Radykalniejsi niż Erika Steinbach

„Drugą wojnę światową wywołała Polska poprzez swoje niepotrzebne zbrojenia. Historia naszego kraju zaczyna się nie w X, lecz w XX wieku. Na polskich ziemiach zachodnich powinno powstać nowe państwo”. To hasła wygłoszone podczas konferencji nowo powstałej organizacji Związek Właścicieli Wschód (EBO – Eigentuemerbund Ost e.V.), która odbyła się w piątek w Berlinie.

Prowadzący konferencję Lars Seidensticker przedstawił plany postępowania wobec Polski i Czech. W skrócie sprowadzają się one do odzyskania niemieckiego majątku i oddania go niemieckim właścicielom.

Co ciekawe, EBO nie domaga się oddania niemieckich majątków z terenów Rosji. Przedstawiciele organizacji tłumaczą, że z rządem rosyjskim zawsze mogą się dogadać, z polskim i czeskim nie.

Przedstawiciele EBO zademonstrowali ciekawy pogląd na historię naszego kraju. Ich zdaniem Polska swoją państwowość uzyskała dopiero po I wojnie światowej na skutek traktatu wersalskiego. Tysiącletnia historia naszego kraju najwyraźniej dla organizatorów spotkania nie miała miejsca. Polacy dopuścić się mieli za to wielu „nazistowskich zbrodni na Niemcach”. – Tak długo, jak nie zostanie nazwane po imieniu, że w wielu miejscach to nie polscy i niemieccy naziści strzelali do siebie nawzajem, a jedynie Niemcy bronili się przed polskimi atakami, tak długo trudno mówić o dobrych wzajemnych stosunkach – stwierdził Lars Seidensticker.

Program EBO to także utworzenie nowego państwa, tzw. Centropy. W skład nowego tworu weszłyby należące kiedyś do Niemiec ziemie polskie oraz czeskie. Państwo zostałoby zasiedlone przez mieszkających przed laty na tych ziemiach Niemców i ich rodziny. Nowy twór nie miałby armii i byłby neutralny. Pomysł przedstawił emerytowany profesor architektury Alexander von Waldow. Od lat przekonuje on, że to Polacy ponoszą odpowiedzialność za wybuch II wojny światowej. Według Waldowa wojna wybuchła, ponieważ Polska przeznaczała środki na niepotrzebne zbrojenia.

Najważniejszym postulatem EBO jest jednak odzyskanie majątków. Przedstawiciele organizacji są przekonani, że ich działania będą skuteczniejsze niż akcje Powiernictwa Pruskiego i Związku Wypędzonych Eriki Steinbach. Tej ostatniej członkowie EBO zarzucili „zdradę interesów wypędzonych”.

Prezes EBO Lars Seidensticker skrytykował też niemiecki rząd, który jego zdaniem w kwestii wypędzonych całkowicie zaniechał wykonywania swoich obowiązków i zamiast wspierać żądania odszkodowań lub zwrotu majątku, udaje, że problem nie istnieje. – Już dość dyskryminowania Niemców na arenie międzynarodowej. Wszyscy mają prawo upominać się o odszkodowania za utracone mienie, ale nie Niemcy. Musimy z tym skończyć, nie będziemy ciągle przepraszali – dodał prezes EBO.

Zdaniem mecenasa Stefana Hambury obecność obok siebie sędziwego von Waldowa i młodego Larsa Seidenstickera, który walczy o majątek po prababce, dowodzi, że temat zwrotu majątków jest i będzie w Niemczech aktualny. Hambura jest zdania, że obecnie jedynym rozwiązaniem tego problemu jest to, by niemiecki rząd wziął na siebie wszelkie roszczenia majątkowe tego typu. – Tylko takie rozwiązanie byłoby skuteczne i pozwoliłoby raz na zawsze załatwić sprawę ewentualnych niemieckich roszczeń, a także umożliwiłoby przeprowadzenie w Polsce skutecznej i bezpiecznej reprywatyzacji – powiedział Hambura. Proponuje, aby niemiecki rząd przekazał na własność mieszkania w pustostanach byłej NRD w ramach odszkodowań dla byłych niemieckich właścicieli majątków na terenach przed wojną niemieckich, a po wojnie znajdujących się w granicach Polski i Czech. Pomogłoby to w rozwoju gospodarczym tego regionu.


Udostępnij

Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Brexit może mieć poważne skutki dla…

Brexit może mieć poważne skutki dla…

Rośnie liczba katolików na świecie

Rośnie liczba katolików na świecie

Masakra w dwóch zamachach w Afganistanie

Masakra w dwóch zamachach w Afganistanie

Rodzina Matisse'a wygrała z marszandem

Rodzina Matisse'a wygrała z marszandem

CBA weszło do urzędu miasta i centrum…

CBA weszło do urzędu miasta i centrum…

Agresywny mężczyzna w biurze posłanki PiS. Krzyczał „ja zrobię z wami wszystkimi porządek”

Anna Sobecka / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

Mężczyzna wszedł do toruńskiego biura posłanki PiS i zaczął krzyczeć „ja zrobię z wami wszystkimi porządek, ja zrobię w końcu z tym wszystkim porządek”. Tylko dzięki szybkiej interwencji ochroniarza nikomu nic się nie stało.

O sprawie poinformowała na swojej stronie internetowej posłanka Anna Sobecka.

Wczoraj minęła siódma rocznica zabójstwa działacza Prawa i Sprawiedliwości pana Marka Rosiaka w łódzkiej siedzibie partii. W tym smutnym kontekście pragnę Państwa poinformować, że dziś doszło do ataku na moje biuro poselskie przy ul. Mickiewicza 9/6 w Toruniu. Do pomieszczenia, w którym znajdował się pracownik mojego biura, wtargnął bardzo agresywny nieznajomy mężczyzna, który wykrzykiwał hasła, „ja zrobię z wami wszystkimi porządek, ja zrobię w końcu z tym wszystkim porządek”. Tylko dzięki zachowaniu spokoju oraz bardzo szybkiej interwencji ochroniarza nikomu nic się nie stało. W tym miejscu pragnę również bardzo serdecznie podziękować toruńskiej Policji, która natychmiast pojawiła się na miejscu zdarzenia.
Szanowni Państwo, dzisiejszy atak na moje biuro poselskie jest dowodem na to, do czego może doprowadzić mowa nienawiści oraz nieustannie podsycana niechęć do obecnej władzy. Dlatego apeluję o spokój i rozwagę w dyskusjach społeczno-politycznych. Niech będą oparte na merytorycznych przesłankach, a nie podjudzaniu i szczuciu przeciwko sobie nawzajem.  
Głęboko wierzę, że gdy w publicznej dyskusji przestanie się bazować na najniższych odczuciach i emocjach nigdy więcej nie będziemy musieli przeżywać tragicznych wydarzeń sprzed siedmiu lat

- napisała posłanka.

Wieczorem podziękowała na Twitterze sympatykom za wsparcie.

Anna Sobecka jest posłanką nieprzerwanie od 1997 roku. W ostatnich wyborach parlamentarnych zdobyła ponad 16 tysięcy głosów, startując w okręgu wyborczym nr 5 (Toruń).

Źródło: niezalezna.pl, twitter.com

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Polska gospodarka ma się dobrze. Jest nowy rating. Jak to wyjaśni totalna opozycja?

Grzegorz Schetyna, Ryszard Petru / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Polska gospodarka jest elastyczna, otwarta i wydajna - napisano w komunikacie po decyzji S&P Global Ratings. Agencja potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "BBB+/A-2". Perspektywa ratingów jest stabilna.

Czternastu na piętnastu ankietowanych przez PAP Biznes ekonomistów oceniało, że agencja Standard & Poor's Global Ratings nie zmieni dziś ani ratingu Polski, ani jego perspektywy.

Agencja podkreśliła solidne fundamenty polskiego rynku, w tym dużą elastyczność monetarną, wydajny kapitał ludzki, dużą i zdywersyfikowaną gospodarkę oraz, przynajmniej do teraz, mocny wzrost wydajności pracy.

Do słabości kraju należą spadająca liczba osób w wieku pracującym, spadająca zastępowalność osób w wieku emerytalnym, niepewność instytucjonalna oraz ciągle niepewne odbicie w inwestycjach prywatnych

- dodano.

Agencja wskazała, iż może podwyższyć ratingi Polski, jeżeli: w przeciwieństwie do prognoz S&P:

- deficyt na rachunku obrotów bieżących pozostanie niewielki oraz zauważy się trwałą obniżkę poziomu zadłużenia netto oraz ograniczenie wydatków na obsługę zadłużenia

- polityka budżetowa ulegnie zmianie w celu przygotowania się na efekty fiskalne starzejącej się oraz malejącej populacji w wieku pracującym lub długoterminowy wzrost potencjalny okaże się wyższy niż obecne szacunki S&P, co pozwoliłoby w trwały i relatywnie szybki sposób zbliżyć poziom PKB per capita w Polsce do poziomu unijnego.

Piątkowy raport przygotował nowy główny analityk S&P na Polskę - Frank Gill (primary analyst). Do tej głównym analitykiem był Felix Winnekens.

Fitch, jako ostatnia z "wielkiej trójki" z agencji ratingowych w 2017 r., dokona przeglądu zdolności kredytowej Polski 8. grudnia.

Jak informacje te zniesie totalna opozycja, która nieustannie wieszczy, że Polska pod rządami Prawa i Sprawiedliwości zmierza w złym kierunku?

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl