Zakończył się VI Zjazd Klubów "GP"

Politycy, byli pracownicy służb specjalnych, reżyserzy, naukowcy, kibice, artyści i zagraniczni dziennikarze byli gośćmi VI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej”, który zakończył się w niedzielę. Gospodarzem i organizatorem tegorocznego zjazdu był piotrkowski Klub „Gazet Polskiej”.

W piątkowy wieczór odbyło się kilkugodzinne spotkanie z Antonim Macierewiczem (PiS), szefem parlamentarnego zespołu ds wyjaśnienia smoleńskiej katastrofy. Na panelu „Polska po tragedii smoleńskiej” poseł PiS mówił m.in. o zaniedbaniach rządu, jego bierności i całkowitym oddaniu śledztwa Rosjanom. 

W sobotę odbyło się szereg spotkań – ten swoisty maraton rozpoczęli przedstawiciele klubów „Gazety Polskiej” z redaktorem naczelnym „Gazety Polskiej” Tomaszem Sakiewiczem, jego zastępczynią Katarzyna Gójską-Hejke oraz szefem klubów „GP” Ryszardem Kapuścińskim. Spotkanie dotyczyło m.in działalności klubów, ich udziału w debacie publicznej i stworzenie w ramach klubów think tanków. 

Ogromne zainteresowanie wzbudził panel „Walka służb z korupcją walka korupcji ze służbami”, w którym wzięli udział Bogdan Święczkowski – szef ABW w rządzie PiS, Maciej Wąsik - zastępca szefa CBA do jesieni 2009 r. oraz Tomasz Kaczmarek - „Agent Tomek”. Goście mówili o patologiach panujących obecnie w służbach, o braku woli do zajmowania się kluczowymi dla państwa sprawami i o skandalicznych sprawach dotyczących ścigania krytyków rządu i prezydenta. Przypomnieli, że za rządów PiS walczono z korupcją bez względu na to, kto mógłby być objęty zarzutami, a po zmianie władzy szefowie służb z nadania PO natychmiast pozbyli się ludzi, którzy skutecznie zwalczali przestępczość.

Kolejne spotkanie moderowane przez Jerzego Keninga dotyczyło drugiego obiegu filmowego. O tym, że w Polsce po 20 latach od odzyskania niepodległości powstają filmy, które nie mają szans na emisję w telewizji publicznej, mówili reżyserzy: Anna Ferens (autorka m.in. „Zobaczyłem zjednoczony narów”, Robert Kaczmarek – producent filmu „Krzyż” oraz Mariusz Pilis, reżyser filmu pt. „List z Polski”). Goście panelu podkreślali, że jedyną okazją zobaczenia filmów „drugiego obiegu” są autorskie pokazy i wydawanie filmów na płytach. Pokazy często są organizowane przez kluby „Gazety Polskiej”, a filmy są dodawane do „GP”. 

Na zjeździe klubów „GP” mówiono także o edukacji. W panelu „Co dalej z Polską edukacją, czy degradacja jest nieuchronna” udział wzięli Barbara Nowak, Andrzej Waśko, Mirosław Boruta, Marek Michno. Paneliści mówili o fatalnej polityce Katarzyny Hall, obecnej minister edukacji narodowej, i o degradowaniu roli wychowawczej szkoły, czego jaskrawym przykładem jest ograniczenie godzin nauki historii w szkole.

Na zjeździe klubów „GP” nie mogło zabraknąć tematu, który w ostatnich tygodniach dominuje w mediach. Chodzi oczywiście o kibiców – panel pt. Polska kibolska”, w którym uczestniczył Wojciech Wiśniewski (Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców), prowadził Piotr Lisiewicz, redaktor „Gazety Polskiej” i zagorzały kibic Lecha Poznań. Na spotkanie tłumnie przybyli kibice – mówiono m.in. o szykanowaniu kibiców, policyjnej i medialnej nagonce.

Wieczorem z uczestnikami zjazdu spotkał się prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu przekazano nagrodę Człowieka Roku Klubów „Gazety Polskiej” - jej laureatem został śp. Prezydent RP prof. Lech Kaczyński.

Prezes PiS dostał również koszulkę z okładką "Gazety Polskiej" oraz cytatem z Mariana Hemara "Dla najemnych Judaszów/Po(b)olszewickiej bestii/Nie będzie przebaczenia/Nie będzie amnestii".

Prowadzący spotkanie Tomasz Sakiewicz zażartował, że jeżeli Jarosław Kaczyński będzie chodził w tej koszulce podczas kampanii wyborczej, na pewno wygra wybory.

Na spotkaniu prezes PiS mówił o ważnej roli klubów „GP” i samej gazety w życiu publicznym. Podkreślał, że „GP” jest jednym z nielicznych mediów, które przedstawia prawdziwe rzeczywistość i walczy o wyjaśnienie smoleńskiej katastrofy. 

Jarosław Kaczyński mówił również o tegorocznych wyborach parlamentarnych i potrzebie ich monitorowania poprzez obserwatorów.

Odpowiadając na pytania uczestników, prezes PiS opowiedział o spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą.

- Powiedziałem, że jeżeli PiS dojedzie do władzy, to nie tylko będziemy zabiegali o umiędzynarodowienie śledztwa w.s. Smoleńskiej katastrofy, ale również zwrócimy się do NATO – przecież w tej katastrofie zginęli generałowie Sojuszu. Przekazałem również prezydentowi USA dwustronicowy memoriał - resume tego wszystkiego, co poza jakąkolwiek wątpliwością ustalono w sprawie katastrofy smoleńskiej – mówił Jarosław Kaczyński.

Spotkanie zakończyło się koncertem, w którym wzięli udział Marcin Wolski, Paweł Piekarczyk i Stanisław Markowski. 

Uczestnicy spotkania pożegnali Jarosława Kaczyńskiego owacjami na stojąco i okrzykami „Jarosław!”, „Zwyciężymy!”.

W niedzielę przed południem odbyła się msza święta polowa koncelebrowana przez ojca gwardiana Dawida Postawę, a na zakończenie w Piotrkowie Trybunalskim odbył się marsz protestacyjny, w którym wzięło udział ponad 100 osób. Uczestniczył w nim poseł PiS Antoni Macierewicz. 

Protestujący skandowali hasła: „Nie ma stoczni, nie ma łupków, jest Tusk Donald i rząd głupków”, „Wszyscy jesteśmy kibolami”, oraz „Donald, matole, Twój rząd obalą kibole”. 

Miejscem VI Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” był ośrodek „Dresso”, który znajduje się na powierzchni 50 000 m2 w malowniczym lesie sosnowym u zbiegu rzek Luciąży i Pilicy, w pobliżu Zalewu Sulejowskiego. 

Wkrótce filmową relację ze Zjazdu będzie można obejrzeć na platformie „Gazeta Polska VOD”


                                                        Zdjęcia ze VI Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej"


autor Andrzej Hrechorowicz


autor Andrzej Hrechorowicz


autor Samuel Pereira


autor Andrzej Hrechorowicz


autor Andrzej Hrechorowicz


autor Andrzej Hrechorowicz


autor Andrzej Hrechorowicz


autor Samuel Pereira


autor Samuel Pereira

Udostępnij


Wczytuję komentarze...

Szef dyplomacji ujawnił oczekiwania strony izraelskiej. Powiedział też o przyszłości ambasador Izraela

/ fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

- Izrael chciałby gwarancji, że do czasu wydania orzeczenia przez TK ws. nowelizacji ustawy o IPN nikt nie będzie represjonowany za świadectwa historyczne - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz, pytany kiedy mogłoby dojść do spotkania zespołów ds. dialogu historycznego powołanych w Polsce i Izraelu.

Prezydent Andrzej Duda podpisał i skierował w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy o IPN. Nowelizacja wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Nowela wywołała krytykę, przede wszystkim ze strony Izraela. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły pod koniec stycznia podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Podobny zespół miał powstać też w Izraelu.

- Strona izraelska chciałaby pewnych gwarancji dotyczących tego, że w okresie od wejścia w życie nowelizacji ustawy o IPN - to jest 14 dni od opublikowania - do wydania orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny, nikt nie będzie represjonowany za świadectwa historyczne

 - powiedział w poniedziałek Czaputowicz, pytany przez dziennikarzy o to, kiedy oba zespoły mogłyby się spotkać. Dodał, że jest to "kwestia techniczna".

Szef MSZ podkreślił ponadto, że "nie wyobraża sobie" by Polska "ścigała za jakieś wypowiedzi historyczne". Jak mówił, z Izraelem trzeba prowadzić "spokojne rozmowy na tematy wzajemnych relacji". Ocenił, że mają one charakter strategiczny.

Pytany, czy pojawiające się w Izraelu głosy, że ambasador tego kraju w Polsce Anna Azari powinna zostać odwołana, ocenił, że takie rozwiązanie "na pewno nie byłoby dobre, bo podgrzałoby atmosferę".

Zapewnił też, że nowelizacja ustawy o IPN ma służyć "utrwaleniu prawdy o Holokauście, a nie ukrywaniu jego rzeczywistych sporowców"

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl