Znamy liczbę uczestników Orszaków Trzech Króli! To będzie szok dla wrogów Kościoła - FOTOGALERIA

/ Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

W całej Polsce w Orszakach Trzech Króli uczestniczyło - uwaga - ponad 1 mln 200 tys. osób! Według rzeczniczki Orszaku Jolanty Skwarek najwięcej osób zgromadziło się w Warszawie - ponad 80 tys.. W orszakowej czołówce znalazły się też Kraków i Wrocław.

W całej Polsce w Orszaku Trzech Króli wzięło udział ponad 1 mln 200 tys. uczestników. W samej Warszawie było ich ponad 80 tys.

Jak sprecyzowała rzeczniczka Orszaku, liczba ta odnosi się do osób, które przeszły ulicami miast. "Nie są w tę statystykę wliczone osoby przygotowujące poszczególne Orszaki" - wyjaśniła.

Według niej w ubiegłym roku w orszakach w całym kraju wzięło udział ok. 1 mln osób. "A zatem urośliśmy. Dotyczy to nie tylko całej Polski, ale i np. Warszawy. Rok temu warszawski orszak liczył 30 tys. uczestników. W tym roku szło w nim zatem ponad dwa razy więcej osób" - powiedziała.

Skwarek przypomniała, że w sobotę odbył się w stolicy 10. Orszak Trzech Króli. To właśnie tu w Warszawie po raz pierwszy go zorganizowano. "Przez pierwsze dwa lata organizowany był tylko w Warszawie, później dołączyło 6 miejscowości, następnie kilkanaście, kilkadziesiąt. A potem notowaliśmy już wzrost o ok. 100 miejscowości rocznie" - wyliczyła rzeczniczka.

W czołówce miast z największą liczbą uczestników tegorocznej uroczystości z okazji święta Trzech Króli znalazły się oprócz Warszawy również Kraków i Wrocław. "Ze wstępnych szacunków wynika, że w samym tylko Krakowie uczestniczyło w nim ponad 30 tys. osób" - dodała.

Orszaki Trzech Króli przeszły w sobotę ulicami ponad 660 miast w Polsce i 16 poza jej granicami. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem "Bóg jest dla wszystkich". Uczestników Orszaków Trzech Króli w Polsce pozdrowił papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w sobotę w Watykanie. W rozważaniach przestrzegał wierzących przed postawami egoizmu, obojętności i strachu.

W Orszaku Trzech Króli w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim wziął udział prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Znakomity jazz w Legionowie

/ MayArt; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Sławek Jaskułke, znakomity pianista jazzowy wystąpi w piątek 19 października sali widowiskowej w ratuszu w Legionowie w ramach Mazowieckiego Jazz Jamu. Muzyk zagra utwory ze swojej ostatniej płyty "Komeda Recomposed".

Sławek Jaskułke to jeden z najbardziej oryginalnych i "niepokornych" artystów młodego polskiego jazzu – jak artystę określa krytyk muzyczny Bogdan Chmura. Do nagrania albumu "Komeda Recomposed" doszło w 2016 r. z inicjatywy łódzkiego festiwalu Letnia Akademia Jazzu. Jest to nowatorskie, śmiałe spojrzenie na twórczość Krzysztofa Komedy, jednej z najważniejszych postaci polskiego jazzu.

Do realizacji swojego przedsięwzięcia Sławek Jaskułke zaangażował młodych muzyków trójmiejskiej sceny jazzowej: Piotra Chęckiego, Michała Ciesielskiego, Emila Miszka oraz Romana Ślefarskiego i Piotra Kułakowskiego. Prezentacja projektu Komeda Recomposed odbyła się podczas IX edycji Letniej Akademii Jazzu i została entuzjastycznie przyjęta przez fanów i krytyków.

Obecnie muzyk podczas koncertów w Polsce i zagranicą wykonuje kompozycje z tego albumu.

Sławek Jaskułke (rocznik 1979) to polski pianista jazzowy, improwizator, kompozytor muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Absolwent Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Koncertował i nagrywał ze Zbigniewem Namysłowskim (jest członkiem jego Kwintetu), Wojtkiem Staroniewiczem, Jackiem Kochanem, Przemkiem Dyakowskim, Krzesimirem Dębskim, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Adamem Pierończykiem, Piotrem Wyleżołem, a także z Davidem Murrayem (wspólna trasa koncertowa 2003), Davidem "Fuzz" Fiuczynskim, Erikiem Vloeimansem, Garthem Stevensonem, Peterem Cancurą, Franzem Hautzingerem.

Pianista ma za sobą występy na największych scenach muzycznych i festiwalach jazzowych, m.in.: Berlin Jazz Fest, North Sea Jazz Festival, Red Sea Jazz Festival, Symphony Hall w Chicago, Carnegie Hall w Nowym Jorku, International Performing Arts Center w Moskwie. Koncertował w kilkudziesięciu krajach i na niemal wszystkich kontynentach. W 2006 r. reprezentował Polskę na festiwalu Music Beyond Borders w Hongkongu, co zaowocowało wydaniem solowej płyty "Jaskułke - Hong Kong". W czerwcu 2013 wziął udział w Festiwalu Kultury Polskiej "Corso Polonia" w Rzymie. W lipcu 2012 roku wystąpił solo w słynnych Ogrodach Luksemburskich w Paryżu.

Jest twórcą projektu "Chopin na pięć fortepianów" prezentowanego premierowo na Światowej Wystawie EXPO 2010 w Shanghaju. Jesienią 2011 r. projekt prezentowany był na scenie Forbidden City Concert Hall Beijing (Sala Koncertowa Zakazanego Miasta w Pekinie) oraz Nanyang Academy of Fine Arts w Singapurze. Specjalny cykl koncertów miał miejsce podczas spotkań w ramach Przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej dla ministerstw: Spraw Zagranicznych, Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia.

Muzyk odnosi sukcesy w Japonii - jesienią 2016 r. został zaproszony przez Instytut Polski w Tokio oraz firmę Core Port do Japonii. Na początku grudnia 2016 r. odbyły się dwa koncerty w Tokio – jeden w siedzibie Ambasady Polskiej, a drugi w klubie Kakululu. W marcu 2017 r. muzyk otrzymał zaproszenie do udziału w festiwalu pianistów solowych Piano Era 2017 Japan. Festiwal odbywa się co dwa lata. Każda edycja trwa dwa dni, podczas których prezentowane są współczesne trendy w światowej muzyce jazzowej i improwizowanej. Sławek Jaskułke zagrał na tym festiwalu 26 listopada 2017 r. w tokijskiej Meguro Persimmon Great Hall. Tylko w dniu koncertu sprzedano kilkaset płyt artysty, a występ okrzyknięto najciekawszym wydarzeniem całego festiwalu.

"Granie w innej, odległej od naszej kulturze, w świecie innych wartości, odmiennych tradycji muzycznych stwarza szczególną sytuację, w której nie rezygnując z siebie, warto otworzyć się na inny świat"

– komentował japońskie koncerty Jaskułke. – Japońska publiczność docenia przestrzeń w muzyce, a nawet ciszę – dodał.

Album "Komeda Recomposed" miał także swoją japońską premierę 20 czerwca 2018 r. Polska premiera odbyła się w lipcu 208 r. Płyta była prezentowana m.in. podczas koncertu Z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia Katowice; w warszawskim klubie 12on14, w Polskim Radiu Gdańsk – była to transmisja na żywo – na Festiwalu Jazz Jantar oraz podczas Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl