Nie żyje legendarny generał Edward Rowny – doradzał prezydentom USA, działał na rzecz Polski

  

W wieku 100 lat – 17 grudnia w Waszyngtonie – zmarł generał Edward Rowny, „jeden z głównych architektów pokoju opartego na sile”. Amerykański wojskowy polskiego pochodzenia był doradcą pięciu prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Edward Rowny urodził się w 1917 r. w Baltimore. Jego ojciec, Gracjan Jan Rуwny, pochodził z Nagoszewa koło Ostrowi Mazowieckiej. Studiował inżynierię w elitarnej akademii wojskowej w West Point oraz stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Yale. Tytuł doktora w dziedzinie stosunków międzynarodowych otrzymał na American University w Waszyngtonie. Był stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej. W 1936 r. wraz z kolegami pojechał na olimpiadę do Berlina, gdzie obserwował fascynację Niemców Hitlerem.
Podczas II wojny światowej dowodził oddziałami amerykańskiej piechoty na froncie włoskim. Walczył też w Korei i Wietnamie. Zasłynął wówczas jako pomysłodawca zastosowania śmigłowców jako maszyn bojowych, a nie tylko służących za środek transportu.
Za kadencji prezydentów Nixona, Forda i Cartera reprezentował Stany Zjednoczone podczas rokowań rozbrojeniowych ze Związkiem Sowieckim o redukcji strategicznych broni nuklearnych SALT. Po podpisaniu przez Jimmy’ego Cartera układu SALT II, który uważał za negatywny dla obronności USA, zrezygnował z funkcji głównego negocjatora porozumień rozbrojeniowych.


W czasie prezydentury Ronalda Reagana powrócił do roli negocjatora rozbrojeniowego (układ START). Za zasługi dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, otrzymał wysokie odznaczenie Presidential Citizen Medal. Na tytanowym krążku z przetopionej sowieckiej rakiety, wykonano inskrypcję: 

Rowny był jednym z głównych architektуw pokoju opartego na sile. 

George Bush senior był piątym prezydentem USA, który zasięgał rady generała polskiego pochodzenia.
Po zakończeniu służby publicznej gen. Rowny był pomysłodawcą i jednym z założycieli Amerykańsko-Polskiej Rady Doradczej (APAC). Stworzył fundusz stypendialny imienia Ignacego Paderewskiego wspierający polską młodzież pragnącą studiować za granicą, a w 1992 roku odegrał kluczową rolę w sprowadzeniu do Polski prochów Paderewskiego.
 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: ipn.gov.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Gigantyczne środki na infrastrukturę kolejową

/ Václav Pastucha/SXC

  

– Realizowana przez PKP modernizacja i rozbudowa infrastruktury kolejowej, w tym remont ok. 200 dworców i przebudowa szlaków, pochłonie w najbliższych latach 100 mld zł – zapowiedział minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Minister infrastruktury w trakcie konferencji prasowej na dworcu PKP we Włocławku, który będzie objęty programem modernizacji powiedział, że PKP realizuje aktualnie „wielkie wyzwania”, które dostosowują spółkę i jej infrastrukturę „do potrzeb XXI wieku”.

PKP dzisiaj to wyzwania na kwotę 100 mld zł – dodał.

Wyliczył przy tym m.in., że przebudowa krajowych szlaków kolejowych w najbliższych latach pochłonie 67 mld zł, a na utrzymanie sieci kolejowej - co jest niezmiernie ważne, jak ocenił minister – przeznaczonych zostanie ok. 24 mld zł.

W tym wszystkim nie może nie być miejsca na politykę dworcową – zaznaczył.

Dodał, że budynek dworca PKP we Włocławku, jak wiele podobnych obiektów, wymaga modernizacji, przebudowy i dostosowania dla potrzeb podróżnych, „bo podróż to nie tylko przejazd pociągiem, ale także wygodny przystanek, bezpieczny peron i budynek dworcowy, w którym każdy podróżny może znaleźć schronienie”.

I taki program dworcowy, w ramach tych 100 mld zł, na kwotę 1,5 mld zł realizuje właśnie PKP także tutaj, we Włocławku – oświadczył.

Minister zapowiedział, że program modernizacji dworców kolejowych obejmie w sumie ok. 200 budynków w całej Polsce.

To niezmiernie ważne, aby na co dzień dostrzegać problemy naszych małych ojczyzn, problemy lokalnych społeczności – dodał.

Według PKP, modernizacja dworca PKP we Włocławku powinna zostać sfinalizowana w 2022 r. – przetarg na wybór wykonawcy prac projektowych ma zostać ogłoszony do końca 2018 roku.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl