zmienione w taki sposób, aby praktycznie uniemożliwić zorganizowanie legalnej manifestacji. Nie znajdują one oparcia w żadnych standardach państwa demokratycznego" - ocenił szef "S".Autor: 
gb
Źródło: 
niezalezna.pl
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl