niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
02/09/2014
Grzegorz Broński

Szokująco wysokie zarobki w TVP

Dodano: 07.03.2012 [08:36]
Średnia płaca w TVP w 2011 r. wynosiła 6,9 tys. zł brutto. Telewizja publiczna płaci swoim pracownikom mniej więcej tyle, ile stacje komercyjne. Sęk w tym, że zatrudnia ich kilka razy więcej, pisze "Puls Biznesu".

Polsat płacił w ub. roku średnio 6,6 tys. zł. Najlepsze wynagrodzenie zapewniał TVN - aż 8,1 tys. zł. Średnie płace w obu tych stacjach "PB" wyliczył na podstawie informacji podanych w raportach giełdowych (koszty wynagrodzeń oraz liczba pracowników).

Zatrudniająca aż 3632 pracowników telewizja publiczna musiała jednak na wynagrodzenia przeznaczyć znacznie więcej pieniędzy, niż jej konkurenci - Polsat (862 osoby) i TVN (1532).

Średnia płaca w TVP była również wyższa niż przeciętne wynagrodzenie w mediach (w/g GUS w styczniu 2012 r. wynosiło 6612 zł). A także o połowę wyższa niż w sektorze publicznym (4479 zł) i dwukrotnie wyższa niż w sektorze przedsiębiorstw (3666 zł).

Rozpiętość zarobków w TVP jest wręcz szokująca - od 925 zł miesięcznie dla jednego z pracowników OTV Olsztyn (znacznie poniżej ustawowej płacy minimalnej) do 57 044 dla jednego z dziennikarzy OTV w Poznaniu.

TVP planuje oszczędności. Pytanie gdzie ich dokonać. Działa w niej blisko 30 związków. Ok. 300 osób zajmujących się działalnością związkową nie można zwolnić ani nawet zweryfikować ich przydatności.

Autor: 
Marek Nowicki
Źródło: 
PAP
Źródło: 
Puls Biznesu
Szokująco wysokie zarobki w TVP - niezalezna.pl
foto: Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
Szokująco wysokie zarobki w TVP - niezalezna.pl
Opinie użytkowników
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Uwagi i reklamacje kierowane do nas należy kierować na adres: straznik(at)niezalezna.pl Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych. Komunikaty ukazujące się na blogu Morusa są rozwinięciem niniejszego regulaminu.

4100 osób musi płacić co miesiąc abonament, by złożyć się na zarobki Tomasza Lisa, który ma w Telewizji Polskiej godzinny program raz w tygodniu. Ponad 2300 osób łoży na wynagrodzenie prezentera Piotra Kraśki. Lis dostaje co miesiąc 70 tysięcy, Kraśko - 40 tys. złotych. Takich gwiazd, suto opłacanych z naszych pieniędzy, jest w TVP cała masa.
Nie dziwi więc, że kolejni włodarze telewizji bronią abonamentu jak niepodległości. Dostają za to ponad 18 tys. zł samej gołej pensji!
Problem także w tym, że zarabiający krocie telewizyjni decydenci i gwiazdorzy stają na głowie, żeby ukryć tę prawdę przed telewidzami. Dobrze wiedzą, że dla tych, którzy drogi abonament opłacają np. ze skromnej emerytury, wyśrubowane telewizyjne gaże wołają o pomstę do nieba.
– Te zarobki powinny być jawne. Muszę wiedzieć, ile zarabiają w TVP, skoro pensje dostają z moich pieniędzy – oburza się prof. Wiesław Godzic (56 l.), medioznawca. – Olbrzymie wynagrodzenia nie przekładają się na jakość programów, nie mówiąc o wypełnianiu misji. To nienormalna sytuacja – uważa.
A jakość programów produkowanych przez Telewizję Polską rzeczywiście budzi coraz więcej wątpliwości. – Wysokość zarobków powinna przekładać się na jakość programów, a wystarczy spojrzeć na wyniki oglądalności TVP w porównaniu z telewizjami prywatnymi, by to ocenić – potwierdza Faktowi Andrzej Sadowski (46 l.), ekonomista z Centrum im. A. Smitha.
Zarobki telewizyjnych gwiazd mają być jawne we Włoszech – będą podawane na planszach pokazywanych po programach, obok nazwisk ich twórców. Część polityków popiera wprowadzenie podobnej zasady w Polsce. Tylko czy nowemu prezesowi TVP, który ma dziś zostać wybrany, starczy na to odwagi?
Iwona Kutyna(prezenterka): 18,7 tys. złotych
Agnieszka Szulim (prezenterka): 20 tys. złotych
Radek Brzózka(prezenter): 20 tys. złotych
Marzena Rogalska(prezenterka): 20 tys. złotych
Beata Sadowska(prezenterka): 20 tys. złotych
Anna Popek(prezenterka): 20 tys. złotych
Małgorzata Wyszyńska(prezenterka): 20 tys. złotych
Jarosław Kret(prezenter): 25 tys. złotych
Robert Janowski (prezenter): 40 tys. złotych
Maciej Kurzajewski (prezenter): 40 tys. złotych

Źródło : http://film.wp.pl/idGallery,5776,idPhoto,217456,galeria.html

Aż nie chce się mi tego komentować.

Od przekrętu dziejowego (1989) do chwili obecnej wszystko jest szokujące i chore. To Unia Wolności w swoim czasie, uruchomiła proces "szokujących zarobków" dla poprawnie politycznej elity, i trwa to do dziś. Nie widać chęci zrobienia z tym porządku. Moim zdaniem, w tej materii, powinno zrobić się porządek płacowy. Czy to możliwe? Nadzieja w świadomych wyborach!!!

Nie płaci tego haraczu to sami zginą co DAJ BOŻE.Po co jakiś jołob stworzył krajową radę.Ile kradną kasy?

na co dzień medialną ściemę plus programiki w stylu "pytanie na śniadanie","kawa" itp ogłupiacze mające główny cel- zabijać naturalną inteligencję i myślenie widzów. Realizowane jest to oczywiście przy udziale tzw.ekspertów i psycholożek,znawców wszystkiego od wychowywania dzieci,seksu itd kończąc na gotowaniu. Rządzą w tych mediach oczywiście kobiety "wyzwolone" dziennikarki,na każdym kroku deprecjonujące wartości mężczyzn. Co do informacji-wiadomości przodują w ściemie tvp info,gdzie od lat te same "gwiazdy,niedoczesane i po renowacji buziek.

Zazdrośnicy.

grająca jakąś trzeciorzędne postać w głupiej operce mydlanej, w dodatku z żenującym brakiem talentu aktorskiego, zarabia za te 3-4 minuty obecności na ekranie 24 tysiące miesięcznie. Niech się nikt nie dziwi, że Polacy nie mają ochoty płacić abonamentu.

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl