Żurek będzie się sądził z premierem? „Good luck” – mówi sędzia Maciej Mitera

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

– Jeżeli ktoś ma zamiar pozwać pana premiera – powiem po amerykańsku – good luck – powiedział w rozmowie z Niezalezna.pl dr Maciej Mitera, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.

Grupa sędziów, na czele z byłym rzecznikiem Krajowej Rady Sądownictwa, Waldemarem Żurkiem, zapowiadają możliwość pozwu wobec premiera Mateusza Morawieckiego po słowach, które szef rządu powiedział w wywiadzie z "Gazetą Polską". - W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa.(...) Wszystko wskazuje bowiem na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza - mówił premier. - To są obrzydliwe insynuacje - twierdzi Żurek. Między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oskarżony jest jednak były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Krzysztof S. Na jej czele stać miał - zdaniem śledczych - dyrektor krakowskiego SA, Andrzej P.

CZYTAJ WIĘCEJ: Żurek mówi o pozwie przeciwko premierowi Morawieckiemu. Powodem - wypowiedź szefa rządu dla "GP"

O sens ewentualnego pozwu przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, zapytaliśmy dr. Macieja Miterę, rzecznika prasowego Krajowej Rady Sądownictwa.

Pozwać w naszym kraju można każdego, a osoby pokrzywdzone mogą również pozywać np. sędziów, bo nie ma osób z immunitetami. W mojej ocenie immunitet nie chroni sędziego przed pozwaniem go w procesie cywilnym. Podobnie chyba, jeżeli chodzi o osobę premiera, ma on zdolność procesową tzn. może być pozwany jako osoba fizyczna. Szanse pozwu? Jak każdego powództwa – zdarzenie przyszłe niepewne – powiedział Niezalezna.pl sędzia Maciej Mitera.

Nasz rozmówca podkreślił, że "oczywiście, procedura cywilna rządzi się swoimi prawami i to powód musi udowodnić swoje twierdzenia, tzn. na nim spoczywa ciężar dowodu".

"Zorganizowana grupa przestępcza" – jeżeli weźmiemy pod uwagę doniesienia medialne to uważam, że funkcjonuje w obiegu publicznym takie pojęcie jak „zorganizowana grupa przestępcza” na wskazanym terenie. Być może pan premier posłużył się taką zbitka semantyczną.

Co do pewnych zarzutów – prokuratura wyraziła się jasno, a w procesie cywilnym nie ma zasady domniemania niewinności – mówił.

Dr Maciej Mitera zakończył jasno:

Jeżeli ktoś ma zamiar pozwać pana premiera – powiem po amerykańsku – good luck.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kulisy afery w krakowskiej apelacji. "Ta grupa żerowała na majątku, którym dysponowały sądy"

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Co dalej z Jerzym Brzęczkiem? Boniek ujawnia, jakie są obecnie notowania selekcjonera

Zbigniew Boniek / By Roger Gor - IMG_2906.JPG, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39504527

  

Prezes PZPN Zbigniew Boniek po zremisowanym 1:1 meczu z Portugalią zdradził, jaka przyszłość czeka selekcjonera Jerzego Brzęczka. Niektóre media spekulowały, że pozycja Brzęczka nie jest najsilniejsza, a szef piłkarskiej centrali rzuca nowe światło na wszystkie informacje dotyczące posady trenera kadry narodowej.

Przed meczem z Portugalią niektóre sportowe media informowały, że ten mecz może być dla Jerzego Brzęczka spotkaniem... o zachowanie posady, choć pracuje z kadrą od niedawna. Czy rzeczywiście był pomysł zmiany trenera reprezentacji już teraz? Na to pytanie odpowiedział po meczu sam Zbigniew Boniek. 

"Portugalczycy grali z hamulcem lekko zaciągniętym, bo zdawali sobie sprawę, że są pierwsi w grupie. My też graliśmy bardzo spokojnie. Nic wielkiego na tym boisku się nie wydarzyło, aczkolwiek było widać mądrość naszej drużyny, grającej bez dwóch-trzech bardzo ważnych zawodników. Co do pozycji trenera Brzęczka, przyzwyczajcie się do tego, że jeszcze dwa lata będę prezesem i nie zamierzam zmieniać trenera"

- rozwiał wątpliwości prezes PZPN. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl