92. rocznica wybuchu II powstania śląskiego

  

Dziś przypada 92. rocznica wybuchu II powstania śląskiego - pierwszego z powstań śląskich, które osiągnęło swe cele. Miało na celu zademonstrowanie siły żywiołu polskiego, było też odwetem na ataki niemieckiego terroru.

Rozkaz do walki wydano 19 sierpnia 1920 r. - powstanie zaczęło się w nocy z 19 na 20 sierpnia i objęło praktycznie cały okręg przemysłowy. Bezpośrednim celem powstańców było wyparcie niemieckiej Policji Bezpieczeństwa z obszaru plebiscytowego, a także likwidacja niemieckich organizacji paramilitarnych i bojówek.

Dowodzeni z Dąbrówki Małej (obecnie dzielnica Katowic) powstańcy m.in. szybko zniszczyli na całym terenie sieć łączności i opanowali powiaty: katowicki i bytomski oraz większość tarnogórskiego, rybnickiego, zabrzańskiego i lublinieckiego. Akcja zakończyła się 25 sierpnia na rozkaz jej dowódców.

Dzień wcześniej Międzysojusznicza Komisja Plebiscytowa ogłosiła rozwiązanie niemieckiej policji i powołała Policję Górnego Śląska o polsko-niemieckim składzie. Powstańcy uzyskali również zapewnienie ukarania przywódców antypolskich ekscesów i usunięcie z obszaru objętego plebiscytem osób, które przybyły tu po 1 sierpnia 1919 r.

20 marca 1921 roku na Górnym Śląsku odbył się plebiscyt. Uczestniczyło w nim 96,5 proc. osób z obszaru plebiscytowego. W reakcji na niekorzystny dla Polski werdykt interpretującej wyniki Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej (Polska miała otrzymać tylko powiaty pszczyński i rybnicki), wybuchło trzecie powstanie śląskie - w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.

W wyniku trzeciego powstania Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z terenu objętego plebiscytem do Polski przyłączono 29 proc. obszaru i 46 proc. ludności.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Poznajesz tych mężczyzn? Poszukuje ich policja

Poszukiwani mężczyźni / kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

  

Policjanci z Grudziądza prowadzą postępowanie w sprawie kradzieży damskiej torebki, do której doszło 5 września w parku botanicznym pomiędzy ulicami Armii Krajowej i Bema, jednak do chwili obecnej nie ustalono jego sprawców. Policja zdecydowała, że w tej sprawie zwrócą się z prośbą o pomoc do mieszkańców w celu identyfikacji dwóch osób podejrzewanych o przestępstwo, publikując ich wizerunek.

Do przestępstwa doszło 5 września w Grudziądzu w parku botanicznym pomiędzy ulicami Armii Krajowej i Bema. Nieznani dotąd sprawcy ukradli leżącą obok siedzącej na ławce kobiety torebkę koloru beżowego z dokumentami, pieniędzmi i innymi przedmiotami. Sprawcy po zdarzeniu uciekli w stronę ulicy Bema.

Pracujący nad sprawą policjanci zabezpieczyli do prowadzonego postępowania nagrania z kilku kamer monitoringu, które zarejestrowały dwóch młodych mężczyzn. Jak dotąd jednak funkcjonariusze nie ustalili ich personaliów.

Policjanci zwracają się z prośbą o pomoc w identyfikacji podejrzewanych o to przestępstwo mężczyzn. Funkcjonariusze proszą o kontakt w tej sprawie pod numerami telefonów 603 398 293 lub 112.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: kujawsko-pomorska.policja.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl