Atak nożownika w stolicy Austrii - wielu rannych. Trwa obława na sprawcę

  

Mężczyzna uzbrojony w nóż zaatakował przechodniów - do zamachu doszło w Wiedniu. Sprawca zdołał uciec.

"Do ataku doszło w pobliżu japońskiej restauracji przy wejściu do stacji metra Nestroyplatz" - podaje wprost.pl

Ofiarami mieli być członkowie jednej rodziny.

Trwa obława na zamachowca.

Z kolei zagraniczne media podają, że rannych jest co najmniej kilkunastu, a napastnik atakował w różnych punktach miasta.

Policja z Wiednia podała ostatecznie, że trzy osoby zostały ranne - rodzice i dorosła córka. Nie podano motywów działania nożownika. Jest on nadal na wolności.

BĘDZIEMY UZUPEŁNIAĆ INFORMACJĘ

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, twitter

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kim jest Bambak Wojtek? O perłach polskiej muzyki, które zabrzmią na całym świecie

Akcję wśród najmłodszych promuje maskotka przypominająca... Wojciecha Kilara / fot. Danuta Matloch/MKiDN

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl i \"Gazety Polskiej\".

Kontakt z autorem

  

"100 na 100: Muzyczne dekady wolności" to inicjatywa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego odbywająca się w ramach programu "Niepodległa". - Projekt ten ma pokazywać to, co najlepsze w ostatnim 100-leciu, jeśli chodzi o polską muzykę - mówił na wtorkowej konferencji w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej wicepremier i szef resortu kultury Piotr Gliński. W konferencji prasowej wzięli też udział dyrektorzy Programu „Niepodległa” oraz Państwowego Wydawnictwa Muzycznego i Maestro Krzysztof Penderecki.

Pierwszy uroczysty koncert w ramach programu "100 na 100: Muzyczne dekady wolności" obędzie się 11 listopada o godz. 11 w Krakowie, w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. Jak przypomniał podczas konferencji dyrektor instytucji Bogdan Tosza, "była to pierwsza filharmonia, która zaczęła działać po II wojnie światowej". Dyrektor poinformował, że w programie koncertu znajdzie się m.in. Koncert fortepianowy a-moll Ignacego Jana Paderewskiego, który zagra Kevin Kenner.

CZYTAJ WIECEJ: WYWIAD z Kevinem Kennerem

W Polsce w programie "100 na 100" wezmą udział takie instytucje jak np. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Obchody za granicą rozpocznie koncert w St. Hyacinth Basilica w Chicago. Paderewski Symphony Chorus i Chicago Philharmonic wraz z solistami Natalią Rubiś, Katarzyną Sądej, Jessem Donnerem oraz Kurtem Linkiem wykonają "Missa pro pace" Wojciecha Kilara. Muzykom przewodniczyć będzie Marek Moś. Koncerty zagraniczne odbędą się również m.in. w Mediolanie, Melbourne, Nowym Jorku, Paryżu, Tokio (gdzie Kwartet Śląski wykona 11 kwartetów smyczkowych jednego dnia).

Program "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" w Polsce rozpoczniemy 11 listopada koncertem w Krakowie, a za granicą w Chicago

 - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

W sumie 11 listopada na 22 scenach polskich i zagranicznych zabrzmi 100 polskich utworów

- zapowiedział.

Na liście 100 wybranych utworów znalazły się perły polskiej muzyki, również te nieco dziś zapomniane:

To lista dzieł wybitnych, a często zapomnianych, to lista utworów, które wyszły spod ręki blisko 90 znakomitych kompozytorów. 

- mówił podczas konferencji Piotr Gliński.

Minister kultury przypomniał, że "projekt ma pokazywać to, co najlepsze w ostatnim 100-leciu, jeśli chodzi o polską muzykę". Dodał, że "jest to największy muzyczny projekt wolnej Polski". Zaprezentowana zostanie muzyka takich kompozytorów jak m.in. Krzysztof Penderecki, Agata Zubel, Grażyna Bacewicz, ale też mniej znanych twórców, np. Eugeniusza Morawskiego-Dąbrowy, Romana Padlewskiego, Józefa Kofflera, Włodzimierza Kotońskiego, Andrzeja Krzanowskiego.

100 utworów zaprezentowanych 11 listopada podczas koncertów zostanie wydane w formie boxu płytowego. Częścią projektu "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" jest również wystawa fotografii Bartka Barczyka. Ekspozycja powstała podczas sesji fotograficznych zamówionych przez PWM, jej bohaterami są współcześni polscy kompozytorzy. Z niektórych zdjęć stworzone zostały kalendarze (ścienne i książkowe). Wystawa Barczyka "Obrazy muzyki. Muzyka w obrazach" będzie prezentowana w 11 miastach Polski przez najbliższy rok.

Kiedy nie mogłem się zdecydować i miałem wątpliwości, które zdjęcia wybrać, po prostu słuchałem muzyki z listy "100 na 100". To ona w największym stopniu wpływała na moje decyzje

- komentuje Bartek Barczyk, autor fotografii.

Chciałem oddać stan ducha naszych bohaterów. Dostrzec więcej i przenieść to na fotografię

- dodaje.

Program przewidział również atrakcje dla  najmłodszych melomanów: książeczki edukacyjne z serii „Sonia w Krainie Sonostworów”. Dopełnieniem książki będzie aplikacja mobilna. Przygotowano również przytulanki Bambak Wojtek Kompozytor, przedstawiające Wojciecha Kilara.

Patronat Narodowy nad przedsięwzięciem w Stulecie Odzyskania Niepodległości objął Prezydent RP Andrzej Duda. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-2021.

Źródło: niezalezna.pl, PAP, MKiDN

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl