Byli dyrektorzy sądów na ławie oskarżonych! W tle przekręty na dziesiątki milionów złotych

/ fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie przywłaszczenia łącznie 30 mln złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Na ławie oskarżonych zasiądzie 10 byłych dyrektorów sądów, w tym m.in. dyrektor Sądu Okręgowego w Krakowie czy Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Wśród oskarżonych znaleźli się były dyrektor SA we Wrocławiu, Roman P., byli dyrektorzy Sądów Okręgowych w Kielcach, Tarnowie, Nowym Sączu i Krakowie oraz byli dyrektorzy Sądów Rejonowych w Zakopanem, Oświęcimiu, Wadowicach, Chrzanowie i Olkuszu. Ośmiu spośród dyrektorów jest oskarżona o członkowstwo w grupie przestępczej kierowanej przez byłego dyrektora SA w Krakowie, Andrzeja P. Do grupy należały również inne osoby z krakowskiego SA, m.in. były prezes, były zastępca dyrektora, były główny specjalista ds. zamówień publicznych i była główna księgowa. Ponadto z grupą przestępczą współpracowali również przedsiębiorcy.

Według ustaleń prokuratury, członkowie grupy zajmowali się "przywłaszczaniem środków pieniężnych przekazywanych przez Skarb Państwa do dysponowania Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie, popełnianiem przestępstw przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów oraz przeciwko obrotowi gospodarczemu".

Łącznie - na przestępczym procederze Sąd Apelacyjny w Krakowie stracił ok. 30 mln złotych. 

- Do przywłaszczenia tych pieniędzy dochodziło poprzez podpisywanie fikcyjnych umów cywilnoprawnych na wykonywanie usług i rachunków potwierdzających ich rzekomą realizację

- informuje Prokuratura Krajowa.

Co więcej, dyrektorzy sądów oskarżeni są o przyjmowanie korzyści majątkowych "w zamian za przychylność w kwestiach dotyczących zlecania usług podmiotom gospodarczym współpracującym z Sądem Apelacyjnym w Krakowie, jak też nadzorowania realizacji usług przez te podmioty oraz aprobatę i dyspozycyjność względem podejrzanego Andrzeja P. w zakresie podejmowanych przez niego decyzji związanych z zarządzaniem mieniem sądów".

Jacek G., były dyrektor SO we Tarnowie,  przyjąć miał łącznie ponad 231 tys. złotych łapówki, a Edward K. - były dyrektor SO w Kielcach - ponad 227 tys. Pozostali sędziowie są oskarżeni o przyjęcie korzyści w wysokości łącznej od 170 do 4 tys. złotych.

Ponadto oskarżeni, byli dyrektorzy sądów, są podejrzewani o pranie brudnych pieniędzy.

Wobec oskarżonych sąd zastosował wolnościowie środki zapobiegawcze. W ramach konfiskaty rozszerzonej dokonano zabezpieczeń majątkowych

- Na poczet grożących oskarżonym kar, przepadku korzyści uzyskanych z przestępstwa, obowiązku naprawienia szkody oraz innych sankcji o charakterze finansowym dokonano zabezpieczeń majątkowych, które łącznie są zbliżone do strat, jakie na skutek przestępczej działalności tych oskarżonych poniósł Sąd Apelacyjny w Krakowie. Łącznie zabezpieczono majątek oskarżonych byłych już dyrektorów sądów o równowartości 687 tysięcy 420 złotych

- informuje prokuratura. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Kulisy afery w krakowskiej apelacji. "Ta grupa żerowała na majątku, którym dysponowały sądy"

W aferze w krakowskiej apelacji zarzuty usłyszały już 34 osoby. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań i zarzutów w tej sprawie. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pk.gov.pl, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Gwiazdy komedii "Miś" w Łodzi

/ Hiuppo; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Gwiazdy komedii "Miś" w reżyserii Stanisława Barei – Zofia Czerwińska i Stanisław Tym – będą gośćmi specjalnego wieczoru Kocham Kino, organizowanego w Łodzi 25 listopada z okazji Światowego Dnia Misia. Podczas dwudniowych obchodów zaplanowano też wiele atrakcji dla najmłodszych.

Jak podali organizatorzy, wyjątkowy, otwarty pokaz filmu "Miś" w odrestaurowanej cyfrowo wersji odbędzie się w przyszłą niedzielę (25 listopada) w Kinie Charlie. Panel dyskusyjny przed projekcją poprowadzi Grażyna Torbicka, która wspólnie z gwiazdami komedii oraz grafikiem i autorem wielu filmowych plakatów Andrzejem Pągowskim, zastanowi się, jak współcześnie można odczytywać te klasyczną pozycję z polskiej filmoteki.

"Miś" to kultowa komedia polska, a Ryszard Ochódzki to ikona śmiechu. Powstała w 1980 r. według scenariusza Stanisława Tyma i w reżyserii Stanisława Barei. To jeden z najlepszych polskich filmów komediowych. Chyba wszyscy znamy występujące w nim postaci i cytaty

– dodał animator kultury i szef łódzkiego kina Charlie Sławomir Fijałkowski.

24 listopada odbędzie się szereg wydarzeń skierowanych do rodzin z dziećmi. W restauracji Lokal zaplanowano pokaz animowanego serialu "Przytul mnie"; animacja, której bohaterami są dwa misie, zdobyła wiele nagród m.in. Multivision w Rosji i na Biennale Animacji w Bratysławie.

"Po projekcji animator pokaże dzieciom, jak samodzielnie narysować misie, które wcześniej oglądały na ekranie. Uczestnicy wykonają zabawki optyczne, dzięki którym zobaczą, jak narysowany miś może się poruszać. Będziemy opowiadać najmłodszym o tych misiach, które były ważne dla ich rodziców - Colargolu, Uszatku"

– zaznaczyła Iwona Buchcic z agencji Momakin, będącej dystrybutorem "Przytul mnie".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl