To już przesądzone – będzie nowa komisja śledcza! Zajmie się jedną z największych afer

/ Krzysztof Sitkowski

- Zdecydowaliśmy powołać komisję śledczą – powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w rozmowie z reporterem TVP Info. Komisja ma zająć się wyjaśnieniem największej afery finansowej po 1989 r. Straty w budżecie państwa z tytułu wyłudzeń VAT szacowane są na wiele miliardów złotych.

Skala tych nadużyć jest wstrząsająca. Straty, jakie poniosła Polska w ciągu ostatnich lat oblicza się na 200 miliardów złotych. Po drugie jest kwestia odpowiedzialności politycznej za to, co się stało

- podkreślił wicemarszałek.

Sprawa wyłudzeń VAT powinna być wyjaśniona przez komisję śledczą, bo to największa afera finansowa w Polsce po 1989 roku

- mówił w sierpniu przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Jacek Sasin.

Wniosek o powołanie komisji śledczej złoży jutro klub Kukiz'15. Pod wnioskiem znajdzie się również około 20 podpisów posłów PiS.

Od marca 2016 r. w śledztwach dot. wyłudzeń VAT przedstawiono zarzuty ponad 2 tys. osób. Według śledczych mogły one spowodować straty sięgające ponad 13,9 mld zł - podaje tvp.info.

Zapowiadając złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej polityk Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski zwrócił uwagę, że Donald Tusk i Jacek Rostowski są „naturalnymi kandydatami” do stawienia się przed komisją i przesłuchania.

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Różne zeznania w sprawie Amber Gold. Konfrontacja między funkcjonariuszem i byłym szefem ABW

/ screen TVP Info

Dziś po godz. 12 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. afery Amber Gold. Podczas posiedzenia dojdzie do konfrontacji pomiędzy byłym zastępcą dyrektora gdańskiej ABW Jarosławem Dąbrowskim, a dwoma funkcjonariuszami tamtejszej delegatury, którzy zajmowali się sprawą Amber Gold.

Podczas ubiegłotygodniowego przesłuchania szefowa komisji Małgorzata Wassermann (PiS) pytała Dąbrowskiego o zeznania przed komisją funkcjonariuszy Agencji, którzy wskazywali, że to właśnie on, razem z dyrektorem gdańskiej ABW Adamem Gruszką ustalili, że Agencja nie będzie "aktywnie, operacyjnie" zajmować się sprawą Amber Gold.

Dąbrowski zeznał, że nie pamięta tych okoliczności, ale "zapewne była jakaś dyskusja, przedstawiane były argumenty i została wypracowana decyzja". Wassermann dopytywała, czy któryś z podległych Dąbrowskiemu oficerów był wzywany do Warszawy, aby wyjaśnić, dlaczego przez dziewięć miesięcy gdańska ABW nie zajmowała się sprawą Amber Gold.

Ja nie byłem o tym informowany

 - powiedział świadek.

Po tym fragmencie zeznań Wassermann wystąpiła z wnioskiem o przeprowadzenie konfrontacji pomiędzy Dąbrowskim oraz naczelnikiem i funkcjonariuszem operacyjnym ABW, który prowadził sprawę Amber Gold. Uzasadniła taką decyzję tym, że występują rozbieżności w zeznaniach świadków.

 

Źródło: PAP, TVP Info, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl