Były prezydent Tarnowa nie chce do więzienia. Złożył wniosek o odroczenie kary

/ pixabay.com

  

Sąd Rejonowy w Brzesku 7 lutego rozpozna wniosek byłego prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały o odroczenie wykonania kary trzech lat bezwzględnego pozbawienia wolności – poinformowała sędzia Bożena Waresiak z SR w Brzesku.

Skazany na 3 lata więzienia za przyjęcie 70 tys. zł łapówki były prezydent Tarnowa Ryszard Ścigała, we wniosku o odroczenie wykonania kary, wskazuje na konieczność sprawowania opieki nad osobami mu najbliższymi, które mają bardzo zły stan zdrowia. Dlatego – jak argumentuje - jego obecność w domu jest konieczna.

Ryszard Ścigała w listopadzie ub.r. został prawomocnie skazany na trzy lata bezwzględnego pozbawienia wolności za przyjęcie 70 tys. zł łapówki od firmy Strabag. Ponadto sąd ukarał byłego prezydenta grzywną w wysokości 12,5 tys. oraz zakazał mu na 8 lat zajmowania stanowisk kierowniczych w instytucjach publicznych. Były prezydent straci także mandat w Radzie Miasta Tarnowa.

Na poczet kary prezydentowi zostanie zaliczony pobyt w areszcie w Krakowie przy Montelupich, w którym spędził sześć miesięcy po zatrzymaniu przez ABW w 2013 roku.

Z podobnymi wnioskami o odroczenie wykonania kary wystąpili w Krakowie dwaj skazani za korupcję samorządowcy. Jednym z nich jest skazany w październiku u.br. na karę trzech lat więzienia były członek Zarządu Miasta Krakowa i były poseł PO Tomasz S., którego sąd uznał winnym tego, że w zamian za korzyść majątkową w wysokości 120 tys. zł podjął się w 1999 r. doprowadzenia do skorzystania przez Gminę Miasta Krakowa z prawa pierwokupu działek na Woli Justowskiej.

Drugim – jest były wojewoda małopolski, a w 1999 r. radny i członek komisji mienia i rozwoju gospodarczego Rady Miasta Krakowa Jerzy A., skazany na dwa i pół roku pozbawienia wolności za to, że przyjął 200 tys. zł korzyści majątkowej za pośrednictwo w doprowadzeniu do skorzystania przez Gminę Miasta Krakowa z prawa do pierwokupu działek.

W listopadzie ich obrońcy złożyli wnioski o odroczenia wykonania kar z uwagi na ich stan zdrowia. Sąd powołał biegłych lekarzy, którzy wydadzą opinie w tej sprawie.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ten sondaż wstrząśnie fasadami Platformy! PiS zostawił partię Schetyny w tyle... bardzo daleko

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, 42 proc. osób deklarujących gotowość wzięcia udziału w wyborach, zagłosowałoby na PiS, a 20 proc. na PO; w stosunku do ubiegłego miesiąca, partia rządząca odnotowała 6 punktów proc. wzrostu poparcia - wynika z sondażu Kantar Public. To najlepszy notowany przez tę pracownię wynik PiS od stycznia bieżącego roku. Z kolei Platforma odnotowała sześciopunktowy spadek, największy od listopada 2015 r., kiedy to PO straciła poparcie o siedem punktów proc.

Z badania wynika, że do Sejmu dostałoby się cztery ugrupowania - oprócz PiS i Platformy - która w stosunku do sierpnia odnotowała sześciopunktowy spadek poparcia, byłyby to: Kukiz'15 i SLD (po 6 proc.).

Progu wyborczego nie przekroczyłyby natomiast PSL i Nowoczesna (po 4 proc.), Wolność (2 proc. poparcia) i Partia Razem (1 proc.).

W stosunku do badania z sierpnia ruch Kukiz'15 zyskał 1 punkt proc., poparcie dla SLD i PSL utrzymało się. Nowoczesna, Wolność i Partia Razem straciły po 1 punkt proc.

14 proc. spośród badanych (o 3 punkty proc. więcej w stosunku do badania z sierpnia) wyrażających gotowość udziału w wyborach nie umiało określić, na jakie ugrupowanie oddałoby głos.

Chęć udziału w wyborach wyraziło 60 proc. respondentów, z czego 28 proc. stwierdziło, że zdecydowanie poszłoby do głosowania, a 32 proc., że raczej wzięłoby w nim udział.

28 proc. badanych zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w wyborach (14 proc. raczej nie, 12 proc. zdecydowanie nie), a 14 proc. było w tej sprawie niezdecydowanych.

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 7-12 września na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1023 pełnoletnich mieszkańców Polski, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl