Sprut-SDM1 trafi na eksport

/ flickr.com

  

Rosyjski koncern zbrojeniowy Rosoboronexport zamierza rozpocząć sprzedaż na rynki zagraniczne samobieżnych niszczycieli czołgów Sprut-SDM1 - informuje rosyjska agencja prasowa TASS.

Samobieżny niszczyciel czołgów został opracowany w Wołgogradzkiej Fabryce Traktorów wchodzącej w skład koncernu Tractor Plants. Sprut-SDM1 jest lekkim amfibijnym pojazdem bojowym. Dysponuje siłą ognia porównywalna do tych jaką dysponują T-72 i T-90M/SM, jest ponadto przystosowany do desantowania z okrętów jak i samolotów. W porównaniu do wozów o podobnych parametrach wyróżnia się znacznie większą mobilnością. Stworzony jest z myślą o zapewnieniu wsparcia ogniowego piechocie, eliminacji pojazdów opancerzonych wroga jak i fortyfikacji oraz realizowania misji zwiadowczych oraz ochronnych.  Załogę ważącego 18 tysięcy kg pojazdu Sprut-SDM1 stanowi trzech wojskowych Silnik wysokoprężny 2W-06-2S  o mocy 500 koni mechanicznych umożliwia osiągnięcie 70 km/h na drodze, 50 km/h w terenie oraz 10 km/h w wodzie. Maksymalny zasięg wynosi 500 km. Konstrukcja została stworzona w oparciu o elementy podwozia BMD-4M. Głównym uzbrojeniem wozu jest gładkolufowa armata 2A75 kalibru 125 mm z automatem ładującym, mogąca wystrzeliwać  kierowane pociski przeciwpancerne zdolne do eliminowania celów na dystansie do 5 km. Sama natomiast szybkostrzelność wynosi od 6 do 8 strzałów na minutę. Na wyposażeniu znajduje się również karabin maszynowy PKTM 7,62 mm i umieszczony na wieży zdalnie sterowany moduł z karabinem maszynowym PKTM. Cyfrowy system kontroli ognia wraz z celownikiem termowizyjnym umożliwia szybkie wykrycie, rozpoznanie oraz eliminację celów ruchomych bądź stacjonarnych.  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Tagi

Wczytuję komentarze...

Koniec Mikołajek, jakie znamy?

/ PanSG; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/

  

Rozpoczęła się gruntowna przebudowa nadbrzeża nad Jeziorem Mikołajskim w Mikołajkach - poinformował burmistrz tego miasta Piotr Jakubowski. W wyniku prac ma powstać nowoczesna promenada ze straganami i miejscami do odpoczynku oraz nowe miejsca do cumowania łodzi.

Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski przyznał, że przebudowa nadbrzeża to "inwestycja, która na dobre i na lata zmieni obraz Mikołajek".

"Powstanie znacznie szersza niż obecnie promenada, która także będzie znacznie, znacznie dłuższa niż obecnie, bo będzie ciągnęła się w stronę Śniardw niemal do granic administracyjnych Mikołajek. Tak naprawdę całe nadbrzeże będzie jednym wielkim portem. Poza tym powstaną nowe miejsca do cumowania łodzi, tarasy spacerowe, zacienione miejsca do odpoczynku, stragany, a na końcu mała mini-plaża"

- wyliczył burmistrz Jakubowski. Dodał, że na zmodernizowanym nadbrzeżu powstanie szereg przyjaznych żeglarzom rozwiązań m.in. zostaną zamontowane liny ułatwiające cumowanie, mają powstać nowe budynki, w których będzie się można wykąpać, a za usługi portowe będzie można zapłacić korzystając z aplikacji w telefonie.

"Wierzymy, że po przebudowie będzie to port XXI w." - przyznał Jakubowski.

W Mikołajkach już rozpoczęły się prace - zaczynają się one na wysokości amfiteatru i ciągnął w stronę Śniardw. "Obecnie m.in. planowane jest jezioro, ponieważ będą budowane nowe pomosty. Inwestycja wymaga wejścia na 2 metry w jezioro" - wyjaśnił burmistrz Mikołajek i jednocześnie zapewnił, że znana od lat wszystkim mazurskim żeglarzom wioska żeglarska zostanie "tylko nieco zmodyfikowana".

"Budynki wioski, w tym znana tawerna, zostaną" - zapewnił burmistrz.

Przebudowa nadbrzeża Jeziora Mikołajskiego ma być prowadzona tak, by nie utrudniać żeglarzom zawijania do Mikołajek. Burmistrz Jakubowski przyznał, że ma nadzieję, że do wiosny przyszłego roku część prac będzie już ukończona, a kolejny etap rozpocznie się dopiero po zakończeniu letniego sezonu. Całość inwestycji będzie kosztowała 40 mln zł, a środki na te prace pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. W Mikołajkach z tych samych środków zbudowano już nową kładkę dla pieszych nad jeziorem.

Przebudowa nadbrzeża w Mikołajkach to część większego programu dla Mazur finansowanego z unijnych środków, którymi dysponuje samorząd województwa. Nadbrzeża mają być zmodernizowane także w Rynie, Giżycku, z tego samego programu ma być zbudowana nowa śluza Guzianka II i naprawiona stara śluza Guzianka, a także mają być naprawione kanały na trasie z Giżycka do Mikołajek. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl