Nie żyje legendarny generał Edward Rowny – doradzał prezydentom USA, działał na rzecz Polski

  

W wieku 100 lat – 17 grudnia w Waszyngtonie – zmarł generał Edward Rowny, „jeden z głównych architektów pokoju opartego na sile”. Amerykański wojskowy polskiego pochodzenia był doradcą pięciu prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Edward Rowny urodził się w 1917 r. w Baltimore. Jego ojciec, Gracjan Jan Rуwny, pochodził z Nagoszewa koło Ostrowi Mazowieckiej. Studiował inżynierię w elitarnej akademii wojskowej w West Point oraz stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Yale. Tytuł doktora w dziedzinie stosunków międzynarodowych otrzymał na American University w Waszyngtonie. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej. W 1936 r. wraz z kolegami pojechał na olimpiadę do Berlina, gdzie obserwował fascynację Niemców Hitlerem.
Podczas II wojny światowej dowodził oddziałami amerykańskiej piechoty na froncie włoskim. Walczył też w Korei i Wietnamie. Zasłynął wówczas jako pomysłodawca zastosowania śmigłowców jako maszyn bojowych, a nie tylko służących za środek transportu.
Za kadencji prezydentów Nixona, Forda i Cartera reprezentował Stany Zjednoczone podczas rokowań rozbrojeniowych ze Związkiem Sowieckim o redukcji strategicznych broni nuklearnych SALT. Po podpisaniu przez Jimmy’ego Cartera układu SALT II, który uważał za negatywny dla obronności USA, zrezygnował z funkcji głównego negocjatora porozumień rozbrojeniowych.


W czasie prezydentury Ronalda Reagana powrócił do roli negocjatora rozbrojeniowego (układ START). Za zasługi dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, otrzymał wysokie odznaczenie Presidential Citizen Medal. Na tytanowym krążku z przetopionej sowieckiej rakiety, wykonano inskrypcję: 

Rowny był jednym z głównych architektуw pokoju opartego na sile. 

George Bush senior był piątym prezydentem USA, który zasięgał rady generała polskiego pochodzenia.
Po zakończeniu służby publicznej gen. Rowny był pomysłodawcą i jednym z założycieli Amerykańsko-Polskiej Rady Doradczej (APAC). Stworzył fundusz stypendialny imienia Ignacego Paderewskiego wspierający polską młodzież pragnącą studiować za granicą, a w 1992 roku odegrał kluczową rolę w sprowadzeniu do Polski prochów Paderewskiego.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Ukradli motorower i walizkę z... kiełbasą

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Alexas_Fotos

  

Dwóch włamywaczy z Ujścia (woj. wielkopolskie) ukradło trzy kilogramy kiełbasy, walizkę i motorower, które ukradli z pomieszczenia gospodarczego na terenie gminy Ujście. Złodzieje nie zdążyli skonsumować łupu – jak podaje policja – skradzione mienie odzyskano w całości.

O zdarzeniu poinformowała podkom. Żaneta Kowalska z KPP w Pile. Jak tłumaczyła, „zajmujący się sprawą policjanci z posterunku w Ujściu ustalili, że do zdarzenia doszło w nocy z 3 na 4 grudnia bieżącego roku na terenie gminy Ujście. W tym czasie nieznani sprawcy, po uprzednim uszkodzeniu drzwi wejściowych oraz okna do pomieszczenia gospodarczego, weszli do środka. Złodzieje ukradli motorower, walizkę oraz trzy kilogramy kiełbasy”.

Po otrzymaniu informacji o zdarzeniu policjanci rozpoczęli poszukiwania włamywaczy. Funkcjonariusze na bieżąco analizowali wszystkie uzyskane informacje w tej sprawie i wpadli na trop amatorów cudzego mienia. Policjanci ustalili, że do pomieszczenia gospodarczego włamało się dwóch mieszkańców gminy Ujście. Zostali już zatrzymani.

Mężczyźni przyznali się do popełnionego czynu. Oświadczyli, że chcieli zarobić trochę pieniędzy i dlatego postąpili tak nieodpowiedzialnie. Po włamaniu jeden z nich prowadził motorower, a drugi niósł walizkę z kiełbasą. Funkcjonariusze odzyskali w całości skradzione mienie, które z powrotem trafiło do właściciela 

– podała Kowalska.

Zatrzymani to mieszkańcy gminy Ujście w wieku 19 i 21 lat. Za popełnione przestępstwo grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl