5 osób zatrzymanych przez CBA. Chodzi m.in. o zabezpieczenie lotów najważniejszych osób w państwie

/ Telewizja Republika

  

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pięć osób w sprawie niesprawnych systemów meteo dla wojska. Do zatrzymań doszło w Dęblinie, w Warszawie oraz w województwach mazowieckim i małopolskim.

Niesprawne systemy meteo miały być wykorzystywane m.in. przy zabezpieczeniu lotów - oznaczonych statusem HEAD - najważniejszych osób w państwie.

Śledztwo prowadzone jest w całości przez Delegaturę CBA w Warszawie, pod nadzorem Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Z ustaleń CBA wynika, że w grudniu 2016 roku, przy dostawie dziewięciu mobilnych automatycznych systemów pomiarów meteorologicznych do Składu Materiałowego 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie, za blisko 5 mln zł doszło do szeregu nieprawidłowości.

Systemy te są niezbędne do meteorologicznego zabezpieczenia działań poligonowych oraz operacji lotniczych na lądowiskach oraz innych miejscach startów i lądowań, w tym lotów oznaczonych statusem HEAD – powiedział Piotr Kaczorek z CBA.

Śledztwo dotyczy oszustwa, przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków przez przedstawicieli zamawiającego oraz przedstawicieli prywatnych firm w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Według nieoficjalnych informacji PAP wśród zatrzymanych są wojskowi.

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zniesienie ceł opłacalne. UE zadowolona z umowy handlowej z Kanadą

/ Pixabay/ Geralt

  

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że rok po wejściu w życie umowa handlowa między UE a Kanadą CETA przynosi dobre wyniki, m.in dla unijnych eksporterów. Od października 2017 r. do czerwca 2018 r. eksport z UE do Kanady wzrósł o ponad 7 proc.

W dniach 26–27 września unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem odwiedzi Kanadę, aby podsumować postępy w realizowaniu umowy. Podczas wizyty w Montrealu spotka się z Jamesem Gordonem Carrem, kanadyjskim ministrem ds. dywersyfikacji handlu międzynarodowego.

26 września weźmie również udział w pierwszym posiedzeniu wspólnego komitetu UE-Kanada, na forum którego partnerzy handlowi omawiają kwestie związane z umową. Komisarz odwiedzi też kilka europejskich przedsiębiorstw – będzie rozmawiać z przedstawicielami biznesu, którzy już teraz korzystają z umowy - a 27 września wygłosi przemówienie na Uniwersytecie Montrealskim.

"Wstępne dane wskazują, że już na tym etapie są powody do zadowolenia. Eksport w ogólnym ujęciu rośnie, w wielu sektorach odnotowano zdecydowany wzrost. To dobra wiadomość dla małych i dużych przedsiębiorstw w Europie. Jak zwykle w przypadku umów handlowych istnieją pewne obszary, w których musimy upewnić się, że uzgodnienia są poprawnie wdrażane i że obywatele oraz przedsiębiorstwa mogą w pełni korzystać z nowych możliwości. Jest to temat, który zamierzam omówić w przyszłym tygodniu z Kanadyjczykami"

- powiedziała Malmstroem.

Umowa CETA zniosła prawie wszystkie cła, ale również przyczyniła się do poprawy klimatu biznesowego między UE i Kanadą. Chociaż - jak podkreśla KE - jest za wcześnie, aby wyciągać wnioski, z najnowszych statystyk dla całej UE za okres od października 2017 r. do czerwca 2018 r. wynika, że eksport wzrósł o ponad 7 proc.

Niektóre sektory osiągają szczególnie dobre wyniki. Sektor maszyn i urządzeń mechanicznych, który stanowi 1/5 eksportu z UE do Kanady, odnotował wzrost o 8 proc. Produkty farmaceutyczne stanowią 10 proc. eksportu z UE do Kanady – sektor ten odnotował wzrost o 10 proc. Inne ważne produkty eksportowe UE również odnotowują wzrost: meble o 10 proc., perfumy i kosmetyki o 11 proc., obuwie o 8 proc. i odzież o 11 proc.

Również niektóre produkty rolne osiągnęły dobre wyniki. Eksport owoców i orzechów wzrósł o 29 proc., czekolady o 34 proc., wina musującego o 11 proc. i whisky o 5 proc.

KE podaje też konkretne przykłady firm, które osiągnęły sukces dzięki umowie CETA. Konsorcjum włoskich producentów szynki San Daniele odnotowało wzrost sprzedaży do Kanady o 35 proc. Eksport włoskich produktów rolnych do Kanady wzrósł ogółem o 7,4 proc.

Belgijski producent czekolady Smet Chocolaterie właśnie otworzył swój pierwszy sklep w Ontario w Kanadzie. Dzięki zniesieniu 15-proc. cła na sprzedaż czekoladek jego obroty wzrosły o 1/5 w porównaniu z ubiegłym rokiem. Eksport czekolady z UE do Kanady wzrósł łącznie o 34 proc.

CETA zniosła lub zniesie cła na 98 proc. towarów będących przedmiotem handlu między UE a Kanadą. Oznacza to około 590 mln euro rocznych oszczędności na cłach od momentu, gdy wszystkie obniżki stawek celnych zaczną obowiązywać. Umowa zapewnia również unijnym przedsiębiorstwom dostęp do zamówień publicznych w Kanadzie – nie tylko na szczeblu federalnym, lecz także na poziomie prowincji i gmin.

CETA stwarza nowe możliwości dla europejskich rolników i producentów żywności, przy jednoczesnej pełnej ochronie wrażliwych sektorów UE. Dzięki umowie 143 wysokiej jakości artykuły żywnościowe i napoje z UE (tzw. produkty z oznaczeniami geograficznymi) mogą być obecnie sprzedawane w Kanadzie pod chronioną nazwą. To oznacza, że nie można sprzedawać ich imitacji.

Umowa tworzy również ramy umożliwiające wzajemne uznawanie kwalifikacji w szeregu zawodów, od architektów po operatorów dźwigów.

21 września przypada pierwsza rocznica tymczasowego wejścia w życie CETA. Umowa w pełni i ostatecznie wejdzie w życie dopiero wtedy, gdy zostanie ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie UE.

UE ma obecnie 39 umów handlowych z 69 państwami.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl