Nad Bałtykiem mają powstać farmy wiatrowe. Dostarczą energię nawet do 4 mln gospodarstw

Farma wiatrowa, zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/4dr14nqg

  

PGE szuka zagranicznego, doświadczonego partnera, który pomoże jej zrealizować projekt farm wiatrowych na morzu – pisze dzisiaj"Dziennik Gazeta Prawna". Jak czytamy, na Bałtyku, na wysokości Łeby, największa polska firma energetyczna chce postawić wiatraki o łącznej mocy 2545 MW.

Taka energia wystarczy, by zasilić nawet 4 mln gospodarstw domowych.

Koncern podzielił inwestycję między dwie spółki celowe. Łączna wartość projektu, razem z przyłączeniem do systemu energetycznego, to w dzisiejszych warunkach ok. 30 mld zł.

To stawia projekt na pozycji lidera, nie tylko w kontekście inwestycji na morzu, ale również wśród tych największych w historii całej polskiej energetyki. Dla porównania blok węglowy o mocy 1000 MW kosztuje ok. 5,5–6 mld zł. Farmy wiatrowe są za to tańsze w eksploatacji – nie potrzebują milionów ton węgla i nie emitują CO2, za co firmy muszą płacić.

PGE nie ujawniła listy podmiotów, do których trafiło wysłane w środę zaproszenie do rozmów. Można zakładać, że chodzi o czołowych europejskich graczy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ponad 13 mln zł na inwestycje uzdrowiskowe

/ PhotoMIX-Company

  

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego zatwierdził projekty budowy infrastruktury uzdrowiskowej, które zostaną dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ponad 13 mln zł na ten cel otrzymają gminy Frombork i Lidzbark Warmiński.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie, koszt planowanej przez władze Lidzbarka Warmińskiego budowy infrastruktury uzdrowiskowej ma wynieść 15,4 mln zł, z czego 10,9 mln zł to dofinansowanie z RPO. Frombork na przygotowanie terenu aktywnego wypoczynku i kinezyterapii, promenady uzdrowiskowej oraz plaży miejskiej nad Zalewem Wiślanym otrzyma 2,6 mln zł wsparcia, a całkowity koszt projektu ma wynieść ponad 3 mln zł.

Obie te miejscowości mają wyznaczone tzw. obszary ochrony uzdrowiskowej, dzięki czemu w przyszłości będą mogły ubiegać się o status uzdrowiska. Aby tak się stało, muszą najpierw wybudować odpowiednią infrastrukturę dającą możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego.

Zgodnie z planami samorządu, w Lidzbarku miałoby być prowadzone lecznictwo uzdrowiskowe związane z chorobami ortopedyczno-urazowymi, chorobami układu nerwowego, reumatologicznymi i kardiologicznymi. W mieście od trzech lat istnieją Termy Warmińskie, czyli kompleks basenów wykorzystujących wody typu chlorkowo-sodowego, które mogą być stosowane do celów balneologicznych.

Przyszłe uzdrowisko we Fromborku również miałoby wykorzystywać właściwości klimatu i wód ze źródeł termalnych. Są to wody chlorkowo-sodowe, wydobywane z głębokości ponad 970 m. Mogą być stosowane do kąpieli leczniczych przy schorzeniach narządu ruchu oraz wspomagająco w inhalacjach i kuracjach pitnych. Po wybudowaniu zakładów leczniczych do Fromborka mogliby przyjeżdżać pacjenci z urazami narządów ruchu, chorobami reumatologicznymi, naczyń obwodowych i układu nerwowego.

Obecnie jedynym uzdrowiskiem w województwie warmińsko-mazurskim jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać m.in. z tężni, pijalni wód i grot solnych. Do połowy 2020 r. za 26,5 mln zł powstanie tam zakład przyrodoleczniczy wykorzystujący borowiny i wodę solankową, będzie też rozbudowana promenada zdrojowa.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl