MSWiA szykuje cyberinwigilację

  

ABW i MSWiA w ramach nowego projektu przygotowują narzędzia mogące sprawdzić każdego e-maila czy zdjęcie przesłane z sieci, a nawet zablokować stronę internetową.

Choć jak wynika z informacji „Gazety Wyborczej” MSWiA i ABW zapewniają, że nowych narzędzi do cyberinwigilacji będą używały w ramach obowiązującego prawa.

Sceptycznie do tych deklaracji podchodzą jednak eksperci od bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, którzy zauważają, że przygotowywane narzędzia mogą być niewinne i całkowicie zgodne z prawem lub wręcz przeciwnie – niebezpieczne i nielegalne.

MSWiA zapewnia, że chce dysponować narzędziami do „do identyfikacji tożsamości osób popełniających przestępstwa w sieci teleinformatycznej, kamuflujących swoją tożsamość przy użyciu serwera proxy i sieci TOR”

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

PGNiG zakupił nowe złoże na Morzu Północnym. „To bardzo poważna transakcja dotycząca potężnego złoża”

platforma wiertnicza / pixabay.com /Creative Commons CC0/12019

  

Umowa na odkupienie przez spółkę zależną PGNiG udziałów w norweskim złożu Tommeliten Alpha od Equinor Energy - to bardzo poważna transakcja dotycząca potężnego złoża na Morzu Północnym - skomentował dzisiaj wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak

PGNiG Upstream Norway AS - spółka zależna PGNiG - podpisało dzisiaj umowę z norweskim Equinor Energy (d. Statoil) umowę na odkupienie ich udziałów w złożu Tommeliten Alpha - poinformował dziennikarzy wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak. Jak podkreślił decyzje czekają jeszcze na aprobatę organów korporacyjnych spółek.

To bardzo poważna transakcja dotycząca potężnego złoża na Morzu Północnym. Jesteśmy tam wspólnie z dużymi partnerami, produkcja gazu z tego złoża rozpocznie się w 2024 r. Przewidujemy, że ta produkcja wyniesie 0,5 mld m. sześc. gazu co oznacza w stosunku do dzisiejszego wydobycia gazu w Norwegii przez PGNiG praktycznie podwojenie produkcji

- podkreślił M. Woźniak.

Jak dodał, kwota transakcji wynosi 220 mln USD.

Jak napisano w komunikacie spółki umowa obejmuje zakup 30 proc. udziałów w koncesji PL044 od Equinor Energy AS, co jest równoznaczne z przejęciem 42,38 proc udziałów w złożu Tommeliten Alpha. Operatorem złoża jest ConocoPhillips Norway AS (udział 28,26 proc.), a pozostałymi partnerami na koncesji są Total (udział 20,23 proc.) oraz Eni Norge (udział 9,13 proc.).

Wiceprezes PGNiG poinformował też, że przypadające na PGNiG udziały w zasobach wydobywalnych złoża to 52 mln tzw. baryłek ekwiwalentnych. Jak powiedział, w tym roku to najprawdopodobniej ostatnie zakupy PGNiG w Norwegii, choć spółka cały czas uczestniczy w odbywających się co pół roku tzw. rundach akwizycyjnych koncesji na tamtejsze złoża.

Mamy czas na zbudowanie odpowiedniego portfela wydobywczego w Norwegii do końca 2022 r. i to jest dla nas obowiązujący harmonogram. Oczywiście, im szybciej tym lepiej, ale pośpiech nie jest tu najlepszym doradcą

- podkreślił M. Woźniak.

PGNiG zapowiada, że do 2022 r. roku wydobycie w Norwegii ma wynieść 2,5 mld m sześc. gazu.

Tommeliten Alpha to złoże gazowo-kondensatowe położone na Morzu Północnym w bezpośrednim sąsiedztwie złoża Ekofisk. Zgodnie z danymi Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego jego udokumentowane zasoby wydobywalne to: 12,8 mld m sześc. gazu ziemnego, 5,9 mln m sześc. ropy naftowej (około 5 mln ton) i 0,5 mln ton NGL.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl