Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

PiS: niech Tusk odniesie się do słów Barroso

Prawo i Sprawiedliwość oczekuje jasnego stanowiska rządu wobec zapowiedzi szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso wprowadzenia w krajach Unii Europejskiej nadzoru bankowego i unii fisk

Prawo i Sprawiedliwość oczekuje jasnego stanowiska rządu wobec zapowiedzi szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso wprowadzenia w krajach Unii Europejskiej nadzoru bankowego i unii fiskalnej.

– Oczekujemy zajęcia jasnego stanowiska przez rząd Donalda Tuska wobec zapowiedzi wprowadzenia w UE centralnego nadzoru bankowego i unii fiskalnej – mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS Krzysztof Szczerski. To reakcja na dzisiejsze przemówienie Barroso, w którym szef KE opowiedział się za zwiększeniem nadzoru finansowego UE w państwach członkowskich. szef KE mówił, że lekarstwem na problemy UE jest jeszcze więcej Europy, czyli stworzenie federacji państw. Barroso zapowiedział już pierwsze kroki. Jeszcze jesienią powstanie raport w sprawie nowego traktatu UE, czego wymagać będzie nowa struktura Europy.

To, co mówił w PE Barroso, najkrócej zdaniem posła wyrażają słowa: Walka klas zaostrza się wraz z postępem socjalizmu. Coraz mocniej trzeba walczyć z wrogami socjalizmu – parafrazował poseł, opisując treść przemówienia przewodniczącego KE. – Większa integracja nie rozwiąże obecnych problemów Europy. Instytucje europejskie są niesprawne i niewydolne. Nie funkcjonuje Komisja Europejska. Lekarstwem na to nie będzie dalsza integracja Europy. Jak zaznaczył poseł, budowanie na niewydolnych strukturach wspólnotowych federacji państw europejskich z powoływaniem się na rzekomo demokratyczne zasady jest brnięciem w coraz większą iluzję. Eurobiurokraci coraz bardziej oddalają się od rzeczywistościmówił poseł. Odniósł się też do decyzji niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego. Orzeczenie izby sędziowskiej z Karlsruhe daje zgodę na ratyfikację funduszu ratunkowego EMS (Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego) i paktu fiskalnego UE wprowadzającego wzmocnienie dyscypliny budżetowej.

Szczerski zaznaczył, że ta decyzja korzystna dla Europejskiego Banku Centralnego oznacza ustąpienie Trybunału pod presją polityczną.

Poseł zwracał też uwagę na drastyczne rozwiązania zawarte w projekcie unii fiskalnej oznaczającej wspólny nadzór bankowy. – Zaprasza się nas do uczestnictwa w Unii bankowej i poddania się wspólnotowemu nadzorowi finansowemu a jednocześnie zastrzega, że nie będziemy mieli prawa decydować o jego kształcie – mówił poseł. Dodał, że to kolejna taka propozycja. Podobnie było np. w przypadku paktu fiskalnego.

– Jak dotąd towarzyszy temu bierność rządu Donalda Tuska – mówił poseł. Zaznaczył, że przyspieszenie zmian w funkcjonowaniu UE zapowiadane przez Barroso  jest niepokojące. Oznacza perspektywę dalszej marginalizacji naszego kraju wobec biernemu przyjmowaniu zmian w funkcjonowaniu Unii Europejskiej.


 



Źródło:

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo