niezalezna.pl - strefa wolnego słowa
21 lipca 2017

Rusza największy jarmark w Europie. WIDEO

Dodano: 17.07.2017 [19:45]
Rusza największy jarmark w Europie. WIDEO - niezalezna.pl
foto: mat.pras.
757 lat tradycji, 6 milionów odwiedzin z całego świata, 1000 kramów z wystawcami z 14 państw... Już za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się Jarmark św. Dominika w Gdańsku.

29 lipca odbędzie się oficjalne otwarcie Jarmarku św. Dominika. Oznajmią je w samo południe gdańskie dzwony i 757 wygranych nut hejnału odgrywanego przez 16 trębaczy i ratuszowy carillon. Jarmarkowy hejnał będzie odgrywany każdego dnia, punktualnie o godz. 12.12.

Jarmark św. Dominika jest jedną z największych atrakcji turystycznych letniego sezonu w Gdańsku – największą plenerową imprezą handlowo-kulturalną w Polsce i jedną z największych w Europie. W ubiegłym roku odwiedziło ją ok. 6 mln gości z Polski i zagranicy.

Jak informują organizatorzy, na tegorocznej edycja stoiska pojawią się również na Wyspie Spichrzów. Uruchomiona zostanie specjalna aplikacja z interaktywną mapą jarmarku oraz specjalna infolinia.

Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga roku 1260, kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela.

W jednym z najstarszych zachowanych opisów jarmarku z XVI wieku, nuncjusz papieski Giulio Ruggieri napisał :

W miesiącu sierpniu odbywa się tu wielki Jarmark od św. Dominika czternaście dni i dłużej trwający, na który zbierają się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie, Portugalczycy, i wtedy zawija do portu 400 okrętów naładowanych winem francuskim i hiszpańskim, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami i innymi płodami hiszpańskimi, korzeniami portugalskimi, cyną i suknem angielskim.


ZOBACZ KONFERENCJĘ PRASOWĄ ZAPOWIADAJCĄ WYDARZENIE:
Autor: Źródło:
DZIAŁ:
Opinie użytkowników
Regulamin Forum:
Na forum niezalezna.pl publikujemy opinie użytkowników naszego portalu. Wszystkie posty podlegają moderacji. Bezwzględnie usuwane będą wpisy zawierające groźby karalne i wszelkie prowokacje godzące w Niezależną. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną do 1500 znaków długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link. Wszelkie zastrzeżenia natury regulaminowej prosimy zgłaszać na: pocztę strażnika forum

Bazarki, jarmarki, polówki, szczęki, handelek, paskarskie ceny, oto prawdziwe oblicze Polski.

Wyjdź za swoje opłotki i rozejrzyj się po świecie. Chwilowo coś bełkoczesz.

od lat jestem na tym Jarmarku i niestety przez bardzo fatalną organizację z roku na rok jest coraz gorszy... - jeśli organizatorzy będą ci sami w tym roku również, to tylko patrzeć jak jarmark z czasem kompletnie upadnie...

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | www.gazetapolska.pl | www.panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl