Kulisy wizyty szefa MON we Francji. Marynarka Wojenna będzie miała nowy sprzęt

/ twitter.com/mon_gov_pl

  

Po spotkaniu w Ministerstwie Obrony Francji minister Antoni Macierewicz poinformował, że podjęte zostały rozmowy na temat bezpieczeństwa europejskiego, batalionowych grup bojowych i wspólnych relacji w ramach NATO. „Rozmawialiśmy także o sprawach związanych z funkcjonowaniem Wielonarodowego Dowództwa w Elblągu i ewentualności uczestnictwa Francji w tym projekcie” - mówił szef MON. W trakcie rozmów z francuską minister ds. sił zbrojnych Francji Florence Parly poruszona została również kwestia zakupu uzbrojenia dla polskich sił zbrojnych.

Wcześniej wiceszef MON Michał Dworczyk informował, że jednym z głównych tematów rozmów ministra Macierewicza i minister Florence Parly były plany zakupów francuskiego uzbrojenia dla polskich sił zbrojnych, zwłaszcza okrętów podwodnych.

- Chcemy ten kontrakt zawrzeć jak najszybciej, a najlepiej jeszcze w tym roku. Na pewno siłą oferty francuskiej jest integracja rakiet manewrujących z okrętem podwodnym i to w ramach jednego kontraktu - mówił minister Macierewicz.

Szef MON zauważył, że są szczegóły, które muszą być dopracowane. Nigdy nie przeprowadzono np. testu integrującego rakiety z okrętem. Wykonano tylko testy na platformie, co nie odzwierciedla dokładnie warunków panujących na okręcie podwodnym.

- Prace są jednak bardzo zaawansowane, co stwarza szansę na zakup, który byłby dla Polski bardzo korzystny – dodał szef MON.

Strona francuska interesuje się polskimi programami modernizacji technicznej armii, w tym – obrony powietrznej i wyposażenia Marynarki Wojennej w nowe okręty podwodne.

- Jest gotowa rozmawiać o łodziach podwodnych zintegrowanych z pociskami manewrującymi, co dokładnie odpowiada polskim zapotrzebowaniom – podkreślił minister Macierewicz.

Przed spotkaniem z minister Parly, minister Antoni Macierewicz obejrzał ośrodek MBDA, europejskiego koncernu zbrojeniowego, specjalizującego się w produkcji broni rakietowej. Jest on w stanie dostarczyć kompletny system uzbrojenia dla okrętów podwodnych.

- Bardzo duże wrażenie zrobiła dzisiaj na mnie prezentacja przedstawiona w MBDA a także otwartość pani minister na współdziałanie Polski i Francji. Florence Parly jest zaangażowana, w to, żeby te relacje były jak najlepsze – powiedział szef MON.

Podczas spotkania poruszano także sprawy dotyczące stałej strukturalnej obrony Europy.

- Podkreśliłem w trakcie rozmów konieczność takiego ukształtowania wspólnej obrony europejskiej, by była ona zdecydowanie zwrócona także na obronę i współpracę z takimi państwami jak Gruzja, Mołdawia i przede wszystkim Ukraina. Choć oczywiście mamy świadomość, że to jest sprawa, która będzie jeszcze przedmiotem dyskusji – mówił minister Antoni Macierewicz.

Szef MON został przyjęty przez Florence Parly w dawnym gabinecie prezydenta de Gaulle’a, co miało dla niego – jak powiedział - wartość symboliczną.

- Umówiliśmy się z panią minister na kolejne spotkanie, by kontynuować nasze rozmowy – zapowiedział szef resortu obrony.


 

 

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP, MON.gov.pl

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Oto idealny przepis na "leminga" - ZOBACZ film z młodym zwolennikiem totalnej opozycji

/ VSRao

  

Przepis na stworzenie leminga jest w zasadzie bardzo prosty. Wystarczy posadzić go przed telewizorem z włączoną stacją TVN i już po jakimś czasie będziemy mieli pierwsze rezultaty. Aby utrwalić efekty, włóżmy mu jeszcze w ręce odpowiedni polskojęzyczny tygodnik i leming wyjdzie nam jak malowany. Jak wygląda? Zobaczcie sami!

Powtarzanie haseł i sloganów przez osoby niepotrafiące wyciągać samodzielnych wniosków i dokonywać własnych ocen rzeczywistości, w jakiej się poruszają, nie jest niczym nowym. Wręcz przeciwnie - zjawisko nasila się z zaskakującą siłą.

Przekonała się o tym dziennikarka TVP Info, która zadała pytanie przypadkowemu przechodniowi. To, co usłyszała, być może ją zaskoczyło, ale nas, niestety, nie dziwi wcale. 

Zobaczcie sami:

Komentarze mówią same za siebie:

 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl