niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
16 stycznia 2017

Komorowski ograniczył prawo do zgromadzeń

Dodano: 04.10.2012 [18:23]
Bronisław Komorowski podpisał ustawę nowelizującą Prawo o zgromadzeniach - podała Kancelaria Prezydenta. Nic zaskakującego, bo nowelizacja przegłosowana w Sejmie przez Platformę Obywatelską była pomysłem właśnie Komorowskiego. Już teraz szykanowani są uczestnicy antyrządowych demonstracji. Od dzisiaj będzie jeszcze gorzej.

Projekt nowelizacji Prawa o zgromadzeniach skierował do Sejmu prezydent. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie. Zmiany w przepisach o zgromadzeniach krytykowały organizacje pozarządowe, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. O odrzucenie nowelizacji apelował przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Solidarność już na początku lipca zapowiedziała złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku uchwalenia nowych przepisów. 

Znowelizowana ustawa daje gminom możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie. Zmienia też przepisy karne i wprowadza kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje on swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz dla uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego tego zgromadzenia.

- NSZZ "Solidarność", tak jak wcześniej zapowiadała, zaskarży nowo uchwalone prawo do Trybunału Konstytucyjnego. Nie mamy najmniejszych wątpliwości, że - tak jak w przypadku tzw. ustawy o święcie Trzech Króli - nowy bubel prawny również trafi do kosza - napisał Duda.

Według niego wprowadzone zmiany nadają urzędnikom uprawnienia do decydowania o podstawowych swobodach obywateli. "Przepisy te zostały zmienione w taki sposób, aby praktycznie uniemożliwić zorganizowanie legalnej manifestacji. Nie znajdują one oparcia w żadnych standardach państwa demokratycznego" - ocenił szef "S".Autor: 
gb
Źródło: 
niezalezna.pl
Komorowski ograniczył prawo do zgromadzeń - niezalezna.pl
foto: Tomasz Hamrat
Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.
Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl