Bociany masowo odstrzeliwane na Bliskim Wschodzie!

/ pixabay.com/CC0/JerzyGoreckiAlexas_Fotos

  

Jak informuje "Super Express", bociany lecące na zimę do Afryki są niemal masowo odstrzeliwane w rejonie Bliskiego Wschodu. Proceder taki trwa od lat, a "łowczych" nie powstrzymują nawet sankcje prawne.

Według dziennika, proceder odstrzału bocianów lecących do Afryki trwa od lat i był już niejednokrotnie nagłaśniany. W Libanie czy Syrii odstrzelenie jak największej liczby bocianów ma stanowić powód do dumy dla "łowczych". "SE" twierdzi, że jest to w tych krajach niemal narodowy sport.

Trasy przelotów bocianów z Polski do Afryki wiodą nad Karpatami, Turcją, wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, a następnie nad Egiptem i Sudanem. Droga powrotna jest bardzo zbliżona.

Jak twierdzi cytowany przez "Super Express" Krzysztof Wojciechowski z Fundacji Akcja Cywilizacja, problem jest poważny. Populacja polskich bocianów w ciągu ostatnich kilku lat zmalała bowiem o ok. 20 proc. Apele Fundacji pozostają bez odpowiedzi, nieskuteczne okazuje się też lokalne prawo zakazujące odstrzału bocianów. Wojciechowski dodał, że efekt mogłaby w tej sprawie przynieść interwencja polskiego rządu.

Według badań przeprowadzanych w 2004 r. negatywnie na populację bocianów polskich, szczególnie w zachodnich rejonach naszego kraju, wpływają również zmiany w rolnictwie. Ptaki wybierają bowiem rejony, w których rolnictwo w dużej mierze jest tradycyjne, niezbyt zintensyfikowane. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: se.pl, bocianopedia.pl, naukawpolsce.pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Antyeuropejskie stanowisko Niemiec

Jacek Czaputowicz / flickr.com/EU2018BG Bulgarian Presidency/CC BY-SA 2.0

  

Szef MSZ Jacek Czaputowicz podkreślił dzisiaj, że podnoszenie kwestii Nord Stream 2 jest w interesie nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej i naszych partnerów. Jak zaznaczył, stanowisko Niemiec w tej sprawie jest antyeuropejskie.

Czaputowicz zwrócił uwagę w Polsat News, że Komisja Europejska chce objąć projekt Nord Stream 2 dyrektywą gazową, co - jak mówił - "spowoduje, że nie będzie on taki korzystny dla Gazpromu". Jak zaznaczył, Polska popiera europejskie stanowisko. Z kolei stanowisko Niemiec ocenił jako "antyeuropejskie".

"Podnosimy tę kwestię. To nie jest tylko interes Polski. To jest interes całej Unii Europejskiej, to jest także interes naszych partnerów, takich jak Ukraina, która apeluje o nieprzyjmowanie tego projektu"

- podkreślił Czaputowicz mówiąc o Nord Stream 2.

Budowany od kilku miesięcy Nord Stream 2 jest wspólnym przedsięwzięciem rosyjskiego Gazpromu oraz pięciu zachodnich firm energetycznych - austriackiej OMV, niemieckich BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuskiej Engie i brytyjsko-holenderskiej Royal Dutch Shell. Gazociąg ma prowadzić po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec, uzupełniając działający już Nord Stream (Gazociąg Północny), oddany do użytku w latach 2011-12.

Część państw UE, w tym Polska, ma zastrzeżenia do projektu argumentując, że doprowadzi on do jeszcze większego uzależnienia energetycznego państw europejskich od Rosji, a także że w ten sposób zniknie czynnik powstrzymujący ją przed jeszcze bardziej agresywnymi działaniami na Ukrainie.

Zaproponowana w listopadzie zeszłego roku przez Komisję Europejską dyrektywa gazowa przewiduje, że wszystkie gazociągi na terenie UE mają podlegać przepisom unijnego trzeciego pakietu energetycznego, co osłabiłoby rentowność Nord Stream 2. Pracę nad nią jednak trwają bardzo powoli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl