Amerykański biskup reaguje na skandal. "Kościół potrzebuje odnowy, by nazwać grzech po imieniu"

/ pixabay.com/CC0/Senlay

  

Zdaniem biskupa Roberta Morlino Kościół katolicki musi się odnowić, aby nazwać grzech po imieniu i go odrzucić, oraz przyznać, że homoseksualizm wśród niektórych duchownych wyrządził jemu wielką szkodę. Ordynariusz diecezji Madison, w stanie Wisconsin reagując na doniesienia medialne, które pojawiły się w minionych dniach, wezwał katolików, aby podjęli akty zadośćuczynienia za grzechy diakonów, kapłanów i biskupów.

W liście pasterskim bp Morlino zwrócił uwagę, że zbyt długo pomniejszano rzeczywistość grzechu - „nie uznaliśmy grzechu za grzech - i usprawiedliwialiśmy grzech w imię błędnego pojęcia miłosierdzia. Pragnąc być otwartymi na świat, zbyt chętnie porzucaliśmy Drogę, Prawdę i Życie” – napisał amerykański hierarcha. Zauważył, że często oferowano ludziom pozory miłosierdzia i ludzkiego pocieszenia. Wskazał, że w Kościele jedynym miejscem na grzech jest konfesjonał.

Odnosząc się do raportu z Pensylwanii oraz doniesień o zarzutach podnoszonych przeciw emerytowanemu arcybiskupowi Waszyngtonu, Theodore’owi McCarrickowi, ordynariusz diecezji Madison prosi ofiary, które przez wiele lat znosiły i nadal znoszą cierpienia z powodu tych przestępstw o przebaczenie. Zwraca uwagę, że zdecydowana większość tych dewiacji miała charakter homoseksualny, dotyczyła także propozycji składanych przez księży, biskupów i kardynałów.

„Mówimy o aktach i działaniach, które nie tylko są pogwałceniem świętych przyrzeczeń złożonych przez te osoby, krótko mówiąc, świętokradztwem, ale które naruszają także naturalne prawo obowiązujące wszystkich. Nazywanie tego czymkolwiek innym byłoby oszustwem i ignorowaniem dalej tego problemu”

– pisze amerykański hierarcha.

Bp Morlino zauważa, że podjęto wiele starań, aby oddzielić akty, które należą do kategorii akceptowanych obecnie kulturowo aktów homoseksualnych, od publicznie godnych ubolewania aktów pedofilii. Mówiono wyłącznie o problemie pedofilii - pomimo oczywistych dowodów, że chodzi o aktywność homoseksualną. Dodał, że Kościół nie akceptuje ani aktów pedofilii, ani aktów homoseksualnych, ani też aktów seksualnych poza małżeństwem. Przypomniał, że homoseksualistów nie można święcić na kapłanów. Zachęcił księży, by przeżywali swoje kapłaństwo jako świętą posługę, jako ludzie czyści i szczęśliwi. Wezwał seminarzystów, by natychmiast powiadamiali go o ewentualnych przypadkach molestowania seksualnego.

- Zajmę się tym szybko i energicznie. Nie będę tego tolerował w mojej diecezji ani w żadnym innym miejscu, gdzie posyłam ludzi do formacji

 – napisał. Zwrócił się również do księży, aby powiadomili go o molestowaniu lub niemoralności seksualnej, gdyby się o nich dowiedzieli.

Ordynariusz diecezji Madison poprosił katolików świeckich, by informowali go o wszelkich przypadkach molestowania przez osoby duchowne i pomogli w zwalczaniu postaw niemoralnych. Biskup zakończył swój list wezwaniem do świętości i modlitwy.

- Proszę was wszystkich, abyście przyłączyli się do mnie i całego duchowieństwa diecezji Madison w podejmowaniu publicznych i prywatnych aktów zadośćuczynienia Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi za wszystkie grzechy deprawacji seksualnej, popełniane przez członków kleru i episkopatu

- napisał. Dodał, że będzie sprawował Mszę św. w intencji zadośćuczynienia za te grzechy, a w dniach 19, 21 i 22 września będzie pościł w tych intencjach. Przypomniał, że „Ten rodzaj złych duchów wyrzuca się tylko modlitwą i postem”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: KAI/CNA, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS pozwało PO za skandaliczny wpis. Co na to Schetyna? Arogancka odpowiedź lidera „totalnych”

/ Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

- To, co zostało powiedziane, jest absolutnie, w 100 proc. prawdziwe. Będziemy tego bronić w sądzie. Jeżeli chcą iść do sądu, zapraszam - stwierdził lider PO, Grzegorz Schetyna. Dodał, że za wpis p "mafijnym układzie PiS" nie zamierza przepraszać.

Prawo i Sprawiedliwość pozwało PO oraz dziennikarza „Gazety Wyborczej” Wojciecha Czuchnowskiego. Chodzi o użyte przez nich we wpisach w mediach społecznościowych sformułowania m. in. o „układzie mafijnym PiS”.

15 listopada na oficjalnym profilu PO na Facebooku opublikowano wpis do którego była dołączona grafika z wizerunkami: premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Beaty Szydło, b. szefa KNF Marka Ch. i ministra sprawiedliwości, prokuratura generalnego Zbigniewa Ziobry. Na grafice zamieszczono podpis:

Mafijny układ PiS nie dopuści do ujawnienia prawdy! Domagamy się komisji śledczej w sprawie afery KNF!

W pozwie Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiciele partii domagają się przeprosin od polityków PO.

[polecam:https://niezalezna.pl/249587-pis-pozywa-po-i-dziennikarza-gw-maja-odpowiedziec-z-naruszenie-dobr-osobistych]

Na antenie Radiowej Trójki do pozwu odniósł się lider PO, Grzegorz Schetyna.

Nie, nie będziemy przepraszać

- stwierdził.

Nie wiem, takie łączenie politycznego odreagowania czy politycznej zemsty, atak na dziennikarzy i na opozycję. Uzasadnienie jest takie samo, dlatego się uśmiecham. Mówię o zapowiedzi. Sam fakt, że chcą dyskutować czy to, co napisaliśmy jest prawdą – zapraszamy. My jesteśmy gotowi do tego. Będziemy udowadniać codziennie, że to, co zrobili, wykracza poza absolutnie wszystkie normy i zapłacą za to, politycznie i prawnie 

- dodał.

Jego zdaniem "to, co zostało powiedziane, jest absolutnie, w 100 proc. prawdziwe".

Będziemy tego bronić w sądzie. Jeżeli chcą iść do sądu, zapraszam

– powiedział Schetyna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 300polityka.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl