Schetyna pewnie w szoku, Lubnauer rwie włosy. OKO.press pokazało sondaż - taki cios

Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer / Fotomag/Gazeta Polska

  

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory do sejmików w 10 województwach, a "Koalicja Obywatelska" - tylko w czterech - takie są wyniki najnowszego sondażu IBRiS opublikowanym na portalu - UWAGA! OKO.press. Schetyna, Lubnauer i spółka muszą być zdumieni, że nawet portal, który trudno posądzać o sympatię do obecnego rządu, pisze, że "przewaga PiS jest wyraźna jak nigdy dotąd".

Wybory samorządowe coraz bliżej i już niedługo w całej Polsce ruszy pełną parą kampania przedwyborcza. Przeprowadzony przez IBRiS sondaż pokazuje wyraźnie, że koalicji Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej nie będzie miała łatwego zadania na jesieni. Okazuje się bowiem, że Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyłoby w wyborach do 10 sejmików wojewódzkich - w województwach podkarpackim, małopolskim, śląskim, łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim, lubelskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. 

Na najwyższe poparcie partia rządzącą mogłaby liczyć na Podkarpaciu (44 proc.) i w Świętokrzyskiem (42 proc.). Gdyby sondażowe przewidywania sprawdziły się, wówczas oznaczałoby to, że PiS w porównaniu z rokiem 2014 r. "zyskał" sejmiki w pięciu kolejnych województwach - dwóch, w których 4 lata temu zwyciężyła PO (kujawsko-pomorskie i śląskie) i trzech, w których triumfowało PSL (świętokrzyskie, lubelskie i wielkopolskie).

Koalicja Obywatelska zwycięska byłaby tylko w czterech województwach - opolskim, dolnośląskim, lubuskim i pomorskim. Zbliżone wyniki koalicja PO+N oraz PiS uzyskałyby w zachodnipomorskim i warmińsko-mazurskim, z niewielkim wskazaniem na Prawo i Sprawiedliwość.

Sondaż w IBRiS został zamówiony przez Sojusz Lewicy Demokratyczny i udostępniony portalowi oko.press. Badanie zostało przeprowadzone pod koniec kwietnia 2018 r. na próbie ok. 16000 osób. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: oko.press, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejni ochotnicy WOT złożyli przysięgę wojskową

Przysięga WOT / twitter.com/terytorialsi

  

Prawie 70 ochotników 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło dziś przysięgę wojskową. Wśród składających ją było 12 kobiet. Uroczystość odbyła się na terenie 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu.

Wcześniej wszyscy przeszli kilkunastodniowe szkolenie podstawowe, m.in. w zakresie strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej.

W trakcie uroczystości szef szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) płk. Konrad Korpowski odczytał list szefa MON Mariusza Błaszczaka, skierowany do uczestników przysięgi. Minister zwrócił w nim m.in. uwagę, że sobotnia uroczystość dobitnie pokazuje, iż Wojska Obrony Terytorialnej rozwijają się i stają się "coraz bliższe polskim sercom".

Zwrócił uwagę, że w roku jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości bardzo wiele osób zgłasza się do WOT i z przekonaniem deklaruje swoją gotowość do aktywnego strzeżenia małych ojczyzn i ich mieszkańców.

Jest wiele dowodów, że Polacy uważają WOT za swoich żołnierzy, witają ich z otwartymi ramionami i niezachwianą wiarą w polskiego żołnierza

– napisał.

Szef resortu podkreślił, że jedyną żołnierską odpowiedzią na wielkie zaufanie Polaków jest niezawodna służba. Życzył ślubującym wytrwałości i satysfakcji z munduru.

Z kolei szef 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Paweł Wiktorowicz podziękował ochotnikom za trud i wysiłek podczas intensywnego szkolenia, którego zwieńczeniem jest przysięga wojskowa. Jak mówił, przysięga wojskowa to nie tylko jeden z najważniejszych dni w życiu żołnierza. Potwierdza ona jednocześnie zobowiązanie do służby dla Polski.

W trakcie trwania uroczystości jeden z przysięgających żołnierzy poprosił o rękę swoją dziewczynę, usłyszał – tak.

Po zakończeniu części oficjalnej odbył się festyn rodzinny z wieloma atrakcjami przygotowanymi dla dzieci oraz dorosłych. Wydarzeniu towarzyszył pokaz sprzętu i pojazdów będących na wyposażeniu łódzkiej brygady, jak również innych jednostek wojskowych oraz służb mundurowych z całego województwa.

9 Łódzka Brygada OT działa na terenie województwa łódzkiego. Docelowo w strukturze brygady planowane jest sformowanie czterech batalionów lekkiej piechoty - w Zgierzu, Kutnie, Łasku i Piotrkowie Trybunalskim. Docelowo brygada ma liczyć około 3 tys. żołnierzy.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku ubiegłego roku. Docelowo brygady WOT mają działać w każdym województwie (w mazowieckim dwie), a liczebność OT ma wynieść 53 tys. żołnierzy, których głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl