Rany, Julek! W tym absurdzie jest metoda. RECENZJA

/ fot. Gigant Films/Juliusz

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl

Kontakt z autorem

„Juliusz” Aleksandra Pietrzaka to film wymagający od widza dużej dawki dystansu. Wszystko za sprawą dziwacznego, momentami mocno absurdalnego humoru. Ale „tanie” żarty są tu tylko pretekstem, by opowiedzieć o czymś naprawdę pięknym i ważnym, czyli o sile miłości i spełnianiu marzeń. Premiera w najbliższy piątek 14 września.

Tytułowy Juliusz (świetna rola Wojciecha Mecwaldowskiego!) prowadzi na pozór uporządkowane życie. Uczy w szkole plastyki, a w wolnych chwilach sam oddaje się rysowaniu. Jego głównym zmartwieniem jest pijący ojciec (Jan Peszek), który właśnie wylądował w szpitalu po kolejnym zawale. W miarę jak poznajemy Juliusza, przekonujemy się, że tak naprawdę bohater nie znosi swojej pracy, marzy o karierze artysty, zwłaszcza, że odziedziczył po ojcu - niegdyś popularnym malarzu - wyjątkowy talent. Gdzieś w głębi serca tęskni też za prawdziwą relacją z ojcem, który przewidując swoją rychłą śmierć, ostatnie tygodnie życia postanawia spędzić niczym prawdziwy hedonista - nie stroniąc od używek i uciech cielesnych.

Kiedy namówiony przez kumpla (Rafał Rutkowski) Juliusz decyduje się dorobić do nauczycielskiej pensji podczas jednej z imprez (zresztą bardzo osobliwej…), przypadkiem poznaje Dorotę (Anna Smołowik). Wrażliwa i doświadczona przez życie pani weterynarz robi na Juliuszu ogromne wrażenie. Na tyle silne, że dotychczas zamknięty w swoich schematach mężczyzna, koncentrujący swoją uwagę głównie na pijącym ojcu, zaczyna otwierać się na miłość, dla której będzie gotów na każdy krok: nawet skok na bungee i… włamanie do cudzego mieszkania, by wynieść stamtąd wartościowe dzieło sztuki.

„Juliusz” Aleksandra Pietrzaka to film niejednorodny, momentami wręcz dziwaczny. Po dość zniechęcającym początku, zwiastującym „kolejną polską komedię bez ambicji”, film zamienia się w arcyzabawną (jeśli tylko jesteśmy fanami absurdalnego i momentami niezbyt wybrednego humoru...) opowieść o sile miłości - nie tylko tej damsko-męskiej, ale również… rodzicielskiej. To również motywująca historia o spełnianiu marzeń i o tym, że czasem warto zaryzykować i pójść inną niż zwykle drogą_ a nuż spotka nas tam coś, co na zawsze odmieni nasze życie.

U boku Mecwaldowskiego i Peszka zobaczymy m.in. Andrzeja Chyrę, Jerzego Skolimowskiego, Macieja Stuhra, Krzysztofa Maternę i… Krystynę Jandę (w bardzo specyficznym epizodzie, o którym trudno zapomnieć). Więcej szczegółów nie zdradzam, to po prostu trzeba zobaczyć. „Juliusz” w kinach od 14 września.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niezrozumiałe zachowanie Owsiaka na sali sądowej. "Mam na szyi śmieć?" - grzmiał przesłuchiwany

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Jerzy Owsiak, który pojawił się w czwartek w sądzie z zawieszonym na koszulce Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski otrzymanym w 2011 r., był wyjątkowo podekscytowany.  - Mam na szyi śmieć? Otrzymałem go od prezydenta RP (...) Jak mogła w ten sposób traktować obywateli RP? - grzmiał na sali. Sędzia sugerował przerwę.

Chodzi o proces, w którym poseł PiS Krystyna Pawłowicz domaga się przeprosin na profilach Owsiaka w portalach społecznościowych oraz na stronie kreciola.tv, a także 50 tys. zł zadośćuczynienia za zniesławienie.

"Sąd dwukrotnie zwracał J. Owsiakowi uwagę, by nie krzyczał do sądu i uspokoił się, proponując nawet przerwę dla niego"

- napisała Pawłowicz na Twitterze po zakończeniu rozprawy.

Przebieg tego emocjonującego przesłuchania zostało zarejestrowane.

Mam na sobie order. Krzyż komandorski. Taki sam jak ma ten człowiek. Pani Krystyna Pawłowicz nazwała go śmieciem. Ja mam na szyi śmieć? Otrzymałem go od prezydenta RP (...) Jak mogła w ten sposób traktować obywateli RP? To są melodie obywatele tego kraju, który został tak poniżony

- krzyczał wzburzony Owsiak. 

Zareagował sędzia: "Jeżeli chce pan chwilę przerwy"....

- Nie, już jestem spokojny wysoki sądzie, jestem spokojny i proszę mnie dalej pytać

- padła odpowiedź.

Zobaczcie nagranie! Wklejamy film z Twittera sugerujący, że Owsiak może być w stanie nietrzeźwym. Choć zachowanie przesłuchiwanego jest w naszej ocenie niezrozumiałe, my takiego zadania nie podzielamy.

Sędzia Krzysztof Świderski odroczył ogłoszenie wyroku o dwa tygodnie, do 29 listopada.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl