Nowoczesna topnieje w oczach. Scheuring-Wielgus, Schmidt i Mieszkowski zawiesili członkostwo

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Sejm zdecydował, że obywatelski projekt komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", zakładający liberalizację obowiązujących przepisów ws. aborcji, nie będzie procedowany. W głosowaniu w tej sprawie nie wzięło udziału 10 posłów Nowoczesnej. Zostali oni ukarani grzywną i naganą, a inni posłowie nowoczesnej mieli grozić podczas posiedzenia klubu opuszczeniem go. Joanna Scheuring-Wielgus, Krzysztof Mieszkowski i Joanna Schmidt ogłosili podczas konferencji prasowej, że zawieszają swoje członkostwo w Nowoczesnej.

W głosowaniu nad obywatelskim projektem komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" nie wzięło udziału 10 posłów Nowoczesnej: Adam Cyrański, Barbara Dolniak, Paweł Kobyliński, Jerzy Meysztowicz, Mirosław Pampuch, Marek Ruciński, Marek Sowa, Elżbieta Stępień, Krzysztof Truskolaski i Kornelia Wróblewska. 

Wywołało to ogromne kontrowersje w partii. 

Joanna Scheuring-Wielgus powiedziała wcześniej dziennikarzom, że straciła wiarę w opozycję.

CZYTAJ WIĘCEJ: Smutna Scheuring-Wielgus: skończyła się moja wiara w opozycję. Odejdzie z Nowoczesnej?

Podczas konferencji prasowej troje posłów Nowoczesnej ogłosiło zawieszenie swojego członkostwa w tym klubie. Są to Joanna Scheuring-Wielgus, Krzysztof Mieszkowski i Joanna Schmidt.

 

Scheuring-Wielgus powiedziała, że postanowiła nie odchodzić z partii, tylko na miesiąc zawiesić członkostwo w klubie Nowoczesnej. Podkreśliła, że to dla niej bardzo trudna decyzja, bo należy do osób, które zakładały Nowoczesną. Jak mówiła, daje ten miesiąc, jako czas, by zastanowić się nad tożsamością ugrupowania.

- Zastanowić się nad tym, czy Nowoczesna jest potrzebna nam, czy Nowoczesna jest potrzebna Polakom. Zapisywałam się do Nowoczesnej, a nie do średniowiecznej - powiedziała Scheuring-Wielgus.

 

Z kolei Joanna Schmidt dodała, że czuje, iż podczas środowych głosowań "głosami Nowoczesnej zawiedliśmy naszych wyborców i sympatyków". Również ona stwierdziła, że teraz klub Nowoczesnej będzie mógł na nowo zweryfikować swą tożsamość i wartości, którym hołduje.

 

Krzysztof  Mieszkowski natomiast oświadczył, że "tak długo, jak Nowoczesne nie otrzeźwieje" będzie krytykował tę partię i będzie z nią polemizował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Znakomity jazz w Legionowie

/ MayArt; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Sławek Jaskułke, znakomity pianista jazzowy wystąpi w piątek 19 października sali widowiskowej w ratuszu w Legionowie w ramach Mazowieckiego Jazz Jamu. Muzyk zagra utwory ze swojej ostatniej płyty "Komeda Recomposed".

Sławek Jaskułke to jeden z najbardziej oryginalnych i "niepokornych" artystów młodego polskiego jazzu – jak artystę określa krytyk muzyczny Bogdan Chmura. Do nagrania albumu "Komeda Recomposed" doszło w 2016 r. z inicjatywy łódzkiego festiwalu Letnia Akademia Jazzu. Jest to nowatorskie, śmiałe spojrzenie na twórczość Krzysztofa Komedy, jednej z najważniejszych postaci polskiego jazzu.

Do realizacji swojego przedsięwzięcia Sławek Jaskułke zaangażował młodych muzyków trójmiejskiej sceny jazzowej: Piotra Chęckiego, Michała Ciesielskiego, Emila Miszka oraz Romana Ślefarskiego i Piotra Kułakowskiego. Prezentacja projektu Komeda Recomposed odbyła się podczas IX edycji Letniej Akademii Jazzu i została entuzjastycznie przyjęta przez fanów i krytyków.

Obecnie muzyk podczas koncertów w Polsce i zagranicą wykonuje kompozycje z tego albumu.

Sławek Jaskułke (rocznik 1979) to polski pianista jazzowy, improwizator, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Absolwent Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Koncertował i nagrywał ze Zbigniewem Namysłowskim (jest członkiem jego Kwintetu), Wojtkiem Staroniewiczem, Jackiem Kochanem, Przemkiem Dyakowskim, Krzesimirem Dębskim, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Adamem Pierończykiem, Piotrem Wyleżołem, a także z Davidem Murrayem (wspólna trasa koncertowa 2003), Davidem "Fuzz" Fiuczynskim, Erikiem Vloeimansem, Garthem Stevensonem, Peterem Cancurą, Franzem Hautzingerem.

Pianista ma za sobą występy na największych scenach muzycznych i festiwalach jazzowych, m.in.: Berlin Jazz Fest, North Sea Jazz Festival, Red Sea Jazz Festival, Symphony Hall w Chicago, Carnegie Hall w Nowym Jorku, International Performing Arts Center w Moskwie. Koncertował w kilkudziesięciu krajach i na niemal wszystkich kontynentach. W 2006 r. reprezentował Polskę na festiwalu Music Beyond Borders w Hongkongu, co zaowocowało wydaniem solowej płyty "Jaskułke - Hong Kong". W czerwcu 2013 wziął udział w Festiwalu Kultury Polskiej "Corso Polonia" w Rzymie. W lipcu 2012 roku wystąpił solo w słynnych Ogrodach Luksemburskich w Paryżu.

Jest twórcą projektu "Chopin na pięć fortepianów" prezentowanego premierowo na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Shanghaju. Jesienią 2011 r. projekt prezentowany był na scenie Forbidden City Concert Hall Beijing (Sala Koncertowa Zakazanego Miasta w Pekinie) oraz Nanyang Academy of Fine Arts w Singapurze. Specjalny cykl koncertów miał miejsce podczas spotkań w ramach Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej dla ministerstw: Spraw Zagranicznych, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia.

Muzyk odnosi sukcesy w Japonii - jesienią 2016 r. został zaproszony przez Instytut Polski w Tokio oraz firmę Core Port do Japonii. Na początku grudnia 2016 r. odbyły się dwa koncerty w Tokio – jeden w siedzibie Ambasady Polskiej, a drugi w klubie Kakululu. W marcu 2017 r. muzyk otrzymał zaproszenie do udziału w festiwalu pianistów solowych Piano Era 2017 Japan. Festiwal odbywa się co dwa lata. Każda edycja trwa dwa dni, podczas których prezentowane są współczesne trendy w światowej muzyce jazzowej i improwizowanej. Sławek Jaskułke zagrał na tym festiwalu 26 listopada 2017 r. w tokijskiej Meguro Persimmon Great Hall. Tylko w dniu koncertu sprzedano kilkaset płyt artysty, a występ okrzyknięto najciekawszym wydarzeniem całego festiwalu.

"Granie w innej, odległej od naszej kulturze, w świecie innych wartości, odmiennych tradycji muzycznych stwarza szczególną sytuację, w której nie rezygnując z siebie, warto otworzyć się na inny świat"

– komentował japońskie koncerty Jaskułke. – Japońska publiczność docenia przestrzeń w muzyce, a nawet ciszę – dodał.

Album "Komeda Recomposed" miał także swoją japońską premierę 20 czerwca 2018 r. Polska premiera odbyła się w lipcu 208 r. Płyta była prezentowana m.in. podczas koncertu Z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia Katowice; w warszawskim klubie 12on14, w Polskim Radiu Gdańsk – była to transmisja na żywo – na Festiwalu Jazz Jantar oraz podczas Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl