Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Świat

Ideologiczna zadyma w EPP. Weber pod ostrzałem europosłów Koalicji Obywatelskiej

Prawicowe ugrupowania w Parlamencie Europejskim rosną w siłę. Najlepszym tego dowodem jest nabrzmiewający spór w największej grupie politycznej - Europejskiej Partii Ludowej. Jej polscy członkowie publicznie krytykują szefa Manfreda Webera za zacieśniającą się współpracę z prawicą. Wydaje się, że Weber nie ma co liczyć na kolejną kadencję w fotelu szefa EPP.

We wtorkowym artykule Politico opisuje zakulisowe spory, coraz bardziej narastające w Europejskiej Partii Ludowej - grupie, w której zrzeszeni są europosłowie Koalicji Obywatelskiej.

Reklama

To właśnie polscy politycy najgłośniej zaczęli otwarcie krytykować Manfreda Webera, szefa grupy EPP. Za co? Powodem niezadowolenia europosłów KO jest coraz częstsza współpraca partii z ugrupowaniami prawicowymi.

- Te grupy są niewiarygodne i nie cenią tego, co jest najlepsze dla Europy. Ostatecznie są przeciwko wszystkiemu, w czym Europa wydaje się silniejsza, lepiej zorganizowana… po co współpracować z nimi w drobnych sprawach?

- pyta w rozmowie z Politico Andrzej Halicki.

- Tradycyjny sojusz między Socjalistami i Demokratami, liberalną grupą Renew oraz Zielonymi z EPP powinien być „centrum naszego Parlamentu” i koalicją dostarczającą „odpowiedzi” Europejczykom. […] EPP nie może polegać na skrajnej prawicy w ważnych sprawach politycznych - dorzuca wiceszef EPP.

Pytany, czy polska delegacja poprze drugą kadencję Webera na czele EPP na nadchodzącym kongresie w Walencji, Halicki odparł krótko:

„na razie nie widzę alternatywy”.

Weber szuka większości wśród prawicy

Portal odnotowuje, że Weber chętnie prowadził dialog szczególnie z Braćmi Włochami, partią wchodzącą w skład Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, ale współpracował też z Patriotami dla Europy (w ich skład wchodzą europosłowie z Ruchu Narodowego Krzysztofa Bosaka) czy Europą Suwerennych Narodów (w ich skład wchodzą europosłowie z Nowej Nadziei Sławomira Mentzena).

O tej współpracy nie chce mówić rzecznik Webera: „EPP pozostaje zaangażowana w budowanie stabilnej większości z S&D i Renew. Bycie „proeuropejskim, proukraińskim i za praworządnością” to podstawowe zasady współpracy EPP”.

Politico przypomina ostatnią wpadkę EPP podczas komisji środowiska z ubiegłego tygodnia. Mimo jasnego wskazania Webera, by nie przegłosowywać kolejnych grantów dla organizacji klimatycznych, „za” przekazaniem środków głosowali członkowie EPP z Holandii, Grecji i Bułgarii.

Reklama