Bociany masowo odstrzeliwane na Bliskim Wschodzie!

/ pixabay.com/CC0/JerzyGoreckiAlexas_Fotos

Jak informuje "Super Express", bociany lecące na zimę do Afryki są niemal masowo odstrzeliwane w rejonie Bliskiego Wschodu. Proceder taki trwa od lat, a "łowczych" nie powstrzymują nawet sankcje prawne.

Według dziennika, proceder odstrzału bocianów lecących do Afryki trwa od lat i był już niejednokrotnie nagłaśniany. W Libanie czy Syrii odstrzelenie jak największej liczby bocianów ma stanowić powód do dumy dla "łowczych". "SE" twierdzi, że jest to w tych krajach niemal narodowy sport.

Trasy przelotów bocianów z Polski do Afryki wiodą nad Karpatami, Turcją, wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, a następnie nad Egiptem i Sudanem. Droga powrotna jest bardzo zbliżona.

Jak twierdzi cytowany przez "Super Express" Krzysztof Wojciechowski z Fundacji Akcja Cywilizacja, problem jest poważny. Populacja polskich bocianów w ciągu ostatnich kilku lat zmalała bowiem o ok. 20 proc. Apele Fundacji pozostają bez odpowiedzi, nieskuteczne okazuje się też lokalne prawo zakazujące odstrzału bocianów. Wojciechowski dodał, że efekt mogłaby w tej sprawie przynieść interwencja polskiego rządu.

Według badań przeprowadzanych w 2004 r. negatywnie na populację bocianów polskich, szczególnie w zachodnich rejonach naszego kraju, wpływają również zmiany w rolnictwie. Ptaki wybierają bowiem rejony, w których rolnictwo w dużej mierze jest tradycyjne, niezbyt zintensyfikowane. 

Źródło: se.pl, bocianopedia.pl, naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Spotkanie w Kutnie z Tomaszem Sakiewiczem

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Klub „Gazety Polskiej” w Kutnie II zaprasza na spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem, redaktorem naczelnym tygodnika „Gazeta Polska” i dziennika „Gazeta Polska Codziennie”. Szczegóły na temat spotkania zamieszczamy na plakacie poniżej.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl