Setki osób w amerykańskiej Częstochowie, w tym znany kongresmen USA. Polonia uczciła rocznice Smoleńska i Katynia

/ twitter.com/TomaszSakiewicz

  

Apel Pamięci rozpoczął niedzielne uroczystości w rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w Amerykańskiej Częstochowie w Pensylwanii. Uczestniczyli w nich m.in. były szef MON Antoni Macierewicz i amerykański kongresman Brian Fitzpatrick. Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz poinformował, że na miejscu pojawiły się setki osób, wśród nich przedstawiciele kongresu USA. Kongresmenowi Brarianowi Firtzpstrickowi przekazany został raport techniczny podkomisji smoleńskiej, z którym amerykański polityk ma się zapoznać.

W Amerykańskiej Częstochowie – Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, Pensylwania trwają Obchody VIII rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz 78. Rocznicy Ludobójstwa Katyńskiego – „Polonia Semper Fidelis - Budujmy Wielki Front Patriotyczny”. Podczas uroczystości dopisała frekwencja.

Uroczystości zostały zorganizowane podczas V Forum Polonii przez Smolensk Disaster Commemoration Committee.

Antoni Macierewicz, przewodniczący Podkomisji do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego z dnia 10 kwietnia 2010 r., wskazał na duże znaczenie tego wydarzenia w kościele paulinów.

Jak podkreślił, stanowi ono refleksję patriotyczną nad wysiłkami wiodącymi do odzyskania niepodległości przez Polskę, ale też nad sojuszem Polski i USA. Sojusz ten przejawiał się w poświęceniu dziesiątków tysięcy Polaków, imigrantów, którzy współtworzyli Armię Hallera, oraz w oficjalnym dokumencie przekazanym przez amerykańskie władze i wsparciu USA dla odzyskania przez Polskę niepodległości - dodał.

"Dzisiaj ten sojusz nas łączy w ramach NATO i łączy nas jako sojusz strategiczny, czego wyrazem jest zakup Patriotów, stacjonowanie armii amerykańskiej na terenie Polski, i czego wyrazem będzie zwiększenie liczby żołnierzy stacjonujących, w co nie wątpię. Wyrazem tego będzie także z pewnością wsparcie Stanów Zjednoczonych po otrzymaniu raportu technicznego (w sprawie katastrofy smoleńskiej), a liczymy na to, (że uzyskamy wsparcie USA także) dla starań polskich o odzyskanie wreszcie naszej własności, odzyskanie wraku (samolotu rozbitego pod Smoleńskiem) i możliwości zrealizowania w pełni postępowania dowodowego już teraz w oparciu o ten wrak"

­– mówił Macierewicz.

Wyraził nadzieję, że wysiłki Polski w sprawie odzyskania wraku, który Rosja – podkreślił - nielegalnie przetrzymuje, poprze prezydent USA Donald Trump.

W oficjalnym wystąpieniu Macierewicz wyraził wdzięczność polskim imigrantom za pomoc w odzyskaniu niepodległości. Mówił też o ostatnich przemianach w Polsce i o odrodzeniu narodowym zakorzenionym w prawdzie i wartościach chrześcijańskich i narodowych.

Wspomniał o realizowaniu wielkiego programu sprawiedliwości, który - jak powiedział - mimo ostrzeżeń nie tylko nie osłabił rozwoju gospodarczego, ale go wzmocnił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Siła Polonii w amerykańskiej Częstochowie. Debata o Międzymorzu, I RP, patriotyzmie

Do Amerykańskiej Częstochowy przybył także członek Izby Reprezentantów Kongresu USA Brian Fitzpatrick.

Przekazał on władzom RP okolicznościowy dokument dotyczący Smoleńska, który był odczytany w siedzibie Kongresu i złożony w archiwach narodowych USA. Podarował im też amerykańską flagę, która powiewała nad gmachem Izby Reprezentantów.

Fitzpatrick nazwał niedzielną uroczystość wspaniałym wydarzeniem i przypomniał, że w podobnej uczestniczył rok wcześniej. Jego zdaniem sprawa Smoleńska powinna stać się przedmiotem dochodzenia w Kongresie USA.

Kongresmenowi Fitzpatrickowi przekazano raport techniczny podkomisji smoleńskiej, z którym ma się zapoznać.

Podczas uroczystości odczytano Apel Smoleński, a głos zabrali przedstawiciele rodzin osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

Anna Wójtowicz, której ojciec, artysta Wojciech Seweryn, zginął w katastrofie z 10 kwietnia 2010 r., powiedziała, że jej dziadek zginął w Katyniu. Jak dodała, żałoba, którą niektórzy chcieli zakończyć, dla niej będzie trwała całe życie, a jedyną pociechę daje myśl, że jej ojciec odszedł w chwale, w otoczeniu wspaniałych ludzi.

Zdaniem Wójtowicz jej ojciec został zamordowany. "Prawda zwycięży" – podkreśliła.

Andrzej Melak, którego brat Stefan, dziennikarz i działacz opozycyjny, również zginął w katastrofie smoleńskiej, wyraził w trakcie uroczystości przekonanie, że mając taką młodzież i takie elity, Polska może z optymizmem patrzeć w przyszłość. "Sztafeta pokoleń trwa, Polska zwycięży, prawda dzięki komisji (badającej przyczyny katastrofy) zwycięży i my też" – powiedział.

W trakcie uroczystości złożono także wieńce pod Pomnikiem Smoleńskim.

Antoniemu Macierewiczowi została przekazana flaga, która wisiała wczoraj nad kongresem.

Przemówienia wygłosili m.in. poseł PiS, Andrzej Melak oraz szef podkomisji smoleńskiej, Antoni Macierewicz.

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Zastrzelono dziennikarza

/ pixabay.com/PublicDomainPictures/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

W meksykańskim stanie Chiapas wczoraj zamordowany został dziennikarz gazety "Heraldo de Chiapas" - poinformowała AFP, powołując się na informacje z redakcji. To dziewiąty w tym roku dziennikarz zabity w Meksyku.

35-letni Mario Gomez został zastrzelony późnym popołudniem, gdy wychodził ze swojego domu w miejscowości Yajalon, gdzie pracował jako korespondent gazety. Źródło zbliżone do redakcji "Heraldo de Chiapas" poinformowało, że dziennikarz ostatnio dostawał pogróżki, o których powiadomił policję.

Gomez od ośmiu lat pracował w tej gazecie. Zajmował się polityką, wymiarem sprawiedliwości i sprawami społecznymi. Jego koledzy z redakcji napisali na stronie internetowej gazety, że domagają się rzetelnego śledztwa w celu ujęcia sprawców tego zabójstwa.

Meksyk jest drugim po Syrii najbardziej niebezpiecznym krajem dla dziennikarzy. W kraju tym od 2000 roku zginęło ok. 100 przedstawicieli mass mediów, a sprawcy wielu z tych zabójstw nie zostali odnalezieni.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl