Żurek będzie się sądził z premierem? „Good luck” – mówi sędzia Maciej Mitera

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

– Jeżeli ktoś ma zamiar pozwać pana premiera – powiem po amerykańsku – good luck – powiedział w rozmowie z Niezalezna.pl dr Maciej Mitera, rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa.

Grupa sędziów, na czele z byłym rzecznikiem Krajowej Rady Sądownictwa, Waldemarem Żurkiem, zapowiadają możliwość pozwu wobec premiera Mateusza Morawieckiego po słowach, które szef rządu powiedział w wywiadzie z "Gazetą Polską". - W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa.(...) Wszystko wskazuje bowiem na to, że działała tam zorganizowana grupa przestępcza - mówił premier. - To są obrzydliwe insynuacje - twierdzi Żurek. Między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oskarżony jest jednak były prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Krzysztof S. Na jej czele stać miał - zdaniem śledczych - dyrektor krakowskiego SA, Andrzej P.

CZYTAJ WIĘCEJ: Żurek mówi o pozwie przeciwko premierowi Morawieckiemu. Powodem - wypowiedź szefa rządu dla "GP"

O sens ewentualnego pozwu przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, zapytaliśmy dr. Macieja Miterę, rzecznika prasowego Krajowej Rady Sądownictwa.

Pozwać w naszym kraju można każdego, a osoby pokrzywdzone mogą również pozywać np. sędziów, bo nie ma osób z immunitetami. W mojej ocenie immunitet nie chroni sędziego przed pozwaniem go w procesie cywilnym. Podobnie chyba, jeżeli chodzi o osobę premiera, ma on zdolność procesową tzn. może być pozwany jako osoba fizyczna. Szanse pozwu? Jak każdego powództwa – zdarzenie przyszłe niepewne – powiedział Niezalezna.pl sędzia Maciej Mitera.

Nasz rozmówca podkreślił, że "oczywiście, procedura cywilna rządzi się swoimi prawami i to powód musi udowodnić swoje twierdzenia, tzn. na nim spoczywa ciężar dowodu".

"Zorganizowana grupa przestępcza" – jeżeli weźmiemy pod uwagę doniesienia medialne to uważam, że funkcjonuje w obiegu publicznym takie pojęcie jak „zorganizowana grupa przestępcza” na wskazanym terenie. Być może pan premier posłużył się taką zbitka semantyczną.

Co do pewnych zarzutów – prokuratura wyraziła się jasno, a w procesie cywilnym nie ma zasady domniemania niewinności – mówił.

Dr Maciej Mitera zakończył jasno:

Jeżeli ktoś ma zamiar pozwać pana premiera – powiem po amerykańsku – good luck.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kulisy afery w krakowskiej apelacji. "Ta grupa żerowała na majątku, którym dysponowały sądy"

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kto to się zabrał za wytykanie „wpadek” prezydenta!? Boki zrywać! WIDEO

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

Dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, pytany przez dziennikarzy, czy Andrzej Duda podpisywał deklarację polsko-amerykańską stojąc obok siedzącego prezydenta USA - co widać na opublikowanych zdjęciach - wyjaśnił, że zdjęcia pokazują pewną sekwencję zdarzeń. Nie przeszkodziło to byłemu prezydentowi – "królowi wpadek" – Bronisławowi Komorowskiemu – skomentować tej sytuacji.

Prof. Szczerski wyjaśnił, że założeniem upublicznienia tego zdjęcia, było to, że oddaje ono naturalny charakter tych rozmów w sposób niepozowany - taki, jakich setki na wszystkich możliwych portalach. Miało ono pokazywać pewną dynamikę spotkania.

To jest pewna sekwencja, te zdjęcia, to nie jest ta ceremonia oficjalnego podpisywania deklaracji (...) To jest taki moment, gdzie (...) została oddana ta druga część pobytu prezydenta Polski w Białym Domu, taka bardziej spontaniczna, bardziej nieformalna, ta bardziej naturalna, inna od takich sztampowych ilustracji – ocenił.

Do rzekomej "wpadki" odniósł się w TVN24 były prezydent, Bronisław Komorowski.

Ja naprawdę myślałem, że to też jest fotomontaż. Gdy zobaczyłem za pierwszym razem, myślałem, że to ktoś zrobił złośliwość. Trochę pomyślałem nawet: "no widzisz, sam żeś tak urządzał, czy twoi ludzie urządzali tego rodzaju hece przeciwko mnie, sam padasz ofiarą podobnej manipulacji, ale zdaje się, że to nie jest manipulacja – stwierdził.

Bronisławowi Komorowskiemu przypominamy, jak wyglądała jego rozmowa z Barackiem Obamą...

 

 

Źródło: tvn24.pl, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl