Proporcjonalne składki dla wszystkich

Ryczałtowe składki ZUS-owskie od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą to jedno z najbardziej niesprawiedliwych rozwiązań wprowadzonych w Polsce. Przypomnijmy, że miesięczne składki rzędu 1229 zł musi zapłacić zarówno krawcowa z dochodem wysokości 3 tys. zł, jak i specjalista na samozatrudnieniu kasujący co miesiąc 30 tys. zł.

Dla tej pierwszej składki będą wynosiły niemal połowę dochodu, za to ten drugi nawet się nie zorientuje, że je zapłacił. Dlatego wprowadzenie proporcjonalnych do przychodu ZUS-owskich składek dla przedsiębiorców mających przychód do 5,3 tys. zł to rozwiązanie dobre, lecz tylko połowicznie. Świetnie, że odciąży najmniej zarabiających przedsiębiorców, ale ci najlepiej zarabiający wciąż będą je płacili absurdalnie niskie. Zdecydowanie niższe niż wielu znacznie gorzej wynagradzanych pracowników na etacie. Rozwiązaniem jest więc wprowadzenie proporcjonalnych składek dla wszystkich, tak by krawcowa płaciła znacznie mniej, ale programista, który przeszedł na samozatrudnienie tylko po to, by zmniejszyć swoje składki, płacił więcej. Czyli tyle, ile osiągający taki sam dochód pracownik na etacie.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Każdy sądzi według siebie

Poseł Andrzej Halicki (PO) dyskusję w radiowej Trójce spuentował mniej więcej tak: „PiS potrzebuje zależnych od siebie sądów, by móc bezkarnie kraść...”. Przyznać muszę, że wierzę w szczerość tego przekonania!

Ostatecznie na temat sądowej kryszy nad złodziejstwem posłowie Platformy Obywatelskiej zgromadzili ogromną wiedzę. Czy byłaby możliwa pacyfikacja firmy Optimus Romana Kluski, uniewinnienie posłanki Beaty Sawickiej, afera Amber Gold, karuzela VAT i setki innych przykładów „kręcenia lodów” za rządów poprzedniej ekipy bez niepisanego układu z wymiarem sprawiedliwości? I czy określenie „sprawiedliwość” w stosunku do wyroku sądu skazującego Mariusza Kamińskiego (CBA) za ściganie korupcji w sferach rządowych na trzy lata bezwzględnego więzienia nie powinno być poprzedzone np. słowami „platformerska” czy „Kalego”?

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl