Bociany masowo odstrzeliwane na Bliskim Wschodzie!

/ pixabay.com/CC0/JerzyGoreckiAlexas_Fotos

redakcja

Kontakt z autorem

Jak informuje "Super Express", bociany lecące na zimę do Afryki są niemal masowo odstrzeliwane w rejonie Bliskiego Wschodu. Proceder taki trwa od lat, a "łowczych" nie powstrzymują nawet sankcje prawne.

Według dziennika, proceder odstrzału bocianów lecących do Afryki trwa od lat i był już niejednokrotnie nagłaśniany. W Libanie czy Syrii odstrzelenie jak największej liczby bocianów ma stanowić powód do dumy dla "łowczych". "SE" twierdzi, że jest to w tych krajach niemal narodowy sport.

Trasy przelotów bocianów z Polski do Afryki wiodą nad Karpatami, Turcją, wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, a następnie nad Egiptem i Sudanem. Droga powrotna jest bardzo zbliżona.

Jak twierdzi cytowany przez "Super Express" Krzysztof Wojciechowski z Fundacji Akcja Cywilizacja, problem jest poważny. Populacja polskich bocianów w ciągu ostatnich kilku lat zmalała bowiem o ok. 20 proc. Apele Fundacji pozostają bez odpowiedzi, nieskuteczne okazuje się też lokalne prawo zakazujące odstrzału bocianów. Wojciechowski dodał, że efekt mogłaby w tej sprawie przynieść interwencja polskiego rządu.

Według badań przeprowadzanych w 2004 r. negatywnie na populację bocianów polskich, szczególnie w zachodnich rejonach naszego kraju, wpływają również zmiany w rolnictwie. Ptaki wybierają bowiem rejony, w których rolnictwo w dużej mierze jest tradycyjne, niezbyt zintensyfikowane. 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...
Najnowsze
Ustawa budżetowa na początku stycznia

Ustawa budżetowa na początku stycznia

Saudyjczycy pójdą do kina. Pierwszy raz od…

Saudyjczycy pójdą do kina. Pierwszy raz od…

Sylwester Marzeń w Zakopanem. Kto wystąpi?

Sylwester Marzeń w Zakopanem. Kto wystąpi?

„Bukaciak” skazany na 25 lat więzienia

„Bukaciak” skazany na 25 lat więzienia

Komisja ujawnia niepublikowane…

Komisja ujawnia niepublikowane…

Ustawa budżetowa na początku stycznia

/ Wikimedia Commons/VaGla

Drugie czytanie i głosowanie nad ustawą budżetową na 2018 rok zostało przeniesione na pierwsze posiedzenie Sejmu w styczniu - poinformował dziś szef komisji finansów publicznych Jacek Sasin (PiS). Jak dodał, zmiana ta ma związek z rekonstrukcją rządu.

Mamy w tej chwili zmiany w rządzie, a przecież budżet jest na cały przyszły rok, więc zwróciłem się do marszałka Sejmu o przeniesienie drugiego czytania ustawy budżetowej i głosowania nad nią na pierwsze posiedzenie styczniowe

 - powiedział Sasin.

Według niego, drugie czytanie, czyli rozpatrzenie sprawozdania komisji finansów publicznych dotyczącej budżetu na 2018 r. odbędzie się prawdopodobnie 9 stycznia. Posiedzenie Sejmu rozpisano na 9,10 i 11 stycznia. Według wcześniejszych założeń ustawa budżetowa miała być uchwalona w tym tygodniu.

Sasin podkreślił, że Sejm ma jeszcze czas na uchwalenie ustawy budżetowej, która powinna trafić na biurko prezydenta do końca stycznia.

Projekt przyszłorocznej ustawy budżetowej na 2018 r. zakłada, że deficyt nie przekroczy 41,5 mld zł, wzrost gospodarczy będzie na poziomie 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc.

Według projektu, dochody państwa wyniosą 355,7 mld zł, a wydatki 397,2 mld zł. W projekcie założono deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. w wysokości 2,7 proc. PKB. Rząd przewiduje wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz wzrost emerytur i rent w wysokości 6,3 proc., wzrost spożycia prywatnego w ujęciu nominalnym o 5,9 proc. W tzw. budżecie środków europejskich na rok 2018 ustalono, że jego dochody wyniosą 64,8 mld zł, wydatki 80,2 mld zł, a deficyt 15,5 mld zł.

Komisja finansów opowiedziała się 1 grudnia za uchwaleniem ustawy budżetowej na 2018 r. Wprowadziła jednak do projektu kilkadziesiąt poprawek, głównie autorstwa PiS. Przewidują one m.in. zwiększenie przyszłorocznej rezerwy ogólnej o prawie 95 mln zł.

O godz. 17 prezydent Andrzej Duda ma powołać rząd Mateusza Morawieckiego. We wtorek nowy premier ma wygłosić expose w Sejmie.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl