Prezydent USA: Iran podejmie negocjacje z USA albo "coś się stanie"

/ zrzut ekranu/twitter.com/@realDonaldTrump

  

Prezydent Donald Trump powiedział w dziś, dzień po wycofaniu USA z porozumienia nuklearnego z Teheranem, że Iran podejmie negocjacje z Waszyngtonem, albo "coś się stanie". Zagroził "bardzo poważnymi konsekwencjami", jeśli Teheran uruchomi program nuklearny.

 

Radziłbym Iranowi, aby nie uruchamiał ponownie swego programu nuklearnego. Jeśli to zrobi, konsekwencje będą bardzo poważne

- oznajmił prezydent, który rozmawiał krótko z dziennikarzami podczas spotkania jego gabinetu.

 

We wtorek Trump powiedział, że jeśli Iran zdecyduje się na rozmowy w sprawie nowego porozumienia, to on "jest w stanie i jest chętny" do podjęcia negocjacji na ten temat. Dodał, że Iran będzie chciał zawrzeć "nowe i trwałe" porozumienie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Narasta konflikt na tle Iranu. Unia Europejska zaskarży decyzję Trumpa?

Zapowiedział też, że "potężne sankcje" wobec Iranu wchodzą natychmiast w życie. W środę wyjaśnił, że zostaną one wdrożone "bardzo szybko".

Również dziś, rzecznik irańskiego rządu Mohammad Baker Nobacht poinformował, że Teheran przygotował w kilku wariantach plan alokowania środków budżetowych, który pozwoli Iranowi uporać się ze skutkami wycofania przez Trumpa USA z porozumienia nuklearnego.

 

Dodał, że decyzja ta doprowadzi do utraty zaufania wspólnoty międzynarodowej do Stanów Zjednoczonych.

Dzisiaj żaden kraj nie może koordynować swych planów (...), zakładając, że osiągnie porozumienie z Ameryką

- powiedział Nobacht.

Irański minister obrony Amir Hatami ostrzegł, że nikt nie może teraz grozić Iranowi.

Biorąc pod uwagę siły obronne naszego kraju (...), żadna obca potęga nie może zagrozić militarnei Republice Islamskiej

- dodał.

Prezydent Iranu Hasan Rowhani ogłosił tuż po wtorkowym wystąpieniu Trumpa, że jego kraj pozostanie stroną porozumienia nuklearnego pomimo wycofania się USA. Poinformował jednak innych sygnatariuszy układu, że pozostaje jedynie krótki czas na rokowania, które utrzymają go w mocy.

Jeżeli negocjacje zakończą się fiaskiem, Iran będzie wzbogacał uran "bardziej niż w przeszłości (...) w nadchodzących tygodniach

- oznajmił Rowhani.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kolejny sondaż wyników wyborów do sejmików! Są zmiany w porównaniu z exit poll

/ fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

  

Zaprezentowano sondaż tzw. late poll przeprowadzony przez IPSOS w wyborach do sejmików wojewódzkich. Na czele wciąż Prawo i Sprawiedliwość - 33 proc. Na drugiej pozycji z wynikiem 26,7 proc. - Koalicja Obywatelska.

Trzecie jest Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 13,6 proc. Dalej: 6,6 proc. - SLD; 5,9 proc. - Kukiz'15; a 5,8 proc. dla Bezpartyjnych Samorządowców.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl