Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Izba Cywilna SN w uchwale ws. kredytów frankowych: jeśli sposób określania kursu waluty obcej w umowie stanowi niedozwolone postanowienie i nie jest wiążące, to nie można zastąpić go innym sposobem określania tego kursu • • •

Tego uderzenia PiS nie przetrwa?! Lech Wałęsa... reaktywuje Komitet Obywatelski

Były prezydent Lech Wałęsa - zarejestrowany przez SB jako TW "Bolek" - reaktywuje Komitet Obywatelski. Został on powołany w celu "zapewnienia rzetelności wyborów" do samorządu terytorialnego, Parlamentu Europejskiego, Sejmu i Senatu oraz wyborów Prezydenta RP – poinformowano w komunikacie.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Inaugurujące spotkanie Komitetu Obywatelskiego ma się odbyć w sobotę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Na spotkaniu ma być m.in. ogłoszony skład Komitetu. Planowany jest też briefing Lecha Wałęsy. Nie możemy się już doczekać!

Koordynator Komitetu Wykonawczego Komitetu Obywatelskiego, Krzysztof Król (działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL) powiedział, że reaktywacja Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie „wynika z zaniepokojenia zmianami w Kodeksie Wyborczym”. „Komitet chce działać, począwszy od tegorocznych wyborów samorządowych do wyborów prezydenckich w 2020 r.” – zapowiedział Król.

Poinformował, że w grupie organizacyjnej, której celem było przygotowanie reaktywacji Komitetu Obywatelskiej, są byli działacze opozycji antykomunistycznej m.in. Henryk Majewski, Bogdan Lis, Krzysztof Pusz i Ryszard Pusz. Jak podkreślił, działania zmierzające do reaktywacji Komitetu trwają od kilku miesięcy. „Staramy się wykorzystać obecną sytuację do budowy, niezależnie od podziałów, porozumienia ugrupowań demokratycznych” – podkreślił Król.

Komitet Obywatelski ma prowadzić działania zachęcające do udziału w wyborach, mobilizować środowiska partii i organizacji społecznych do udziału w pracach komisji wyborczych oraz monitorować i oceniać poszczególne etapy procesu wyborczego.

Według komunikatu w skład Komitetu wchodzą przedstawiciele nauki i kultury, profesorowie prawa i przedstawiciele zawodów prawniczych, uczestnicy opozycji demokratycznej z lat PRL, "autorytety" środowisk obywatelskich. Do Komisji Porozumiewawczej Komitetu Obywatelskiego Lech Wałęsa zaprosił reprezentantów organizacji i liderów protestów obywatelskich, przedstawicieli ugrupowań politycznych. Ciekawe, czy znajdą się tam politycy z równie ciekawymi aktami w IPN jak Lech Wałęsa...

Pierwotny Komitet Obywatelski przy Przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie został utworzony 18 grudnia 1988 r. w Warszawie w kościele Bożego Miłosierdzia. Sekretarzem Komitetu został Henryk Wujec. Dodatkowo powołano 15 komisji, które miały zajmować się przygotowaniem stanowiska opozycji na obrady Okrągłego Stołu. Wraz z powstającymi komitetami regionalnymi i lokalnymi Komitet kierował kampanią wyborczą przed wyborami 4 czerwca 1989 r., zatwierdzał listę kandydatów na posłów i senatorów.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Lech Wałęsa #Komitet Obywatelski #PiS #TW Bolek

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo