Nie żyje legendarny generał Edward Rowny – doradzał prezydentom USA, działał na rzecz Polski

W wieku 100 lat – 17 grudnia w Waszyngtonie – zmarł generał Edward Rowny, „jeden z głównych architektów pokoju opartego na sile”. Amerykański wojskowy polskiego pochodzenia był doradcą pięciu prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Edward Rowny urodził się w 1917 r. w Baltimore. Jego ojciec, Gracjan Jan Rуwny, pochodził z Nagoszewa koło Ostrowi Mazowieckiej. Studiował inżynierię w elitarnej akademii wojskowej w West Point oraz stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Yale. Tytuł doktora w dziedzinie stosunków międzynarodowych otrzymał na American University w Waszyngtonie. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej. W 1936 r. wraz z kolegami pojechał na olimpiadę do Berlina, gdzie obserwował fascynację Niemców Hitlerem.
Podczas II wojny światowej dowodził oddziałami amerykańskiej piechoty na froncie włoskim. Walczył też w Korei i Wietnamie. Zasłynął wówczas jako pomysłodawca zastosowania śmigłowców jako maszyn bojowych, a nie tylko służących za środek transportu.
Za kadencji prezydentów Nixona, Forda i Cartera reprezentował Stany Zjednoczone podczas rokowań rozbrojeniowych ze Związkiem Sowieckim o redukcji strategicznych broni nuklearnych SALT. Po podpisaniu przez Jimmy’ego Cartera układu SALT II, który uważał za negatywny dla obronności USA, zrezygnował z funkcji głównego negocjatora porozumień rozbrojeniowych.


W czasie prezydentury Ronalda Reagana powrócił do roli negocjatora rozbrojeniowego (układ START). Za zasługi dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, otrzymał wysokie odznaczenie Presidential Citizen Medal. Na tytanowym krążku z przetopionej sowieckiej rakiety, wykonano inskrypcję: 

Rowny był jednym z głównych architektуw pokoju opartego na sile. 

George Bush senior był piątym prezydentem USA, który zasięgał rady generała polskiego pochodzenia.
Po zakończeniu służby publicznej gen. Rowny był pomysłodawcą i jednym z założycieli Amerykańsko-Polskiej Rady Doradczej (APAC). Stworzył fundusz stypendialny imienia Ignacego Paderewskiego wspierający polską młodzież pragnącą studiować za granicą, a w 1992 roku odegrał kluczową rolę w sprowadzeniu do Polski prochów Paderewskiego.
 

Źródło: ipn.gov.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Minister Zalewska pozywa Schetynę

Anna Zalewska / twitter.com/MEN_GOV_PL

Po raz kolejny podkreślam, że nie mam nic wspólnego z nieprawidłowościami we wrocławskim PCK. Jutro podpisuję pozew przeciwko Grzegorzowi Schetynie w związku z oszczerstwami w tej sprawie – powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Zalewska spotkała się dziś w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu z przedstawicielami koreańskiej firmy LG. Spotkanie dotyczyło powołania klas branżowych w szkołach powiatu wrocławskiego. Pytana przez dziennikarzy o nieprawidłowości we wrocławskim PCK, Zalewska powiedziała, że już wielokrotnie podkreślała, iż nie ma z tą sprawą nic wspólnego.

- Jutro podpisuję pozew przeciwko Grzegorzowi Schetynie w związku z oszczerstwami w tej sprawie – powiedziała szefowa MEN.

Wrocławska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości w dolnośląskim oddziale PCK w połowie 2017 r. Doniesienia o nieprawidłowościach złożyło niezależnie od siebie kilka osób, m.in. prezes oddziału PCK i jeden z pracowników. 

Jerzy G. to radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, który został wybrany z list PiS. Do maja 2017 r. był dyrektorem biura wrocławskiego PCK. Jest zawieszony w prawach członka PiS w związku z nieprawidłowościami w PCK, a od kilku lat oskarżony w procesie dotyczącym wyprowadzenia prawie 13 mln zł z Południowo-Zachodniej SKOK (był tam wiceprezesem).

9 marca Schetyna na konferencji prasowej w Warszawie powiedział, że "wszystkie tropy, wszystkie ślady prowadzą do zaangażowania PiS w okradanie PCK i finansowanie kampanii wyborczych PiS z pieniędzy PCK".

- W wielu tych enuncjacjach pojawia się nazwisko minister Anny Zalewskiej, która jest posłem z Wałbrzycha i  jak widzieliśmy na wielu zdjęciach, bliskim współpracownikiem aresztowanego działacza PiS - mówił wówczas Schetyna.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl